Nedavna istraživanja pokazuju da disbalans u trajanju sna, bilo da je pretjeran ili nedovoljan, može predstavljati značajne zdravstvene rizike za mozak koji stari. Real Simple naglašava važnost mirnog sna, naglašavajući njegov pozitivan uticaj na mentalno i fizičko blagostanje.

 

 

 

 

 

 

 

Osim jednostavnog promoviranja dnevne udobnosti, kvalitetan san igra ključnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka, poboljšanju kognitivnih funkcija, pa čak i u ublažavanju rizika od raka. Značajan broj pojedinaca ne dobija potrebnu količinu sna svake noći zbog pretjeranog izlaganja stimulativnoj plavoj svjetlosti koju emituju naši telefoni i drugi elektronski uređaji. Osim toga, konzumacija prekomjerne količine kofeina ili njegovo uzimanje neposredno prije spavanja može dovesti do osjećaja nelagode i stresa, dodatno ometajući sposobnost da se lako utone u san. Osiguravanje adekvatne količine sna može biti izazov zbog različitih faktora, ali pridržavanje redovnog rasporeda spavanja može pomoći odraslima u postizanju preporučenih sedam do devet sati sna po noći.

 

 

 

 

 

 

 

U studiji koju je provela Medicinska škola Yale i objavljena u Journal of the American Heart Association, istraživači su ispitali obrasce spavanja oko 40.000 odraslih kako bi stekli uvid u utjecaj na zdravlje mozga. Tokom devet godina prikupljani su podaci o trajanju noćnog spavanja učesnika i navikama dnevnog drijemanja, zajedno sa skeniranjem njihovog mozga magnetnom rezonancom. Pregledom je otkriveno da neadekvatan san, definisan kao manje od sedam ili više od devet sati po noći, značajno povećava vjerovatnoću doživljavanja moždanog udara ili razvoja demencije kasnije u životu. Ono što je posebno vrijedno je napomenuti da ova korelacija ostaje nepromijenjena čak i ako se uzmu u obzir drugi faktori za koje se prepoznaje njihov utjecaj na zdravlje mozga, poput pušenja i hipertenzije.

 

 

 

 

 

 

Svi pojedinci koji su učestvovali u istraživanju bili su u srednjim godinama, a rezultati su pokazali da ova konkretna faza života predstavlja ključnu priliku za usvajanje korisnih praksi spavanja za dobro zdravlje našeg mozga, kako trenutno tako i dugoročno. Ako brige o predstojećem danu ili budućnosti uzrokuju uznemirenost, pronalaženje utjehe u toploj kupki, smirujućoj muzici ili meditaciji mogu pomoći u opuštanju. Važno je napomenuti da jutarnja i dnevna rutina također igraju ulogu u kvaliteti sna. Nedosljednost u vremenu buđenja, prekomjerno dnevno drijemanje i prekomjerna konzumacija alkohola mogu imati utjecaj na ukupni kvalitet sna.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here