Naučna istraživanja sugeriraju da proces tugovanja obično traje otprilike 40 dana, jer za to vrijeme pojedinci doživljavaju česte valove sjećanja i emocija povezanih sa izgubljenom osobom, što dovodi do osjećaja tuge, žalosti, suza i fizičke ranjivosti. Zanimljivo je da je ovaj broj značajan iu raznim pravoslavnim običajima, pa čak i u receptima za pravljenje prirodnih lijekova, gdje je trajanje precizno određeno na 40 dana.

 

 

 

 

 

 

U običajima Starih Slovena određeni broj, poznat kao “granični broj”, bio je određen na 40. Kao rezultat toga, upokojeni se pamte nakon 40 dana, dok se dojenčad mlađa od 40 dana ne posjećuje. Slično našem ograničenju od 100, i Rusi imaju brojčano ograničenje od 40. To je vidljivo u njihovim izrazima i jeziku, jer oni koriste “stoput” u značenju sto, dok mi koristimo “sto” na latinskom. Ova sličnost se može pratiti prije stotinu godina, kada su Rusi još uvijek koristili broj 40 u svojim izrazima. U Bibliji se spominje da je potop trajao 40 dana i 40 noći. Slično, nakon što je Isus kršten u rijeci Jordan, proveo je 40 dana u pustinji. Prije nego što je krenuo na svoje putovanje da preuzme ploče koje sadrže deset zapovijesti, Mojsije je postio 40 dana. Slično, prorok Ilija je putovao kroz pustinju u trajanju od 40 dana. Na sličan način, nakon svog vaskrsenja, Krist je uzašao na nebo četrdesetog dana.

 

 

 

 

 

 

 

 

U skladu s kršćanskom doktrinom, vjeruje se da se i duše umrlih uzdižu na nebo četrdesetog dana nakon smrti. Petrovski post traje oko 40 dana, a Božić tačno 40 dana. Iako postoje različita tumačenja o značaju četrdeset dana i godina, svima je zajednička tema: ovi periodi predstavljaju vrijeme pripreme koje prethodi značajnim događajima. Simbolički broj 40 označava period pripravnosti koji prethodi značajnim događajima. U okviru hrišćanstva, broj 40 ima veliki značaj jer predstavlja period kušnji, prefinjenosti i strpljive pripreme, što se vidi u raznim izveštajima u Bibliji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncept pročišćenja se primjećuje i u judaizmu i u islamu, gdje je za ovu svrhu određen period od 40 dana. U savremenom društvu, ovaj proces pročišćavanja poznat je kao karantena, koja je prvobitno trajala 40 dana, kao što i sam naziv govori. Kao simbol tuge za preminulom voljenom osobom, član porodice počinje da nosi crno odijelo odmah nakon smrti osobe. Žene se odlučuju za crni šal, dok muškarci biraju crnu košulju ili flor. Ova žalobna odjeća nosi se godinu dana, tokom koje se rođaci uzdržavaju od učešća u proslavama, plesu ili pjevanju. Međutim, sada je prihvatljivo nositi crno najviše 40 dana, a po želji i pola godine ili čak i duže.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here