Kada je re; o testu , poznato je da se ono mora raditi sa ljubavlju. Cak i ako se potrudite i pruyite mu potrebnu ljubav , možete se susresti sa situacijom u kojoj ono ne naraste ili se pretjerano diže, što dovodi do sumnje u pridržavanje recepta. Budite sigurni, ovo nije odraz vaše greške. Važno je osigurati da vaše radno okruženje, sastojci i posude nisu hladni, jer niske temperature mogu negativno utjecati na kvasac, što rezultira efektom “šoka”.
Prema uvidima koje su stručnjaci pekari podijelili u intervjuu za magazin Style, prekomjerno podizanje tijesta označava nepoželjnu kiselost i narušenu strukturu nakon pečenja. S druge strane, nedovoljno dizanje ukazuje na nedostatak vlage u tijestu, što ga čini neprikladnim za upotrebu. Da biste postigli savršenu teksturu, jednostavno pritisnite prstom u tijesto i obratite pažnju na jasno udubljenje kao pokazatelj uspješne pripreme. Da bi se postigla željena tekstura tijesta, neophodno je započeti prosijavanjem brašna kako bi se osigurala pahuljasta i nježna konzistencija. Nadalje, za najbolje rezultate, savjetuje se da se tijesto digne u tri različita navrata tokom postupka pripreme. Početni porast se dešava kada se kvasac pomeša sa mlekom ili vodom, zajedno sa brašnom i šećerom. Drugo dizanje nastaje kada se tijesto oblikuje, a konačno dizanje se događa neposredno prije pečenja.
Za postizanje nježno laganih i pahuljastih peciva sablasne teksture, uzmite u obzir sljedeće preporuke:
Napravite izbor između upotrebe kvasca ili praška za pecivo. Pekarski kvasac, živi mikroorganizam, posebno je formuliran za proizvodnju kruha, pizze i tijesta koje je podvrgnuto fermentaciji. Suprotno tome, prašak za pecivo je najpogodniji za pripremu tijesta za biskvit. Kako bi se osigurala uspješna priprema tijesta, potrebno je pažljivo razmotriti i vrijeme i redoslijed dodavanja sastojaka. Da biste postigli najbolje rezultate, preporučuje se od samog početka u brašno istovremeno sa kvascem ubaciti sjemenke i male začine. S druge strane, preporučljivo je sačekati dok tijesto ne naraste prije dodavanja sušenog voća, sira i maslina. Prijevremeno dodavanje ovih sastojaka može dovesti do smanjenja okusa i izgleda. Ako odlučite posipati sjemenke po površini tijesta, važno je da ih prethodno navlažite vodom kako biste spriječili da potonu. Osim toga, ključno je izbjeći da sjemenke zagore dok se peku. Za lijepu zlatnu vanjštinu premažite glazurom od jaja prije pečenja. Napravite glazuru tako što ćete dobro pomiješati žumance, žlicu vode i malo soli. Nanesite glazuru na testo tokom poslednjih 10 minuta pečenja. Odabirom korištenja samo vode, kora će imati svjetliju nijansu.
Zamjenom potrebne količine mlijeka jogurtom ili pavlakom, posebno u procesu prženja na ulju, može se dobiti vlažno i sočno tijesto. Ova konkretna varijanta tijesta ne upija lako prekomjerne količine masti. Da biste osigurali optimalne rezultate, ključno je voditi računa o temperaturi prilikom pečenja tijesta. Stavljanje u prevruću rernu rizikuje da se uruši. Visoka toplota dovodi do izbacivanja mjehurića zraka iz tijesta, koji će, ako se ne puste tokom pečenja, ispuhati kada se izvadi iz rerne. Nakon što se hljeb ispeče, preporučujemo da budete strpljivi i izbjegavajte da ga odmah vadite iz kalupa. Umjesto toga, ostavite da se malo ohladi (bez potpunog hlađenja, jer to može dovesti do pokvasne donje strane), a zatim ga pažljivo umotajte u kuhinjsku krpu kako biste spriječili da kora postane previše tvrda.