Sara Novković Tepšić, 29-godišnjakinja iz mesta Kljajićevo kod Sombora, specijalizovana je za izradu čitulja koje predstavljaju prikladan ispraćaj za pokojnike na njihovom večnom putu. Iako bi to neki mogli smatrati nekonvencionalnim i uznemirujućim, ova mlada žena je pretvorila profesiju pisanja osmrtnih govora u svoju, kanališući svoje emocije na papir čak i kada joj nedostaje lična veza sa osobom kojoj se hvali.

 

 

 

 

 

Već dugi niz godina selo Kljajićevo kod Sombora prepoznato je po Moši Novkoviću, Sarinom ocu, koji je nenamerno počeo da komponuje i recituje čitulje na sahranama svojih poznanika. Nakon što je postigao uspjeh, brzo je stekao popularnost u susjednim selima, što je dovelo do toga da je Sara preuzela većinu njegovih odgovornosti. Sa sklonošću ka stvaranju hvalospjeva, preuzela je ovu ulogu dvije godine. Sastavljanje govora mi je palo bez napora, s obzirom na moje iskustvo u pisanju poezije. U početku je moj otac pružao smjernice i podršku, crpeći iz svog velikog iskustva u ovoj oblasti. Posjeduje sposobnost da bira utješne riječi koje ublažavaju tugu ožalošćenih i pomažu im da se na najsmisleniji način oproste od svojih preminulih voljenih.

 

 

 

 

 

Proces se odvijao organski, kao da ga vodi neka nevidljiva sila. U svojim poetskim stihovima često istražujem temu gubitka i jednog dana sam ocu izrazio želju da se upustim u pisanje govora. Od tog trenutka smo krenuli na ovo zajedničko putovanje. Sara priznaje da se ovo zanimanje drugima može činiti neobičnim, ali naglašava njegovu zahtjevnu prirodu. Pisanje ovog teksta predstavlja značajan izazov zbog ogromne odgovornosti koju nosi. Zadatak pisanja preuzimamo iz perspektive člana porodice, čak i ako možda nismo imali ličnu vezu sa preminulim.

Za izradu govora, opsežni sati posvećeni su razgovoru sa osobom koja je najbliža preminulom, koja daje zamršene detalje o njihovom životu. Ovaj pedantan proces izdvaja ovu vrstu govora, zajedno sa odgovarajućom cijenom”, objašnjava Sara. Prema njegovom uvjerenju, pojedinci imaju tendenciju da budu rezervisani i nerado izražavaju svoje želje u javnom govoru. Kao rezultat toga, postoje dvije vrste govora na biografskim događajima. Prvi tip uključuje tradicionalne podatke o pokojnicima, kao što su njihov datum rođenja, imena roditelja, mjesto stanovanja i zanimanje. S druge strane, ima i govora koji imaju iskreniji ton, nalik na oproštajno pismo. „S obzirom na moju inherentnu emocionalnu prirodu, nastojim da pišem na način koji odražava ovo osjećanje. Za mene je ključno prikupiti sveobuhvatne informacije o preminuloj osobi, što će mi omogućiti da prenesem njihovu suštinu s najvećim emotivnim intenzitetom.

 

Ovih dana mi je primarni fokus, do otac preuzima ulogu čitanja, ali samo na zahtjev ožalošćene porodice. Naša pogrebna služba je poznata u somboru i često nas zovu kada je sahrana u blizini“, naglašava ona. Prema njenim riječima, najizazovniji aspekt je kada ona dobije zadatak da napiše govor za nekoga ko je neočekivano ili prerano preminuo. Prethodne godine sam sastavio oproštajno pismo posvećeno svom najbližem saputniku koji je tragično preminuo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovo je za mene bilo nevjerovatno teško iskustvo, jer sam cijelu svoju povezanost s njim pretočila u te iskrene riječi. Sara objašnjava da im se obraćaju pojedinci kako iz Srbije, tako i iz inostranstva, jer su svoje poslovanje proširili i na društvene mreže. Ova profesija je već dobro uspostavljena u drugim zemljama, posebno u Sjedinjenim Državama, gdje internet tržište napreduje. Na ovom tržištu kreativni i vješti pojedinci nude svoje usluge, uključujući oproštajne govore koje se lako mogu kupiti sa samo nekoliko klikova i uz malu naknadu. Ovi govori se zatim čitaju na sahranama za voljene osobe. Sara se pita zašto ova praksa ne bi postojala i u njihovoj zemlji. Novi dodatak njihovim uslugama uključuje uključivanje pohvalnog govora, koji je stekao značajnu popularnost. Troškovi postavljanja osmrtnice variraju u zavisnosti od formata – da li se radi o biografskom prikazu ili o oproštajnom pismu od srca. Dodatno, na cijenu utiče i dužina osmrtnice, objašnjava naš izvor. Cena govora se obično kreće oko 2.500 dinara, mada može varirati u zavisnosti od različitih faktora. Faktori kao što je trajanje prethodnog razgovora mogu uticati na cijenu, a duži razgovori rezultiraju većim troškovima. Suprotno tome, da je razgovor kraći i da sadrži samo osnovne podatke o pokojniku, cijena bi bila niža. Sara uverava da nijedan govor ne prelazi cenu od 5.000 dinara.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here