Diljem svijeta postoje brojne anegdote koje zorno ilustriraju neizvjesnost uspjeha i neuspjeha. Ovi računi služe kao jasan podsjetnik na to kako se lako pojedinci koji su nekoć bili financijski sigurni mogu iznenada naći u teškoj nevolji, suočavajući se s bankrotom u nevjerojatno kratkom roku.

 

 

 

 

Nikola Vranić, očaravajući baletan čiji su graciozni pokreti oduševljavali publiku više od trideset godina, doživio je tragičan preokret koji je njegov nekada uspješan i zadovoljan život pretvorio u mučno iskušenje. Godine 2017. našao se u siromaštvu i luta ulicama Beograda, bez znanja onih koji su možda nesvjesno ukrstili puteve s ovom izvanrednom osobom koja živi u prihvatilištu za beskućnike. Zadivljujuće putovanje njegova života privuklo je pozornost pojedinaca unutar filmske industrije, što je rezultiralo stvaranjem kinematografskog remek-djela “Homeless Dendi”, filma nadahnutog njegovom izvanrednom pričom. Rođen u živopisnom Beogradu 1969. godine, zovem se Nikola Vranić. Trenutno se moje skromno prebivalište sastoji od užurbanih ulica i ulaza, povremeno pronalazeći utjehu na klupama u parku tijekom ugodnih godišnjih doba. Nesretna stvarnost s kojom se suočavam je beskućništvo, koje nedvojbeno predstavlja brojne izazove. Ove riječi izgovara figura ukrašena profinjenim odijelom, zajedno s kravatom, nježnim cvijetom na reveru i uredno složenim rupčićem u džepu. Možda ćete prepoznati ovu osobu kao osobu koja je mnogima od nas ukrstila puteve na ulicama Beograda tijekom televizijskog intervjua na TV Prva. Povremeno bi izdržao dulja razdoblja gladi, izdržavajući se bez hrane dulje vrijeme. Ulice moga rodnog grada nude nesvakidašnji susret, ali zna biti i prilično tmuran, osobito kad su džepovi lišeni ikakvih sredstava. Posljedično, postoje slučajevi u kojima se suzdržavam od jela dva do tri dana. Sve do prosinca 2017. život je tekao nesmetano, baš kao što je Nikola spominjao dvije godine prije.

 

 

 

 

 

 

Nikolina predanost besprijekornom odijevanju ostala je nepokolebljiva, čak i u uvjetima beskućništva. Njegov istančani smisao za modu emitirao je dojam sofisticiranosti i elegancije, zbog čega je promatračima bilo gotovo nemoguće razaznati njegove trenutne životne okolnosti. Posjedujem samo nekoliko stvari: svoj telefon, malu kolekciju sakoa, košulju i nekoliko pari hlača. Prilično je neobično još uvijek nositi zimske cipele na tako visokim temperaturama, ali trenutno nemam drugog izbora. Trenutno štedim kako bih kupio sandale koje su prikladnije za trenutnu klimu. Što se tiče čuvanja stvari, najviše se oslanjam na kemijsku čistionicu. Zamolio sam dva dućana da mi čuvaju stvari i kad god budem imao dovoljno novca, kupit ću novu košulju ili jaknu. Ovu priču ranije je ispričao Vranić, koji je na svoj umjetnički put krenuo prije trideset godina. No, nakon razorne obiteljske tragedije našao se potpuno sam. Kako bi spojio kraj s krajem, donio je tešku odluku o prodaji stana.

 

 

 

 

Nažalost, ubrzo je ostao bez sredstava i bez posla. “Balet! Tu bih mogao preživjeti”, pomislio je. Prihodi su bili stabilni, posebice tijekom premijera i gostovanja u gradovima poput Zagreba i Sarajeva, gdje su osiguravali dnevnice. Podsjeća me na onaj stih iz pjesme “Pukle nam majke, očevi”. Uživao sam u životu pune financijske sigurnosti, skromno rečeno, i nikada nisam osjetio oskudicu u svojim materijalnim potrebama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here