Mnoge suvremene ženeu svoja jela ne dodaju zaprške , kako to preporučuju razni nutricionisti , jer smatraju da zaprška nije dobra za njihovo zdravlje. Nasuprot tome, iskusne stare domaćice tvrde da ovaj sastojak jelu daje poseban okus i da savramene domaćice mogu ponekad da sebi priušte taj užitak.

 

 

 

Malo je poznata činjenica da se zapreska, kako bi se pravilno pripremila, mora kuhati minimalno dvadesetak minuta. Osim toga, odgovarajući omjer brašna i masnoće ključan je za postizanje željene teksture i okusa. Iako se upotreba posipa u moderno doba smanjila, oni su i dalje neizostavan sastojak mnogih jela. Služe za povećanje gustoće jela i pojačavanje povezanosti sastojaka. Obično se posipi sastoje od jednakih dijelova mekog ili polumekog brašna i masti. Maslac, margarin ili biljna mast koriste se za bijele juhe ili umake koji zahtijevaju svijetlu nijansu, a ulje ili mast za jela crvenkaste boje.

 

 

 

 

Posipi su obično posljednji sastojak koji se dodaje jelu, a tek nakon toga dodaju se lakši začini. Za početak u posudi na štednjaku zagrijte određenu količinu masnoće. Zatim u šerpu dodati točno određenu količinu brašna. Kad se brašno počne pržiti, uspite pjenu. Ako želite bijeli posip, brašno se ne smije pržiti dulje vrijeme jer će tako posip izgubiti boju. Za pripremu redovnih obroka brašno je potrebno prvo popržiti dok ne dobije zlatnosmeđu nijansu. Zatim je potrebno postepeno dodavati hladnu tekućinu u tijesto uz stalno miješanje kako se ne bi stvorile grudice.

 

 

 

 

 

Smjesu treba miješati dok ne postane glatka i konzistentna kaša, koja se može dodatno razrijediti do željene gustoće. Ako se umjesto nje koristi vruća tekućina, miješanje mora ići još brže, objašnjava Krstarica. Kako se ne bi osjetila aroma nekuhanog brašna, preporučuje se da juha kuha minimalno 20 minuta. Krem juhe i umaci mogu zahtijevati još dulje vrijeme kuhanja do 30 minuta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here