Izbor predstavnika Srbije za Pesmu Evrovizije obavljen je u subotu. Tijana Đorđević, izabrana reprezentativka Srbije, ima duboko dirljivu i iskrenu životnu priču. Pevačica Teja Dora, poznata i kao Tijana Đorđević, izabrana je da predstavlja Srbiju na ovogodišnjem takmičenju za Pesmu Evrovizije u Malmeu. Njena pjesma “Ramonda” nosi duboki značaj i simboliku.

 

 

 

 

 

Teya Dora je prošle godine stekla međunarodno priznanje svojom pjesmom “Džanum”, koja je ubrzo postala globalna senzacija. Ispod mračne kadence njenog glasa krije se potresna porodična priča. Tekst pjesme preveden je na zapanjujućih 189 jezika, zadivljujući platforme društvenih medija poput Instagrama, Facebooka i TikToka i dosegavši ​​milione korisnika širom svijeta. Tokom intervjua vođenih na Balkanu i raznim lokacijama širom svijeta, Teya Dora se udubljivala u svoje muzičko obrazovanje i profesionalna dostignuća, ali je ostala oprezna kada je u pitanju otkrivanje detalja o svom ličnom životu. Nedavno je slučajna objava u lokalnim borskim medijima rasvetlila ključne informacije u vezi sa pesmom “Džanum”. Ona je u intervjuu sa Tejom Dorom ispričala nostalgična sećanja iz detinjstva u Boru, ali i drugim gradovima istočne Srbije i Timočke krajine. Ove posete bile su rezultat rada njene majke kao reportera Večernjih novosti u tom regionu Srbije. Čini se da je novinarka koja je vodila intervju dijelila ličnu vezu sa Teyom Dorom tokom godina njenog formiranja, što ga je navelo da ne samo da pokaže prekrasnu njenu fotografiju u dobi od četiri ili pet godina, već i otkrije identitet njenih roditelja. On napominje da su poznati i kao Borani i dalje precizira da je Teina majka Jasna (ranije Jojić) poznata po svom novinarskom radu u Večernjim novostima, gde je napisala brojne tekstove o Boru i Timočkoj krajini.

 

 

 

 

 

 

 

Njen doprinos etnološkoj književnosti, posebno u oblasti vlaške magije, odigrao je ključnu ulogu u oblikovanju kulturnog identiteta Vlaha i zalaganju za njihovo priznavanje kao nacionalne manjine u Srbiji. Ovo vjerovanje traje skoro trideset godina. Pored novinarskih poduhvata, Teinog oca, talentovanog slikara i grafičkog dizajnera, rado pamte i po svojim kultnim logotipima koji su kreirali za cenjene institucije poput Muzeja rudarstva i metalurgije i Muzičke škole u Boru. Svoj talenat pokazao je i kroz zadivljujuće izložbe karikatura i zadivljujućih ilustracija. Tragično, Teiin bliski prijatelj, Dragan Pavlovski Gandra, preminuo je 2021. godine. U različitim intervjuima, Teya Dora je otvoreno govorila o inherentnim izazovima sa kojima se susreće prilikom izvođenja pesme “Džanum”. Pjesma izaziva snažnu emocionalnu tenziju koja proizlazi iz lične tragedije Teye Dore i praznine koju je ostavila njena preminula voljena osoba, koja nije mogla svjedočiti njenom trijumfu. Očigledno je zašto ona dosledno izvodi ovu pesmu od srca, jer njen glas nosi dubok osećaj tuge. Ove godine Srbija je izabrala Teya Dora da ih predstavlja na takmičenju Evrovizije koje se održava u Malmeu.

 

 

 

 

 

 

Njena zanosna pesma pod nazivom „Ramonda“ ima posebno značenje za srpski narod. Značaj “Ramonde” leži u njenom simboličnom predstavljanju Dana primirja tokom Prvog svetskog rata. Ovaj dan sjećanja, koji se obilježava 11. novembra, usko je vezan za Natalijinu ramondu, cvijet sa živim ljubičastim laticama. 1918. godine, na ovaj značajan dan, potpisano je primirje u Francuskoj, čime je pokrenut privremeni prekid vatre koji je trajao do potpisivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, čime je zvanično okončan Prvi svjetski rat. Regija Ramonda, koja se nalazi u istočnoj Srbiji na planini Kajmakčalan, ima istorijski značaj zbog žestoke borbe između srpske vojske, koju je predvodio vojvoda Živojin Mišić, i bugarskih snaga. Ova bitka poslužila je kao ključni trenutak u pripremama za proboj Solunskog fronta, koji je na kraju doveo do oslobođenja Srbije tokom Prvog svetskog rata.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here