Početkom 14. veka, Malteški red je počeo da izdaje pasoše određenim članovima Reda, dajući im zvanično priznanje u njihovim diplomatskim ili ambasadorskim svojstvima. Ovi pasoši, koji su prvi put uvedeni prije sedam vijekova, postali su nevjerovatno rijetki, sa samo pet stotina i danas.

 

 

 

Predsjednik Malteškog viteškog reda Daniel de Petri Testaferrata obavijestio je CNN da se sjedište reda nalazi na Malti. On je dalje spomenuo da oko 100 vitezova, kapelana i dama trenutno boravi u malteškom arhipelagu, dok ukupan globalni broj članova iznosi oko 13.500.

 

Diplomatski pasoši Malteških vitezova, koji broje samo oko pet stotina, smatraju se najrjeđim.Ovi pasoši, koje izdaje ovaj određeni Red, imaju jarku crvenu nijansu i namenjeni su isključivo za upotrebu pojedinačnih članova Suverenog saveta, kao i cenjenih vođa diplomatskih misija Reda širom sveta, zajedno sa članovima njihovih porodica. . Slova koja krase ove pasoše su sjajne zlatne nijanse, dok je ime organizacije elegantno ispisano na francuskom jeziku.

 

Testaferata je objasnio da Naredba državnim službenicima daje pasoše za vrijeme njihovog mandata. Dalje je dodao:

 

Testaferata je objasnio da Naredba državnim službenicima daje pasoše za vrijeme njihovog mandata. Dalje je dodao:

 

Jedan intrigantan aspekt, osim ograničenog vlasništva od otprilike pet stotina pojedinaca, je nepostojanje vlasničke fotografije u pasošu. Umjesto toga, pasoš ima impresivnih ukupno 44 stranice. Osim toga, svaka stranica prikazuje vodeni žig u obliku malteškog križa.

 

 

 

Vlasnici ove putne isprave smatraju reakciju carinika posebno intrigantnom, kako je primijetio Eugenio Ajroldi di Robiate, bivši direktor komunikacija Reda. Prema njegovom objašnjenju, vjerovatno je da se osoblje pasoške kontrole na aerodromu u Bangkoku nikada prije nije susrelo s takvim pasošem. Bili su veoma zainteresovani za ovaj izuzetno neobičan pasoš i željno su želeli da ga pregledaju i zajedno fotografišu.

 

Testaferrati je zaključio da, uprkos tome što Malteški vitezovi nemaju zvanične diplomatske odnose sa mnogim zemljama, i dalje imaju saradnju sa njima. Štaviše, ovaj pasoš priznaje otprilike dvije trećine zemalja šengenske zone.

 

Živeći na Malti, srpska porodica vodi udoban i uravnotežen način života. Niti se uskraćuju niti se pretjerano prepuštaju, održavajući zadovoljavajući životni standard. Imaju sredstva za nabavku svih potrepština koje doprinose dobrom kvalitetu života. Štaviše, posjeduju sposobnost da pomažu drugima i unose radost u svoje živote, a sve to osiguravajući da njihova dobrobit ostane nepromijenjena.

 

  • Sva djeca imaju privilegiju da pohađaju školu bez ikakvih troškova, jer se knjige daju besplatno i učenici ih ne nose kući.

 

 

 

  • Svako lice koje ispunjava zakonom propisane uslove, koji su vezani za godišnja primanja roditelja, može ostvariti dječiji dodatak i druge beneficije bez potrebe za prekomjernom papirologijom; osim toga, oni koji posjeduju kuću ili stan imaju priliku da ostvare svoja prava u tom pogledu.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here