Praznik Svetog Jovana Krstitelja, poštovanog sveca i proroka, Pravoslavna Crkva i njeni sledbenici obeležavaju 20. januara. U srpskoj kulturi ovaj praznik ima veliki značaj jer ga porodice slave krštenjem i bogatim trpezama. Uz to, uobičajena je tradicija da se na ovaj dan Srbi zbližavaju i kumuju, jer Sveti Jovan predstavlja kvalitete snage i integriteta.

 

 

 

 

 

 

U crkvenom kalendaru Sveti Jovan Krstitelj je označen crvenim slovom, a običaj je da se na ovaj praznik uzdrži od napornog rada, ručnog rada i pranja veša. U spomen na nepravedne patnje i krvoproliće koje je pretrpio sveti Jovan Krstitelj, ovom prilikom je uobičajeno da se uzdržavaju od konzumiranja ili rukovanja bilo čim crvene boje, kao i da se suzdržavaju od rukovanja noževima. Sveti Jovan Krstitelj je bio poštovana religiozna ličnost u 1. veku, poznat po svom asketskom načinu života i povučenoj prirodi. Istorijski izvještaji sugeriraju da ga je sam Isus nazvao “čovjekom koji se uzdržava i od hrane i od pića”. Sveti Ivan je propovijedao učenja kršćanstva, pozivajući pojedince da se pokaju i okrenu Bogu. On je također vodio ceremoniju inauguracije koja će se kasnije razviti u svetu sakrament krštenja. Vrijedi spomenuti da se sveti Ivan obično naziva Krstiteljem zbog njegove uloge u krštenju Isusa Krista u rijeci Jordan.

 

 

 

 

 

 

 

Osim toga, poznat je kao Ivan Preteča jer je rođen prije Isusa Krista i kao prorok zbog svojih predviđanja o skorom dolasku Božjeg sina. Prema predanju, među kršćanima je postojalo vjerovanje da je sam Ivan novi mesija, ali on je to negirao i objavio da će doći neko veći. Jevanđelje govori da je Isus tražio svetog Jovana da primi krštenje, a Jovan se navodno pitao zašto Isus, onaj koji treba da krsti druge, dolazi k njemu. Na kraju je Jovan pristao i krstio Isusa na njegovo insistiranje. U biblijskom izvještaju se pripovijeda da je Ivan krstio Isusa u rijeci Jordan, a nakon toga je Duh Sveti sišao na Isusa s neba u obliku goluba. U vezi sa ovom božanskom manifestacijom, odjeknuo je Božji glas koji je objavio: “Ti si moj ljubljeni sin. Izuzetno sam zadovoljan tobom.”

 

 

 

 

 

Ova značajna pojava se u kršćanskoj tradiciji naziva Bogojavljenje. Uvođenje posta u rano kršćanstvo pripisuje se Ivanovim sljedbenicima, koji su odigrali značajnu ulogu u njegovom širenju. Mandejci, koji Jovana smatraju jedinim autentičnim mesijom, priznati su kao hrišćani odani svetom Jovanu Krstitelju. Tokom godine postoji više prilika u kojima se odaje počast svetom Jovanu. Osim 20. januara, kada se obeležava njegov rođendan (poznat kao Ivanjdan), 7. jul je posvećen i proslavi njegovog rođendana. Osim toga, 11. septembra obilježava se praznik Velike Gospe, dan kojim se odaje počast smrti Svetog Jovana. Nadalje, tri puta tokom godine pamti se odrubljivanje glave Svetog Jovana, simbolizirajući tragični događaj i potonji put njegove odsječene glave, koja je prenošena po raznim gradovima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here