Dolazi Badnjak i Božić  , a to je vreme kada porodica provodi zajedno, u udobnosti vlastitog doma, a središnja tradicija je okupljanje svih članova oko postojanog stola. Ujutro je uobičajeno da muški članovi porodice izađu i izaberu svoje božićno drvce, dok žene ostaju kod kuće kako bi pripremile ugodnu božićnu gozbu. Lokalna tržnica već vrvi od prodavača koji izlažu niz orašastih plodova i suhog voća, dok ribarnice ponosno pokazuju raznolik izbor ribe.

 

 

 

 

 

Na štandovima na tržnicama zapažen je prekrasan asortiman božićnih kolačića i žita, a cijene se kreću od 150 do vrtoglavih 1000 dinara za veće kolačiće. Lonac žita može se dobiti za 200 dinara, a slama se može nabaviti i do 150 dinara. Kad je riječ o blagdanskom blagovanju, Badnjak će se sastojati od posnih jela jer označava završetak božićnog posta. Tijekom korizme grah i riba igraju ključnu ulogu u kulinarskoj tradiciji. Ove godine cijena šarenog graha kreće se od 350 do 500 dinara, ovisno o mjestu pijace. Cijena ribe ima tendenciju oscilacija, osobito tijekom razdoblja posta, kada može porasti i do 50 posto. Na Badnji dan, simbol dobrog zdravlja i obilja, u dom se unosi božićno drvce.

 

 

 

 

 

Osim toga, na stolu moraju biti prisutne specifične namirnice sa svojim simboličkim značenjem. Tu spada grah, riba, posna pita, kiseli kupus, au nekim krajevima i pečena bundeva. Grah ima poseban značaj jer se vjeruje da povezuje s našim precima i časti duše preminulih. Med, orasi, suhe šljive i jabuke također su bitne komponente stola. Tijekom dana domaćica stavlja razne žitarice, suhe šljive, orahe i jabuke u sito, koje zatim stavlja na vrh stola. Na pijacama šaran košta 600 dinara po kilogramu, a nešto skuplja je pastrmka, 700 dinara. U ribarnicama se sveža pastrmka prodaje za 990 dinara, a orada je dostupna za 1.480 dinara. Som je za smrznutu varijantu 1.100 dinara, pripremljeni šaran iz Srbije 1.800, a svježi 1.500 dinara. Kao desert, obično se poslužuje izbor suhog i svježeg voća, orašastih plodova i sitnih kolača. U protekloj godini značajno je porasla cijena sušenog voća, koja se kreće od 50 do 100 dinara ovisno o sorti. Na beogradskim tržnicama cijene su nepromjenjive, a za 100 grama suhih šljiva ili smokava treba izdvojiti pozamašnih 300 dinara. Suvo grožđe i urme mogu se kupiti po ceni od 500 dinara za kilogram. Suve višnje, breskve i dunje koštaju 1.000 dinara po kilogramu, što je 100 dinara za svakih 100 grama ovog ukusnog voća. Suve kajsije se plaćaju 1.250 dinara po kilogramu. Za vrijeme proslave Badnjaka običaj je ostati u kući i suzdržati se od davanja ili posuđivanja drugima. Spavanje se odgađa do završetka Badnjaka.

 

 

 

 

 

 

 

Za posnim stolom jedu se samo orašasti plodovi, isključujući sve ostale dane božićne sezone. Na Božić se izbjegava perad kao što su pačići, purice i kokoši, jer se vjeruje da simboliziraju napuštanje zemlje. Kod unošenja slame običaj je obuti čiste cipele umjesto prljavih čarapa. Ne preporučuje se naporan rad. Treba biti oprezan u svojim postupcima, jer se vjeruje da će ti postupci dati ton cijeloj godini. Troškovi pripreme božićnog stola za četveročlanu obitelj procjenjuju se na minimalno 8200 dinara.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here