Marija Šerifović i dalje je u centru medijske pažnje zbog odluke da sina dobije preko surogat majke, a sada je i pevač Aleksa Jelić, kako otvoreno priznaje, odlučio da krene sličnim putem. Odlučio sam da istražim ovaj put, poduzimajući potrebne korake i upuštajući se u otvorene diskusije.

 

 

 

 

Vjerujem da je vrijeme da se razbiju društveni tabui, jer smo odavno prošli kameno doba. Iako je surogat majčinstvo široko prihvaćeno u mnogim zemljama širom svijeta, to nije jednostavan proces. Uzmimo, na primjer, Španiju, gdje je umjetna oplodnja dozvoljena, ali surogat majčinstvo nije. Važno je da oni koji razmišljaju o ovom putu shvate da samo nekoliko zemalja to zapravo dozvoljava. Ukrajina je, na primjer, posljednjih godina bila nedostižna opcija, ostavljajući preko 100.000 beba bez roditelja zbog tamošnje izazovne situacije. Sjedinjene Države, s druge strane, predstavljaju finansijske barijere, ali nude sigurnije okruženje u odnosu na Ukrajinu. Alternativno, postoje zemlje kao što su Meksiko, Kolumbija i možda Argentina, gdje se proces surogat majčinstva može provesti bez prevelikih troškova. Krenuti na ovo putovanje nije odluka koju treba donijeti olako; zahtijeva pažljivo razmišljanje i planiranje.

 

 

 

 

 

 

Početna faza procesa usvajanja uključuje niz provjera, papirologije i administrativnih zadataka. U navedenim zemljama ovaj proces nudi samohranim roditeljima priliku da ostvare svoje dugogodišnje težnje. Brak nije uslov, istakao je Aleksa. Trajanje ovog procesa može trajati nekoliko godina, a sama procedura traje od sedam do osam mjeseci, pa čak i do godinu dana. Trenutno se nalazim usred ovog procesa, jer sam se u njega upustio prije nekoliko mjeseci. Početkom oktobra proveo sam devet dana u Kolumbiji, a sada moramo strpljivo čekati do maja ili juna 2024. prije nego što počne sljedeća faza. Naravno, s obzirom na trenutno stanje u svijetu i inherentne rizike s kojima se suočavamo, smatram da razmišljam o ovoj odluci s mješavinom želje, straha i utemeljenog osjećaja stvarnosti. Sumnje se neizbježno javljaju, posebno kada se razmišlja o tome da se na ovo putovanje upusti sam. Ključno je razotkriti sve tabue koji okružuju ovu temu, posebno kada priznajemo značajan broj oženjenih osoba koje nisu u mogućnosti da usvoje djecu. Doveo je u pitanje razloge zabrane usvajanja djece i zapitao se zašto djeci treba uskratiti ljubav i ostaviti ih da se sami snalaze na ulici.

 

 

 

 

 

Izrazio je svoju frustraciju zbog složenosti situacije. Na svom putu da postanem roditelj, tek treba da se raskrstim sa ženom koja će doneti moje dete na svet. Ova veza nije uspostavljena u tradicionalnom smislu. Umjesto toga, predočen mi je katalog donora jajnih ćelija iz kojeg mogu odabrati osobu koja će služiti kao majka mog djeteta. Međutim, nema mogućnosti za direktnu interakciju ili sastanak. Dobivam sveobuhvatne informacije o njenom identitetu, uključujući njene gene i druge relevantne detalje. Važno je shvatiti da je ova osoba samo jedna komponenta jednačine. Prava magija nastaje kada se naš genetski materijal kombinuje, stvarajući treću jedinku. Tu nastupa uloga surogat majke. Dok nosi trudnoću, ona nije fizička majka djeteta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here