Nikola Tesla, koji oduvijek bio poznat kao “Čovek koji je izmislio dvadeseti vek”, bio je briljantan srpski vizionar koji je imao zadivljujuće ideje o budućem izgledu naše planete. Rođen u porodici Milutina Tesle, duhovnika Srpske crkve, i Georgine, takođe srpske svešteničke loze, Tesla je školovanje započeo u rodnom Smiljanu. Potom je studirao u Gospiću i Rakovcu kod Karlovca, a potom se školovao u Grazu i Pragu, iako nije završio studije. Tesla je 1885. osnovao kompaniju “Tesla” u Njujorku, označivši početak njegove proizvodnje revolucionarnih modela koji koriste naizmjeničnu struju, revolucionarnu inovaciju koja će preoblikovati svijet.

 

 

 

 

 

 

Edison, koji je mnogo investirao u jednosmernu struju, žestoko se protivio Teslinom izumu. Pojedinac je uspješno dobio patente za više izuma. Svojom izvanrednom genijalnošću razvio je revolucionarne izume kao što su rotirajuće magnetno polje, trofazni sistem za prenos električne energije, indukcioni motor, generator i transformator. Osim toga, otkrio je fenomen elektromagnetne rezonancije i dobio patente za brojne izume koji služe kao temelj moderne elektronike. Bez njegovog doprinosa, nezamislivo je zamisliti tehničku civilizaciju, posebno u smislu prijenosa električne energije.

 

 

 

 

 

 

 

Tesla, pionir u oblasti radio tehnologije, bežične telegrafije i radara, pokazao je efikasnost svog polifaznog sistema naizmenične struje u inauguracionoj hidroelektrani u Nijagarinim vodopadima. Sa širokim spektrom stručnosti u području naizmjenične struje, telekomunikacija, akustike i mašinstva, osigurao je patente za oko 700 izuma koji su se intenzivno koristili. Tesla, koji je samo dva puta putovao iz Sjedinjenih Država u Evropu 1889. i 1892. godine, odlučio je da ostane u svom rodnom mjestu Lica tokom obje posjete. U travnju 1892. godine uputio se u Gospić, gdje mu je boravila teško bolesna majka. Nažalost, preminula je dok je on bio pored nje 16. aprila. Otprilike šest nedelja kasnije, dobio je poziv beogradske opštine i Saveza inženjera da nakratko poseti Beograd. Ova poseta je označila njegovo jedino putovanje u Kraljevinu Srbiju. Godine 1956., povodom stogodišnjice njegovog rođenja, Tesli je posvećena mjerna jedinica za visoki napon, koji je svoje ime dao i jedinici za jačinu magnetnog polja. Godine 2003. Teslina arhivska građa je uvrštena u prestižni UNESCO-ov registar “Pamćenje svijeta”, čime se njegova zaostavština čuva za buduće generacije. Za samo jedan vek, izgled Zemlje će doživeti značajne transformacije. Do 2100. godine, naučni napredak će nam dati potpunu dominaciju nad evolucijom života. Ranije je zakon preživljavanja najsposobnijih nalagao da će nepovoljnije osobine postepeno nestajati. Međutim, novootkriveno saosećanje čovečanstva je u suprotnosti sa nemilosrdnim delovanjem prirode. Kao posljedica toga, život će opstati, ali i pojedinci koji nisu adekvatno prilagođeni svom okruženju.

 

 

 

Najhumaniji pristup, u skladu sa našim civilizovanim senzibilitetom, uključivao bi sterilizaciju i obuzdavanje seksualnih nagona onih koji su loše prilagođeni. U bliskoj budućnosti, brojne evropske zemlje i određene države u okviru Sjedinjenih Država će donijeti odluku o sterilizaciji osoba koje su počinile zločine ili boluju od mentalnih poremećaja. Međutim, sama ova akcija se smatra nedovoljnom. Naučnici uporno nastoje implementirati mjere koje će ulazak u bračnu zajednicu učiniti sve izazovnijim. Onima koji se smatraju nepouzdanim kao roditelji biće zabranjeno da imaju decu. Gledajući vek unapred, biće podjednako neprihvatljivo da se pojedinci koji se smatraju normalnim druže sa onima koji se ne pridržavaju društvenih normi, baš kao što je trenutno neprihvatljivo da se druže sa kriminalcima. Do 2035. godine značaj higijene i fizičke kulture biće u potpunosti prepoznat u okviru obrazovnog sistema i strukture vlasti. U ovom trenutku, ministar higijene i tjelesnog odgoja u Sjedinjenim Državama zauzimat će poziciju od većeg značaja od ministra odbrane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaminacija koja trenutno muči obale, posebno u blizini New Yorka, bit će izvan shvaćanja budućim generacijama, baš kao što je za nas nezamislivo da shvatimo svijet bez pristupa čistoj vodi i odgovarajućim sanitarnim uslovima. Regulacija izvora vode postat će nevjerojatno stroga, a samo pojedinci kojima nedostaje zdravo rasuđivanje usudili bi se konzumirati vodu koja nije sterilizirana. Štetni efekti zagađene vode daleko nadmašuju one koji se obično konzumiraju stimulansi poput kafe, čaja i duhana, što rezultira većim brojem bolesti i smrtnih slučajeva. Lično, potpuno sam se suzdržao od svih oblika stimulansa i značajno sam smanjio konzumaciju mesa. Čvrsto vjerujem da će se u sljedećem vijeku privlačnost kafe, čaja i duvana značajno smanjiti. Međutim, alkohol će se i dalje konzumirati zbog njegove reputacije kao blagotvornog eliksira, a ne stimulansa. Iako će stimulansi i dalje postojati, više neće biti u trendu izlagati tijelo štetnim tvarima. Najbolji restorani 21. veka dat će prednost prirodnoj i hranljivoj hrani poput mlijeka, meda i žitarica za svoje epikurejske gozbe. Obilje žitarica i proizvoda na bazi žitarica bit će dovoljno da se opskrbi cijeli svijet, uključujući i milione koji pate od gladi u Kini i Indiji. Što se tiče naše planete u izobilju, svaki nedostatak se može otkloniti korištenjem ljekovitih supstanci koje potiču iz atmosfere, čime se pomlađuje ekosistem Zemlje. Ovu revolucionarnu tehniku ​​sam osmislio 1900. godine, a kasnije su je, nakon četrnaest godina, usavršili njemački hemičari kako bi zadovoljili zahtjeve ratnog vremena. To su bila osećanja koja je Tesla izrazio u tom periodu.

 

 

 

 

 

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here