Svaka osoba je barem jednom u životu osetila neprijatnost prilikom pojave ovih ranica u ustima.Afte, koje su male i bolne lezije koje mogu uzrokovati nelagodu prilikom jela i govora, nemaju definitivan lijek. Međutim, postoji nekoliko dostupnih kućnih lijekova koji mogu ublažiti simptome i ubrzati proces ozdravljenja.

 

 

Jedna efikasna metoda je direktno nanošenje soka aloe vere na zahvaćeno područje 3-4 puta dnevno. Nakon primjene, preporučljivo je suzdržati se od konzumiranja hrane i pića određeno vrijeme. Aloe vera ima protuupalna svojstva, što je čini odličnim tretmanom za infekcije i pruža brzo olakšanje. Druga opcija je da napravite pastu kombinovanjem sode bikarbone sa vodom i nanošenjem direktno na ranu.

 

 

 

 

 

 

 

Da biste ublažili bol i upalu, preporučuje se ispiranje usta toplom vodom nekoliko minuta. Ovo treba ponavljati 3-4 puta dnevno. Soda bikarbona može pružiti olakšanje u ovim područjima. Ako više volite domaću vodicu za ispiranje usta, jednostavno prokuvajte malu količinu listova korijandera u jednoj šolji vode. Da biste efikasno iskoristili vodu za ispiranje usta, ostavite da se smjesa ohladi i uključite je u svoju dnevnu rutinu, ponavljajući proces 3-4 puta. Uključivanje korijandera pokazalo je njegovu efikasnost u ublažavanju boli, prevenciji oralnog drozda i liječenju afti.

 

 

Za ispiranje žalfije, prokuhajte 2 šolje vode, a zatim dodajte 3 kašike listova žalfije. Nakon što se smjesa ohladi, koristite je za čišćenje usta više puta tokom dana. Za liječenje afti preporučuje se direktno nanošenje meda nekoliko puta dnevno. Iako med posjeduje snažna antiseptička svojstva, može se osjetiti početna nelagoda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Da biste ublažili bilo kakvu daljnju nelagodu, ključno je provesti test flastera na maloj površini kože prije korištenja ovih prirodnih lijekova. Ako simptomi potraju ili se pogoršaju, savjetuje se traženje savjeta od medicinskog stručnjaka ili stomatologa.

 

Važno je napomenuti da afte mogu, u nekim slučajevima, ukazivati ​​na osnovne zdravstvene probleme koji zahtijevaju stručnu intervenciju. Porijeklom iz Azije, korijander (Coriandrum sativum) je jednogodišnja biljka iz porodice Apiaceae. Može doseći visinu od 30 do 90 cm i poznat je po listovima i plodovima koji imaju izrazite arome koje se međusobno nadopunjuju. Listovi liče na peršun.

 

 

Korijander sadrži eterična ulja, proteine, šećer, vitamin C i djelomično organske kiseline. Destilacijom sjemena može se dobiti eterično ulje sastava od 70% monoterpenola, 10% monoterpena, ketona, estera i kumarina. S druge strane, kadulja je višegodišnja polužbunasta biljka koja može narasti do visine od 30 do 60 cm. Posjeduje čvrst korijen i drvenastu stabljiku, pri čemu su donji dijelovi drvenasti, a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i često kvadratnog oblika. Njegovi uski, eliptični listovi su sitno nazubljeni i imaju duge peteljke. Biljka proizvodi velike tamnoljubičaste cvjetove koji se skupljaju u cvatove nalik na klasove sastavljene od cvjetnih klasova. Ovi dvospolni cvjetovi prekriveni su žljezdastim dlačicama, kako na čaški tako i na vjenčiću. Od juna do avgusta, žalfija cveta, a seme sazreva u avgustu i septembru. Ovi cvjetovi posjeduju jedinstvenu karakteristiku hermafrodita, koji sadrže i tučak i prašnike neophodne za uspješno oprašivanje. Kadulja uspijeva u područjima obilnim sunčevom svjetlošću i bori se da preživi u zasjenjenom okruženju.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mraz predstavlja značajnu prijetnju ovoj biljci, jer joj ekstremne niske temperature mogu u potpunosti nanijeti štetu. Stoga je ključno osigurati odgovarajuću njegu i zaštitu. Ova višegodišnja biljka, poznata po svojoj kulinarskoj upotrebi, takođe se može pohvaliti lekovitim svojstvima. Podrijetlom iz mediteranske regije, latinski naziv Salvia potiče od izraza salvare, što znači “spasiti” ili “liječiti”. Druga komponenta njegovog latinskog imena, officinalis, u prijevodu znači “liječenje”.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here