Iako dijagnoza melanoma može zvučati obeshrabrujuće, važno je napomenuti da ne znači striktno smrtnu presudu. Pravovremeno otkrivanje i liječenje mogu omogućiti osobama s melanomom uspješan oporavak. Ipak, postoje situacije u kojima se melanom može ponoviti, i u takvim slučajevima istraživanje dostupnih terapijskih opcija je ključno. Kako bismo dublje razumjeli ovu temu, konzultirali smo se s profesoricom Lidijom Kandolf Sekulović, stručnjakinjom za onkologiju i dermatovenerologiju.Melanom je maligna izraslina koja zahvaća melanocite, posebne stanice smještene u epidermisu, najpovršnijem sloju kože. Ove stanice su odgovorne za stvaranje pigmenta koji daje boju našoj koži. Njihova uloga je proizvodnja melanina, pigmenta koji služi kao zaštita stanica kože od prekomjernog izlaganja ultraljubičastom zračenju.
To je razlog zašto naša koža tamni kada je izložena suncu, jer se melanin proizvodi kako bi sačuvao genetski materijal kože od daljnjih oštećenja, mutacija i razvoja malignih tumora na koži.Nesmotreno izlaganje suncu značajno povećava rizik od razvoja melanoma. Nažalost, neoprezno i nepotrebno sunčanje može s vremenom izazvati genetske promjene u melanocitima. Ove genetske modifikacije mogu dovesti do stvaranja malignih stanica koje nekontrolisano rastu i mogu se proširiti izvan kože putem limfnih i krvnih žila, rezultirajući metastazama. Iako naš imunološki sistem obično prepoznaje i pokušava eliminirati promijenjene maligne stanice melanoma, postoje slučajevi kada se rast melanoma nekontrolirano širi. U situacijama kada stanice melanoma aktivno inhibiraju naš imunološki odgovor, imunološki sustav može postati preopterećen, što može dovesti do recidiva melanoma. Profesorica dr. Lidija Kandolf Sekulović, stručnjakinja za dermatovenerologiju i onkologiju, detaljnije objašnjava ovaj fenomen.Doktor ističe da rizik od širenja melanoma značajno raste s debljinom tumora. Zato je važno pažljivo pratiti stanje naše kože. Ako primijetimo bilo kakve nenormalne promjene poput nepravilnog madeža s raznobojnim rubovima koji se povećava i mijenja tijekom vremena, ili novonastale kvržice koja se svaki mjesec mijenja, trebamo se obratiti dermatologu. U određenim slučajevima, dermatoskopija i uklanjanje madeže mogu biti potrebni, prema preporuci doktora. Ovo se radi kako bi se utvrdilo je li madež melanom, drugi oblik raka kože ili samo benigna izraslina. Osobama s više od pedeset kožnih lezija savjetuje se preventivna dermoskopija i procjena svih madeža kako bi se identificirale potencijalno sumnjive lezije i pružile smjernice za buduće preglede.Vjerojatnost ponovnog pojavljivanja tumora povećava se s debljinom melanoma.
Kada se melanom otkrije i hirurški ukloni u ranim fazama, posebno kada su stanice raka rijetke i ograničene na epidermis (poznato kao melanom in situ), vjerojatnost recidiva je niska. Međutim, ako stanice prodiru kroz bazalnu membranu kože i dosegnu krvne i limfne žile, postaju sposobne za metastaziranje i tako povećavaju rizik od ponovnog razvoja melanoma. To se češće događa s debljim tumorima, koji sadrže više kancerogenih stanica i mutacija. Prema riječima prof. dr. Kandolf Sekulović, ako je debljina melanoma veća od 4 mm ili ako su stanice već dosegle limfne čvorove, vjerojatnost ponovnog pojavljivanja melanoma iznosi između 40 i 60 posto.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here