Kada je princeza Kate Midilton objavila da boluje od raka to je izazvalo kod javnosti ogromnu zabrinutost . Nakon kralja Čarlsa, sada se i Kejt Midlton suočava sa zastrašujućim izazovom borbe sa ovom teškom bolešću. Međutim, zbog svog statusa, ona će dobiti najizuzetniju dostupnu medicinsku njegu, što će svakako olakšati njihovo zdravstveno stanje.

 

 

Dr Jalal Baig, onkolog, iznosi sljedeće tvrdnje: Kao onkolog, primio sam ovu informaciju sa osjećajem tuge, ali me nije zatekao nespremnog. Pojava raka u početnim fazama, posebno kod osoba ispod 50 godina, nije anomalija.

Nepobitna je činjenica da postoji rastući globalni trend u kojem pojedinci sve mlađe dobi dobijaju dijagnozu raka. Ovo služi za razbijanje pogrešnog uvjerenja da rak pogađa isključivo stariju populaciju.

U susednoj komori je boravio sredovečni gospodin od 45 godina koji se hrabro borio protiv uznapredovalog raka debelog creva, koji je agresivno zahvatio njegovu jetru, što je rezultiralo rastom ogromnih i velikih tumora. Istovremeno, sreo sam ženu od 37 godina koja se hrabro suočila sa rakom dojke koji se već proširio na kritične organe kao što su limfni čvorovi, kosti, pluća i jetra. Iako postoji potencijal da se kontroliše napredovanje njihovog karcinoma u stadijumu IV na određeno vreme, mračna je realnost da potpuni oporavak više nije na dohvat ruke.

Prema nedavnoj publikaciji u časopisu BMJ Oncology, došlo je do zapanjujućih 79,1% porasta globalne pojave raka u ranoj fazi od 1990. do 2019. Studija je također otkrila porast stope smrtnosti od 27,7% povezan s ranim stadijumom raka. raka u istom vremenskom periodu. Prethodni članak u Journal of the American Medical Association detaljnije se bavio ovom eskalacijom, ispitujući specifične detalje. U Sjedinjenim Državama, rak dojke se pojavio kao primarni faktor iza ovog fenomena među mlađim osobama između 2010. i 2019. godine, dok je bio vidljiv trend rasta u incidenciji raka gastrointestinalnog trakta.

  • Alarmantan porast slučajeva raka koji pogađa gastrointestinalni trakt naglašava značaj godine rođenja i inherentne rizike povezane s njom. Prema nalazima dr. Kimie Ng, medicinskog onkologa sa cijenjenog Instituta za rak Dana-Farber, osobe rođene 1990. godine suočene su sa značajno povećanom osjetljivošću na rak debelog crijeva u odnosu na one rođene 1950. godine. Zapravo, njihova vjerovatnoća da će razviti karcinom rektuma je učetvorostručen.

 

Kako bi se riješila sve veća pojava raka među mlađim osobama, ključno je istražiti osnovne uzroke i identificirati one koji bi mogli biti ranjiviji. Čini se da se ključni faktor u ovom trendu može pripisati promjenama u obrascima ishrane i životnim stilovima do kojih je došlo sredinom 1900-ih.

Vrijedi napomenuti da trajna genetska osjetljivost unutar populacije nije pretrpjela značajnije promjene u posljednjih nekoliko godina. Ovo zapažanje jača argument da je na razvoj ovih specifičnih vrsta raka u većoj mjeri pod utjecajem faktora okoline i načina života, a ne našeg genetskog sastava. Konzumacija jako prerađene hrane, slatkih pića i crvenog mesa, zajedno sa navikama kao što su pušenje, konzumacija alkohola, izmijenjeni obrasci spavanja, gojaznost i sjedilačko ponašanje, svi su faktori koji doprinose ovom fenomenu. Kada se ovi faktori posmatraju pojedinačno, a posebno kada se ukrštaju, oni posjeduju sposobnost da poremete unutrašnje mehanizme našeg tijela, što rezultira metaboličkim disbalansom i pojačanom upalom.

 

 

  • Trenutno je u tijeku istraživanje usmjereno na istraživanje kako promjene u crijevnom mikrobiomu, koji obuhvataju raznoliku lepezu mikroorganizama koji žive u našim tijelima, mogu utjecati na našu ranjivost na rak. Ova složena zajednica mikroba igra ključnu ulogu u promicanju cjelokupnog zdravlja utječući na probavu i jačanju imunološkog sistema. Različiti faktori, uključujući nedovoljnu ishranu, prekomernu upotrebu antibiotika i određene lekove, imaju potencijal da poremete delikatnu ravnotežu unutar mikrobioma, što može dovesti do značajnih posledica.
Dr Jalal Baig naglašava značaj edukacije ljekara primarne zdravstvene zaštite o sve većoj incidenci raka kod osoba mlađih od 50 godina.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here