Hurme, raznovrsno voće koje se često konzumira tokom muslimanskog vjerskog mjeseca  Ramazana, poseduju brojne zdravstvene prednosti, pozicionirajući ih kao najhranljiviji izbor. Dokazi su očigledni kada se posmatra Novak Đoković, koji konzumira ovo voće tokom svojih intervala u meču. Tenis, prepoznat kao jedan od fizički najzahtjevnijih sportova, zahtijeva izdržljivost koju pružaju hurme.

 

 

 

 

 

Uključujući 200 g hurmi u svoju jutarnju rutinu, možete značajno doprinijeti dnevnom unosu minerala, promovirajući optimalno zdravlje kostiju. Ovo divno voće daje više od 6,5 posto preporučenih nivoa kalcija i fosfora, zajedno sa značajnih 14 posto magnezija, vitalnog elementa u strukturi i formiranju kostiju. Štaviše, hurme se mogu pohvaliti obiljem kalijuma, vitamina K i mangana, a svi su oni neophodni za održavanje jakih i zdravih kostiju. Integracijom hurmi u svoj svakodnevni režim, možete poboljšati gustinu kostiju i smanjiti vjerovatnoću razvoja osteoporoze. Žene mogu iskoristiti brojne prednosti tokom i nakon trudnoće uključivanjem hurmi u svoju redovnu prehranu. Ovo ukusno voće ima sposobnost da ojača mišiće materice, čime pomaže u pripremi za kasnije faze trudnoće. Osim toga, dojilje mogu imati koristi od hurmi jer pomažu u stimulaciji bolje laktacije i ubrzavaju oporavak kroz kontrakciju mišića maternice. Unatoč uobičajenoj povezanosti hurmi sa slatkim desertima, u njihovoj prirodnoj slatkoći i divnom okusu mogu uživati ​​svi.

 

 

 

 

 

 

Osim svog divnog okusa, hurme posjeduju izvanredne zdravstvene prednosti koje se mogu neprimjetno integrirati u široku paletu jela, grickalica, napitaka i deserta. Ne samo da hurme zadovoljavaju nepce, već doprinose i cjelokupnom zdravlju zbog svog nutritivnog sadržaja. Bilo da se uživaju same ili u kombinaciji sa divnim dodatkom maslaca od orašastih plodova, ove slatke poslastice nude mnoštvo zdravstvenih prednosti, kao što su: Hurme, sa svojom prirodnom slatkoćom i odsustvom dodanog šećera, nude obilje nutritivnih prednosti. Prepuni su antioksidansa i poznato je da promoviraju zdravlje probave, održavaju zdravo srce i razinu šećera u krvi, pa čak i podržavaju funkciju mozga. Uz to, hurme su prepoznate po svojoj ulozi u olakšavanju prirodnog porođaja. Ova mala voćna blaga su elektrana esencijalnih nutrijenata. Samo tri hurme daju otprilike 200 kalorija, 54 grama ugljikohidrata (uključujući pet grama vlakana), jedan gram proteina i nema masti. Osim toga, urme su bogat izvor vitamina i minerala, uključujući vitamine B, vitamin K, kalcijum, gvožđe, magnezijum, kalijum, cink i mangan. Vrijedi napomenuti da urme nisu samo prazne kalorije ili šećerne bombe. Nedavna istraživanja su istakla njihov impresivan sadržaj antioksidansa, što ukazuje na njihov potencijal u liječenju stanja povezanih s oksidativnim stresom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oksidativni stres, uzrokovan neravnotežom u odbrani tijela od slobodnih radikala koji oštećuju stanice, igra ključnu ulogu u oštećenju stanica i procesu starenja. Ovaj stres služi kao prekursor nastanka bolesti. Osim toga, hurme sadrže korisne spojeve s antimikrobnim i protuupalnim svojstvima, što ih čini vrijednim sredstvom u borbi protiv zaraznih bolesti. Prema studiji provedenoj 2017., hurme posjeduju širok spektar antioksidansa, uključujući karotenoide, polifenole (kao što su fenolne kiseline, izoflavoni, lignani i flavonoidi), tanine i sterole. Osim toga, utvrđeno je da hurme pokazuju svojstva protiv gljivica. Uprkos tome što se obično klasifikuje kao sušeno voće, hurme se zapravo smatraju svježim voćem zbog visokog sadržaja vode. Važno je napomenuti da hurme, kao cjelovito i neprerađeno voće, prirodno sadrže šećere. Prema tome, ako je energetska pločica zaslađena isključivo hurmama, na pakovanju može biti navedeno da nema nula grama dodanog šećera. Ova razlika je značajna jer je dodani šećer, koji je povezan s povećanim rizikom od srčanih bolesti i gojaznosti, vrsta koju treba ograničiti. Konzumacija tri hurme osigurava otprilike 18 posto preporučenog dnevnog unosa vlakana, što potiče optimalnu probavu. Učinci konzumiranja urmi na zdravlje crijeva posebno su ispitani u studiji objavljenoj u British Journal of Nutrition 2015. godine. U periodu od 21 dan, odabrani muškarci dobrog zdravlja nasumično su raspoređeni da konzumiraju ili sedam hurmi dnevno ili kontrolni dodatak koji se sastoji od mješavine ugljikohidrata i šećera. Nakon intervala od 14 dana, grupe su promijenile svoj dodijeljeni unos.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hurme su popularan izbor za dodavanje slatkoće raznim receptima, poput smutija, energetskih kuglica, ovsenih pahuljica, chia ili pudinga od avokada i peciva. Iznenađujuće, mogu se integrirati i u slana jela, dajući suptilnu prirodnu slatkoću i podižući profil okusa salate, kuvano povrće kao što je kelj ili pečeni karfiol i pomfrit od povrća. U trajanju od 21 dan, kolekcija fizički sposobnih muškaraca nasumično je dodijeljena da jedu ili sedam hurmi dnevno ili kontrolni dodatak sastavljen od mješavine ugljikohidrata i šećera. Nakon intervala od 14 dana, grupe su razmijenile svoje režime. Hurme su popularan izbor za dodavanje slatkoće raznim receptima, uključujući smutije, energetske kuglice, zobene pahuljice, puding od chia ili avokada i peciva. Zanimljivo je da se mogu integrirati i u slana jela, dajući prirodnu notu slatkoće i podižući profil okusa salatama, kuhanom povrću poput kelja ili pečenog karfiola i pomfritu od povrća.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here