Tokom svoje uzbudljive ekspedicije u Keniju, srpska putnica Kristina Pavlović neustrašivo je dokumentovala svoje eskapade koje izazivaju strahopoštovanje na raznim platformama društvenih medija. Među njenim izuzetnim susretima, Safari ekskurzija se izdvojila kao najzanimljivija. Prepoznajući široko rasprostranjenu strepnju koja okružuje susrete s neukroćenim stvorenjima, Kristina je rasvijetlila stvarne razmjere opasnosti.

 

Prije svega, važno je napomenuti da je Safari općenito siguran, s izuzetkom nacionalnih parkova koje posjećujemo, jer služe kao prirodna staništa za divlje životinje. Kada uđemo u ove parkove, mi smo u suštini gosti, a životinje obično ne reaguju agresivno prema nama. Jednostavno prolaze ili pronalaze hlad za odmor.

Međutim, uvijek postoji nivo neizvjesnosti. Nikada ne možete predvidjeti šta bi ih moglo pokrenuti u bilo kojem trenutku, što bi moglo uzrokovati burnu reakciju, kao što je uskakanje u kombi ili džip. Kristina je podijelila nesretne detalje incidenta koji se dogodio u jednom od ovih parkova. Nedavno je lav napao i progutao vozača.

Vozač je sam ušao u Nacionalni park, a na žalost, njegov kombi se zaglavio u blatu. U nemogućnosti da uspostavi komunikaciju ni sa kim putem radija, izašao je napolje da proceni situaciju, konkretno koliko su gume utonule u blato. U tom trenutku ga je napao i progutao lav. Ja sam lično vidio fotografije, a ostala je samo lobanja i potkoljenica u patikama.

Postoji velika vjerovatnoća da se uporedive informacije prikrivaju kako bi se spriječilo da se turisti uplaše. Ipak, nesumnjivo bih proživio ovaj susret jer je zaista izvanredan. Svjedočenje prisutnosti neukroćenih stvorenja udaljenih samo nekoliko metara je iskustvo koje izaziva strahopoštovanje koje prkosi verbalnom opisu.

Kakav je bio vaš utisak o našem Safari izletu?

Tokom našeg početnog izleta, odvažili smo se na jezero Najvaša, gdje nas je dočekalo mnoštvo ptičjih stvorenja. Međutim, pravi vrhunac iskustva bio je susret sa veličanstvenim nilskim konjem. Ove strašne životinje u meni su usadile osjećaj strepnje, jer imaju nesretnu odliku da su odgovorne za najveći broj ljudskih smrtnih slučajeva u Africi svake godine. Uprkos mojoj prvobitnoj zabrinutosti, čamac predviđen za naše putovanje preko jezera nije izazvao nikakvu brigu. Njegov očigledan nedostatak stabilnosti ostavio me je ravnodušnim, jer bi ga čak i skroman nalet vjetra mogao lako prevrnuti.

Dok smo nastavili naše putovanje iza jezera, naišli smo na raznoliku lepezu divljih životinja – zebre, žirafe i impale – koje su hodale pored njih u neposrednoj blizini.

Tokom našeg drugog dana, imali smo sreću da svjedočimo veličanstvenom prisustvu flaminga, nosoroga i lavova.

BONUS VIJEST:

Prema vlastima u Keniji, BBC javlja da je lav, za koji se vjeruje da je jedan od najstarijih na svijetu, tragično preminuo nakon što su ga napali pastiri.

U srijedu navečer, 19-godišnjak po imenu Loonkiito tragično je izgubio život u selu koje se nalazi na jugu Kenije, u blizini granica Nacionalnog parka Amboseli, nakon incidenta koji je uključivao lov na stoku.

Prema Lion Guardians-u, neprofitnoj organizaciji, on je najstariji mužjak lava ne samo u ekosistemu već potencijalno u cijeloj Africi. Obično lavovi u svom prirodnom staništu imaju životni vijek od otprilike 13 godina. Paul Jinaro, glasnogovornik Kenijske službe za divlje životinje (KWS), obavijestio je BBC da je upravo ovaj lav, zbog svoje poodmakle dobi i slabosti, zalutao u selo iz obližnjeg parka u potrazi za opskrbom. Iako Jinaro nije mogao definitivno utvrditi da li ovaj lav nosi titulu najstarijeg u zemlji, on je potvrdio da je lav zaista bio izuzetno star.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here