Poljupci su bili predmet velikij diskusija, inspirirajući nebrojene pjesme, slike i naučna otkrića.Mnoge osobe su priznale , da nikada nisu razmišljali o tome zašto se samo ljubimo sa nekim odabranim ljudina , a ne sa svima .

 

 

 

Poljubac, čin koji može značiti ljubav, radost ili čak običan pozdrav, nesumnjivo je neobičan gest kad bolje razmislite, zar ne?

 

  • Jeste li imali pojma da osnovni poljubac, koji zahtijeva aktivaciju dva mišića, ima potencijal da sagori oko 2-3 kalorije? Suprotno tome, vatreni poljubac, gdje je neophodan angažman 23-34 mišića, može rezultirati spaljivanjem od 5-26 kalorija u minuti. Da li ste bili svjesni da se 10 posto osoba u potpunosti uzdržava od ljubljenja?

 

Nakon detaljnijeg razmišljanja, ovaj postupak može biti prilično neobičan.

 

Čin pritiskanja usana na usne druge osobe, uključivanje u razmjenu pljuvačke, bila je dugogodišnja tradicija. Ali šta je navelo ljude da započnu ovu praksu ljubljenja?

 

Postoje različite teorije o činu ljubljenja i njegovoj svrsi. Dok neki pojedinci to doživljavaju kao gest romantike ili seksualne želje, drugi ga vide kao urođeno ponašanje duboko ukorijenjeno u ljudsku biologiju.

 

  • Čin ljubljenja podstiče duboku vezu između pojedinaca, jer pokreće hemijski odgovor u mozgu koji dovodi do naleta oksitocina, poznatijeg kao hormon ljubavi zbog svoje sposobnosti da izazove osjećaj naklonosti. Studija objavljena u Proceedings of the National Academy of Sciences 2013. godine otkrila je da oksitocin igra ključnu ulogu u olakšavanju vezivanja i promoviranju monogamije, posebno kod muškaraca.

 

 

Nadalje, opšte je poznato da žene podliježu značajnom povećanju nivoa oksitocina tokom procesa porođaja i dojenja. Ovaj nalet oksitocina služi za jačanje emocionalne veze između majke i djeteta. Što se tiče dojenja, preovlađuje mišljenje da je čin ljubljenja proizašao iz ove prakse. Slično kao što ptice hrane svoje piliće povratnim crvima, majke su u stara vremena unaprijed žvakale hranu za svoju bebu, kako je izvijestio Healthline.

 

Određeni poljupci su utemeljeni u carstvu romantične naklonosti. Taj neopisiv osjećaj nastaje kada krenete na ljubavno putovanje, gdje vam leptiri lepršaju u stomaku, a sama pomisao na tu osobu kroz vas šalje talase uzbuđenja. Sve je to zbog oslobađanja dopamina, neurotransmitera koji preplavljuje naš sistem kada se bavimo aktivnostima koje nam donose zadovoljstvo. Ljubljenje i boravak u prisustvu nekoga ko nas očarava nesumnjivo je jedno od onih divnih iskustava.

 

Osjećaj euforije koji pružaju dopamin i drugi “hormoni sreće” stvara ovisnost, što dovodi do nezasitne želje za više. Ova žudnja je posebno uočljiva u početnim fazama romantične veze, kada se pojedince izjedaju strastveni poljupci.

 

Dosljednim ljubljenjem čak i nakon što početna iskra nestane, možete produžiti pozitivne efekte ovih hormona i održati zadovoljstvo u vašoj vezi. Ova ideja je u skladu sa nalazima studije iz 2013. godine, koja je otkrila da su parovi u dugotrajnim vezama koji su se redovno ljubili prijavili viši nivo zadovoljstva vezom.

 

Poljupci mogu biti podstaknuti seksualnom privlačnošću, a prethodne studije su pokazale da žene procjenjuju potencijalne partnere kroz ljubljenje, pri čemu način ljubljenja utiče na njihovu odluku da se upuste u dalju intimnost.

 

Prema studiji objavljenoj u časopisu Evolutionary Psychology 2007. godine, učesnici su prijavili smanjenu vjerovatnoću upuštanja u seksualnu aktivnost s osobama koje se ranije nisu ljubile. Nadalje, utvrđeno je da kvalitet poljupca utiče na vjerovatnoću seksualnih susreta.

 

 

 

Istraživanja su takođe pokazala da se muškarci ljube kako bi pojačali proizvodnju polnih hormona i proteina, čime se pojačava želja svoje partnerke za intimnim susretima. Čin ljubljenja otvorenih usta i preplitanja jezika, praćen razmjenom pljuvačke, posebno je efikasan u pojačavanju uzbuđenja.

 

 

Čin ljubljenja donosi zadovoljstvo, zahvaljujući obilju nervnih završetaka na usnama. Kada usne dođu u kontakt s drugim usnama ili toplom kožom, to izaziva ugodan osjećaj.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here