Mnoge ulice u New Yorku su poplavljene zbog snažnog nevremena, a stručnjaci su identifikovali nekoliko razloga za ovu poplavu. Dramatični snimci poplavljenih ulica u New Yorku su privukli pažnju širom svijeta. Situacija je ozbiljna, a mnogi se pitaju kako su ulice završile pod vodom i zašto je proglašeno vanredno stanje. Oluja je počela u petak, donoseći velike količine kiše, čak i do 20 cm u nekim dijelovima grada. Ključni faktor za poplave je činjenica da je kapacitet kanalizacije u gradu ograničen na primanje 1.75 inča (oko 4.45 cm) vode na sat. S obzirom na obilne padavine koje su premašile ovu sposobnost drenaže, voda nije imala gdje da ode, što je dovelo do poplava. Glavni uzrok poplavljenih ulica leži u sistemu kanalizacije u pet gradskih opština.
Nakon katastrofe koja je pogodila “Veliku jabuku”, javnost izražava sumnju u brzu i efikasnu rešenost ovog problema. Rohit Agarvala, komesar odjeljenja za zaštitu životne sredine grada Njujorka, istakao je da je ova promjena vremena posljedica klimatskih promjena. Takođe je naglasio tužnu realnost da se vrijeme brže mijenja nego što naša infrastruktura može da podnese.Jak pljusak u petak preplavio je čak 7.400 milja (11.909 kilometara) cijevi koje služe za sprovođenje vode do postrojenja za prečišćavanje i do najbližih rijeka. Preopterećenje sistema uzrokovalo je povrat vode na ulice, što je rezultiralo poplavama u automobilima i podrumima. Takođe, metro stanice u Bruklinu i Kvinsu bile su poplavljene. Scene poplave su izuzetno slične onima koje su se dogodile tokom oluje “Ida” u 2021. godini, koja je rezultirala smrću 11 osoba u Kvinsu.


Prema mišljenju Danijela Zarilija, profesora sa Univerziteta Kolumbija, ovakvi događaji su alarmantni signali. “Nalazimo se u području sa povećanim intenzitetom padavina. Kada preopteretite kapacitet sistema kanalizacije, voda se vraća jer nema kuda da ode”, istakao je on. Oko 60% Njujorka koristi sistem odvodnjavanja koji kombinuje kišnicu i kanalizaciju u istim cijevima. Kada protok vode kroz te cijevi premaši kapacitet postrojenja za preradu, višak vode, uključujući kišnicu i kanalizaciju, završava u lokalnim vodama poput kanala Govanus u Bruklinu, Ist Riveru ili zalivu Jamajka. Problemi u sistemu kanalizacije rezultirali su zagađenjem podruma kuća i prodavnica širom grada.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here