Preporučljivo je da se obratite lekaru ako osetite trnce u prstima,ili blago žarenje  jer postoje brojni potencijalni uzroci koji se mogu identifikovati samo pažljivom analizom od strane medicinskog stručnjaka.

Prijenos poruka u mozak i iz mozga obavljaju nervi u cijelom tijelu. Utrnulost obično nastaje zbog kompresije, iritacije ili oštećenja živaca. Jedno preovlađujuće stanje povezano s utrnulošću je gubitak osjeta, bilo djelomičan ili potpun, u prstima. Ako zadremate i nehotice izvršite pritisak na živac, možete naići na privremeni gubitak osjećaja u prstima ili čak cijeloj ruci. Međutim, ovaj osjećaj bi trebao nestati ubrzo nakon što prilagodite svoj položaj. Ipak, ako utrnulost potraje ili se vremenom pogorša, to može ukazivati ​​na neotkriveno stanje koje može zahtijevati medicinsku intervenciju. Trnci u prstima mogu se pripisati različitim faktorima.

Poznato je da su sljedeća stanja i bolesti potencijalni uzroci utrnulosti prstiju: Stanje poznato kao sindrom karpalnog tunela pogađa zglob i šaku. Sindrom se manifestira kroz različite simptome, kao što su nedostatak osjeta prvenstveno u palcu, kažiprstu i srednjem prstu, kao i trnci, osjećaj peckanja i nelagoda. Sindrom karpalnog tunela nastaje kada se srednji nerv u šaci komprimuje ili se pomeri iz svog normalnog položaja, obično zbog ponavljajućih radnji kao što je upravljanje kompjuterskim mišem ili tastaturom. Simptomi imaju tendenciju da se intenziviraju tokom noći. Ovo stanje je poznato i kao cervikalna radikulopatija. Kada se vratni nerv koji se nalazi u gornjem dijelu kičme stisne, javlja se stanje koje se obično naziva “stegnuti nerv”.

Ova kompresija može rezultirati osjećajem trnaca i peckanja koji se spušta niz ruku. Primarni krivci za ovo stanje su tipično degenerativne promjene kostiju koje dolaze s godinama i hernija diska. Dijabetes Oštećenje živaca u stopalima i rukama potencijalna je posljedica dijabetičke neuropatije. Otprilike polovina osoba s dijabetesom susreće se s osjećajima utrnulosti, bola i slabosti u ekstremitetima. Stanje poznato kao Raynaudov sindrom Kada se male arterije u prstima stisnu ili suze, oseća se trnce. Ova konstrikcija slabi protok krvi i smanjuje nivo kiseonika u nervima šake, što dovodi do trnaca. Raynaudov sindrom može biti izazvan niskim temperaturama ili emocionalnim stresom, zbog čega prsti postaju bijeli ili plavi. Ova promjena boje može trajati nekoliko minuta ili čak nekoliko sati. Stanje poznato kao reumatoidni artritis pogađa zglobove. Uklještenje ulnarnog živca je stanje koje karakterizira upala i nelagoda u zglobovima, kao i osjećaj peckanja i peckanja u rukama.

Obično ove simptome doživljavaju obje strane tijela. Sindrom kubitalnog tunela, stanje u kojem se ulnarni živac komprimira, obično se javlja u predjelu lakta. Kao rezultat toga, utrnulost se može širiti od lakta do prstiju šake. Ako imate ovo stanje, možete osjetiti i neugodnost na unutrašnjoj strani lakta. Infekcije Postoji nekoliko infekcija koje imaju potencijal da izazovu utrnulost prstiju, kao što su lajmska bolest, sifilis, HIV i guba. Različiti faktori mogu uticati na zdravlje krvnih sudova i nerava.

Utrnulost prstiju može se pripisati određenim medicinskim stanjima koja utiču na krvne sudove ili živce. Ovi uslovi uključuju: amiloidoza Kombinacija Guy Barreovog sindroma, multiple skleroze i Sjogrenove bolesti predstavlja složeno medicinsko stanje. fibromijalgija Stanje poznato kao sindrom torakalnog izlaza odnosi se na zdravstveno stanje koje utječe na torakalni izlaz gornjeg dijela tijela. moždani udar

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here