S obzirom na sve češću upotrebu telefona među mladima, mnogi roditelji se pitaju kako efikasno ograničiti vrijeme koje djeca provode pred ekranima, a istovremeno im omogućiti osjećaj nezavisnosti. Svi smo svjesni rizika koji vrebaju na internetu, pa roditelji često primjenjuju ograničenja na aplikacije kako bi osigurali da je sadržaj koji djeca koriste prikladan. Međutim, ono što često nije pod punom kontrolom roditelja jeste kako djeca komuniciraju s vršnjacima i na koji način razmjenjuju poruke.Jedan zabrinuti otac ostao je zaprepašćen kada je saznao da njegova 11-godišnja kćerka i njeni prijatelji raspravljaju o tome kako im je neko iz razreda slao poruke i kako traži GOLE SLIKE.Otac je uzeo stvar u svoje ruke i popričao sa kćerkom o toj situaciji,te ga je šokiralo da se djeca trude biti starija nego što jesu.Otišao je na “Redditov roditeljski forum” kako bi podijelio svoju zabrinutost u vezi s drugima za koje je pretpostavljao da su možda prošli kroz slične situacije, nadajući se da će dobiti korisne savjete. Napisao je: “Imam 11-godišnju kćerku i primjetio sam da sva ta djeca pokušavaju da se ponašaju znatno zrelije nego što zaista jesu. Ja sam njen očuh već sedam godina, a ona mi je sve.
“Večeras sam izveo nju i njene dvije drugarice na večeru i kao roditelj sam saznao nešto veoma uznemiravajuće. Drugarice moje kćerke su mislile da su tajanstvene i pokušale su da razgovaraju na ‘šifrovan’ način o poruci koju je jedna od njih dobila od drugarice iz razreda, u kojoj su tražili gole slike. Odmah sam prekinuo večeru i odvezao ih kući. Nakon toga sam imao ozbiljan razgovor sa svojom ćerkom o tome što se dogodilo”, nastavio je.”Planiram razgovarati sa svim roditeljima o onome što sam saznao, ali želim sačuvati povjerenje svog djeteta ako se dogode ozbiljne posljedice. Imate li neki savjet koliko bih trebao ići u tome?”, upitao je zabrinuti otac. Drugi roditelji su sugerisali da dugoročne koristi od otvaranja problema nadmašuju teškoće koje mogu nastati u kratkom roku. Jedan je napisao: ‘Mislim da je dugoročno bolje to staviti na vidjelo. Vaše dijete će se sjećati i razmisliti: “Moj tata je zaista želio to da spriječi”, umjesto “To se događalo, a moj tata nije ni primjetio”. Drugi je dodao: “Kao neko ko je imao pristup internetu i raznim aplikacijama za razmjenu poruka i fotografija dok sam išao u srednju školu, volio bih da je neko od mojih roditelja razgovarao sa mnom o internet bezbjednosti, posebno u vezi sa dijeljenjem intimnih fotografija i seksualnim sadržajem stvarnih ljudi”.
Treći korisnik je dodao: “Tačno. Bio sam u srednjoj školi u vrijeme kad su društvene mreže i aplikacije za razmjenu poruka tek počinjali da se razvijaju onako kako ih danas poznajemo. Bilo bi sjajno da su moji roditelji tada razgovarali sa mnom o tome. Ne krivim ih jer nisu znali šta je sve postojalo, ali bilo bi korisno”. Još jedan forumaš je zaključio: “Mislim da je ovo prilika za edukaciju, ne za kaznu. Važno je jasno staviti do znanja da, ako, uprkos vašim upozorenjima, vaše dijete ili njegovi prijatelji naprave grešku i podijele neprikladan sadržaj na internetu ili se susretnu s neprijatnim situacijama, uvijek mogu da se obrate vama. Strogi roditelji često stvaraju podmuklu djecu. Ovo je vrijeme za postavljanje granica i obrazovanje, ne za kazne i kontrolu”.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here