Tradiciju nošenjacrvenog konca na zglobu poštuju brojni pojedinci, iako je njegov precizan značaj mnogima nepoznat. Ovu praksu prihvataju poznate ličnosti, posvećeni pojedinci na svom duhovnom putu, pa čak i drage bake koje je nežno pričvršćuju na svoje voljene. Kroz generacije, naši preci su čvrsto vjerovali u sposobnost crvene niti da se zaštiti od zlonamjernih sila i odbije bilo kakve čarolije.

 

 

 

 

 

U različitim kulturama širom svijeta postoji vjerovanje u moć misli i zavidnih pogleda da nanose štetu drugima. Ova šteta se može manifestirati u obliku bolesti, ozljede ili čak smrti. Uporedivo sa ispaljenim projektilom od zlobne i ljubomorne duše, čarolija je usmjerena na metu zavisti. Povremeno, ova čarolija nađe svoj trag, dok drugi put ne uspijeva pogoditi željeno odredište. Zajednička veza koju dijele Jevreji, posebno kabalisti, budisti i hindusi, predstavljena je “crvenom niti”, svetim simbolom koji pruža zaštitu, daje duhovne želje i učvršćuje obaveze.

 

 

 

 

 

Nosi se na lijevoj ruci, crveni konac, poznat kao “royte bindele” na hebrejskom, vjeruje se da štiti od negativnih efekata urokljivog oka. Obično izrađen od delikatne vune, ovaj konac se nosi kao narukvica za odbijanje nesreće. U blizini Vitlejema, na groblju Rahele, poštovane biblijske ličnosti, mogu se pronaći značajne količine crvenih niti koje potiču iz Izraela. Ove crvene niti drže duboko vjerovanje i poznate su po svojim izvanrednim sposobnostima, za koje se vjeruje da donose sreću i božansku zaštitu onima koji ih nose. Kako bi zaštitili svoju dojenčad od potencijalnih štetnih uroka i potražili božansku zaštitu, neki jevrejski pojedinci slijede drevnu tradiciju vezivanja crvenog konca za krevetić, vjerujući u njegovu moć da odagna zle sile i prizove Božju milost. U hinduističkim ritualima kao što su Yajna, Puja i sankalpa, sveta hinduistička nit poznata kao Kalava, ili “mauli” na hindskom, ima veliki značaj. Tokom ovih molitvenih rituala, sveštenik vezuje konac oko ruku poklonika. Neudate žene i muškarci ga nose na desnoj ruci, dok ga udate žene nose na lijevoj ruci.

 

 

 

 

 

Ovaj simbolični čin vezivanja kalave označava posvećenost pojedinca ispunjenju svog duhovnog zavjeta. Krajem 1990-ih, trend poznat kao crvena nit stekao je popularnost među renomiranim ličnostima u muzičkoj i filmskoj industriji u Sjedinjenim Državama, kao što su Madona, Michael Jackson i Rosie O’Donnell. Ovaj trend je na kraju uhvatio mlađu generaciju u Hollywoodu. Uprkos brojnim mitovima koji ga okružuju, narodna medicina je upravo ono za šta tvrdi da jeste. Prema popularnom vjerovanju, omotavanje crvenog konca oko zgloba može ublažiti bolove u zglobovima i poboljšati cirkulaciju krvi. Upotreba vunenog konca može utjecati na cirkulaciju izazivajući upalni odgovor koji rezultira smanjenim protokom krvi. Štaviše, vuneni konac stvara minimalni statički elektricitet. U higijenskom smislu, vuna je idealan materijal za regulaciju tjelesne temperature. Njegov jedinstveni sastav omogućava odgovarajuću ventilaciju kože, a istovremeno posjeduje i terapeutska svojstva.

Kroz istoriju, pojedinci su tražili olakšanje od zubobolje, glavobolje i bolova u leđima jednostavnim nanošenjem prave, neobrađene vune direktno na zahvaćeno područje. Osim toga, praksa povijanja prijevremeno rođene djece u topli i umirujući zagrljaj ovčjeg runa bila je prilično uobičajena. Naši preci su čvrsto vjerovali u ljekovita svojstva vune kada je u pitanju liječenje bradavica. Za primjenu ovog lijeka, grimizni vuneni konac bi se vezao oko ručnog zgloba ako je bradavica bila na prstu (ili oko gležnja ako je bila na nozi). Ovaj konac bi se nosio neprekidno u trajanju od dvije sedmice. Nakon toga, odjeća koja je bila nošena tokom ovog perioda bila bi odbačena i položena u zemlju. Kako se nit postepeno rastvarala (obično u roku od mjesec dana), vjerovalo se da će bradavica nestati zajedno s njom.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here