U prvoj godini braka, supružnici odaju počast mladencima koji su se vjenčali nakon 22. marta prethodne godine. Ovaj poseban dan podrazumijeva da novopečeni par ugošćuje goste u svojoj kući , koji ih tradicionalno obasipaju poklonima i na taj način doprinose dobrom početku njihovog bračnog puta. Mladi domaćici srdačno primaju svoje posjetitelje i pokazuju svoje talente i kulinarsku stručnost.

 

 

 

Pobožnost novopečenog para usmjerena je na žrtvu Svetih četrdeset vojnika iz puka u gradu Sevastiji. Godine 320, za vrijeme vladavine cara Likinija, ovi vojnici su prkosili carevoj zabrani i prihvatili kršćanstvo. Uprkos svom položaju vojnika rimske vojske, oni su čvrsto vjerovali u Isusa Krista. Kao posljedica njihove vjere, bili su podvrgnuti nemilosrdnom bičevanju i kasnije zatvoreni.

 

Njihovi životi su na kraju oduzeti bacanjem u jezero u blizini grada. Za uspomenu na njihovu mučeničku smrt, u crkvenom kalendaru je određena svečana prilika sa tmurnim zapisom. Ovaj dan, poznat kao Mladenci, slavi se zbog toga što su mučenici bili mladići. Dvadeset drugi mart je posvećen njima i simbolizira krunisanje njihove glave vijencem, koji predstavlja ljubav Hristovu. Uobičajeno je da se mladencima tokom crkvenog venčanja stavljaju vijenci na glave. Ovaj gest služi kao podsjetnik da supružnici treba da ostanu nepokolebljivo lojalni jedni drugima, kao što su mladenci iz Sevastije ostali odani Kristu. Nikada ne treba dozvoliti da iskušenje potkopa snagu njihove vjernosti i ljubavi.

 

 

 

Vremenski cenjene tradicije

 

Mladenci sudjeluju u prazniku bogatom brojnim tradicijama. Za ovu posebnu priliku, žene imaju zadatak da pripreme četrdeset kolačića poznatih kao mladenčići, koji predstavljaju život ispunjen dugovječnošću, srećom i slatkoćom. Ovi kolačići se pomno mijese, peku, a zatim premazuju medom prije nego što se ponude djeci i svim posjetiocima koji stignu u kuću prije podne. Prema starijoj generaciji, smatra se da je nepovoljno konzumirati svaku hranu koja je niknula nakon Nove godine prije dolaska same Nove godine. Za pročišćavanje krvi preporučuje se u novogodišnjoj noći uživati ​​u medu, kuhanoj koprivi i zelenilu.

 

 

 

Ko dolazi u goste?

 

Tradicija donošenja poklona u posetu novopečenim parovima, koja je nastala u gradu, ali je brzo prihvaćena u selu, postala je savremeni običaj. Nažalost, ovaj običaj je zasjenio značajnije i ljepše aspekte tradicionalnih običaja. Uvriježeno je uvjerenje da svi svatovi, čak i oni koji nisu bili, trebaju posjetiti mladence. Međutim, u stvarnosti je praksa malo drugačija. Obično je to najbliža porodica i prijatelji koji posećuju bračni par tokom novogodišnjih proslava.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here