Širom svijeta, standardi i kriteriji ljepote se uvelike razlikuju, s jednim značajnim izuzetkom koji se nalazi u nomadskom plemenu Wodabe koje živi u pustinjskim regijama države Niger. Ovdje žene i djevojke jedinstveno procjenjuju muškarce na osnovu njihovog fizičkog izgleda. Među mnoštvom neobičnih tradicija u Sahari, ovo nomadsko pleme je još jedan primjer. Na sličan način, ranije smo podijelili priču o muslimanima Tuarega, koji, poput ovog plemena, prelaze Saharu kao nomadi.

 

 

 

 

U ovom plemenu žene posjeduju svu imovinu, dok su muškarci obezbeđeni, a fokus je prvenstveno na ljepoti. Unutar plemena Wodabe u Nigeru, roditeljske figure preuzimaju odgovornost za ugovaranje brakova, čak i od malih nogu, često između članova porodice. Međutim, godišnji događaj poznat kao Gerewol festival pruža priliku muškim članovima plemena da se preruše i pobjegnu sa ženama. Kada je žena oteta bez znanja muža, to dovodi do toga da društvo priznaje par kao zakonski vjenčan. Ove zajednice se obično nazivaju prisilnim brakovima. Posmatrajte razrađenu odjeću muškaraca tokom Gerewol festivala u videu; ako ste vjerovali da žene posvećuju previše vremena nanošenju šminke i pripremanju, preispitajte svoju pretpostavku nakon što ste saznali da muškarci iz plemena Wodaabe ulažu više od tri sata u oblačenje, pripremu i ukrašavanje sebe. Svake godine se pomno izrađuju elaborirani kostimi u pripremi za posebno takmičenje ljepote. Ovi kostimi moraju odisati živahnošću, čistoćom i ljepotom, ukrašeni obiljem dodataka. Žute boje i razne nijanse plave zauzimaju središnje mjesto, dominirajući vizualnim pejzažom. Naime, muškarci iz plemena Wodaabe posebnu pažnju posvećuju poboljšanju usana i nosa, jer je to sastavni dio njihove ratničke tradicije.

 

 

 

 

 

 

Kada se završe sve potrebne pripreme, muškarci su u potpunosti spremni za proces odabira ljepote. Svečanost počinje velikom paradom, praćenom zadivljujućim plesovima i melodičnim pjevanjem u pustinji. Ovi zadivljujući prikazi imaju za cilj da ostave trajni utisak na žensku populaciju, koja je i žiri i sudije ovog jedinstvenog takmičenja. U potrazi za partnerom, žene ovog plemena traže osobe koje posjeduju izuzetne crte lica, zadivljujuće izraze, visoku visinu i elegantno držanje. Neophodno je da bude besprekorno odeven, da zrači zaraznim osmehom i da poseduje oči koje blistaju. Zaista, formirao se niz muškaraca koji se svi bore za pažnju i odobrenje ženskog žirija. Unutar plemena Wodabe, postoje tri elementa koji imaju veliku vrijednost u području života: ljepota, goveda, Pleme poznato kao Bororo, koje živi u Africi, karakteriše njihova nepokolebljiva odanost kao porodična jedinica. Baveći se trgovinom stoke i mesa, opskrbljuju brojna sela koja se protežu od obala jezera Čad do atlantske obale Senegala. Pored ovih dostignuća, neizmerno se ponose svojim fizičkim izgledom. Poznati po svojoj izuzetnoj ljepoti, Bororo, koji se naziva i Gerwol, preferiraju visoke žene i muškarce sa snažnim mišićima, ravnim nosom i besprijekornom kožom. Prije godišnje seobe, nakon rujanskih kiša, nomadski klanovi se okupljaju u pustinji zajedno sa svojom stokom kako bi učestvovali u svečanostima koje slave i migraciju i potragu za ljepotom. Ovaj veliki spektakl, poznat kao Gerwol, traje nekoliko sedmica i obuhvata različite kulturne tradicije kao što su okupljanja klanova, trke kamila, živahni plesovi, melodične pjesme i sklapanje brakova. Takmičenje za titulu najzgodnijeg muškarca iz svih plemena je centralna tačka Gerewol festivala. Cijenjene žene Wodaabe, poznate po svom zadivljujućem prisustvu u zapadnoj Africi, imaju poziciju od velikog značaja u žiriju. S dozom skromnosti, oni izdaleka pažljivo promatraju, procjenjuju i daju komentare, prikrivajući svoju pravu prirodu, koja je sve samo ne stidljiva. Pobjedniku takmičenja se simbolično dodjeljuje titula “Mister Wodaabe”. Pravo učešća na konkursu imaju muškarci svih bračnih statusa, a ukoliko je pobednik neoženjen, članice žirija imaju priliku da upute poziv za intimniju vezu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Godinama nakon Gerewol izbora ljepote, pobjednici se svečano obilježavaju. Proces “izlaganja” učesnica upadljivo podseća na renomirano takmičenje za mis sveta. Takmičari graciozno paradiraju pred žirijem, sa ciljem da ostave trajni utisak. Nomadsko pleme Wodaabe suočava se sa jedinstvenim izazovom tokom takmičenja, jer moraju da izdrže užareno sunce u Sahari i efekte moćne mešavine napravljene od fermentisanog drveta, poznatog po svojim halucinogenim svojstvima. Dok pokušavaju da zadrže svoju ravnotežu i eleganciju tokom plesa Yaake, mnogi od učesnika se nađu opijeni koktelima i lokalnom domaćom rakijom. Uprkos tome, zajednica shvata takmičenje veoma ozbiljno, a neki takmičari čak brišu granice između polova i podsećaju na žene iz drugih plemena. Vrijedi napomenuti da pleme Wodaabe, kao i pleme Tuarega koje je ranije spomenuto, slijedi različito tumačenje islama i ima nekonvencionalne stavove o društvenim normama i standardima ljepote. Ono što doprinosi intrigi je to da kada se izraz “Wodaabe” dešifruje sa njegovog maternjeg jezika na jezike koji se obično razumeju, on označava “pleme lišeno ograničenja”.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here