Nedavna internetska reklama jednog trgovca izazvala je značajnu kontroverzu, kako su objavili njemački mediji. Oglas se fokusira na novčić od dva eura, koji je opisan kao “izuzetno rijedak” artikal s cijenom od 99.000 eura. Ovaj novčić ima veliki značaj za grad Bremen u Njemačkoj, jer odaje počast dvama ikoničnim simbolima grada: poznatoj gradskoj vijećnici i istaknutoj statui Rolanda iz Bremena.

 

 

 

Oba ova simbola imaju ogromnu kulturnu vrijednost i priznata su kao mjesta svjetske baštine UNESCO-a. Kovanica je puštena u opticaj 2010. godine, a proizvedeno je ukupno 30 miliona primjeraka. Međutim, previsoka cijena povezana s ovim novčićem postavlja pitanja o njegovoj pravoj vrijednosti. Dok stručnjaci procjenjuju da kovanica “Grace Kelly” od dva eura vrijedi nešto više od 3.000 eura, što ga čini najvrednijim u svojoj kategoriji, sumnja se u vrijednost kovanice iz Bremena. Sumnja se javlja zbog ekskluzivnog sastava novčića od jednog metala, što ga čini “čistim” za razliku od tipične mješavine legura nikla, bakra i mesinga. Kako se navodi u oglasu, vlasnik posjeduje prepoznatljiv novčić od 2 eura. Dalje pojedinosti date u oglasu potvrđuju odsustvo bilo kojeg drugog novčića koji posjeduje identične atribute, naglašavajući izuzetnu rijetkost kovanice koja je trenutno dostupna za kupovinu. Euro, označen simbolom € i šifrom EUR, služi kao zvanična valuta u eurozoni ili eurozoni, koja obuhvata 20 od 27 država članica Evropske unije. Ovu monetarnu jedinicu koristi oko 343 miliona pojedinaca koji žive u ovim zemljama. U pogledu globalne trgovine devizama, euro je druga valuta po kojoj se trguje, zaostaje samo za američkim dolarom. Podijeljen je na 100 centi. Posebno, euro nije ograničen samo na zemlje članice EU; usvajaju ga i četiri evropske mikrodržave (Andora, Monako, San Marino i Vatikan), kao i Crna Gora, Kosovo i britanska prekomorska teritorija Akrotirija i Dekelije, bez ikakvog formalnog sporazuma sa EU. Štaviše, nekoliko posebnih teritorija članica EU izvan Evrope takođe je usvojilo evro, proširivši njegovu upotrebu na preko 200 miliona pojedinaca širom sveta. Američki dolar je jedina valuta koja nadmašuje euro u smislu da je najtrgovanija globalna valuta i druga po veličini rezervna valuta. Sa impresivnim prometom od preko 1,3 triliona eura, euro se može pohvaliti jednom od najvećih ukupnih vrijednosti novčanica i kovanog novca u svijetu. Zvanično usvajanje naziva “evro” dogodilo se 16. decembra 1995. godine u Madridu. 1. januara 1999. euro je uveden kao računovodstvena valuta na globalnim finansijskim tržištima, što je efektivno zamijenilo bivšu evropsku valutnu jedinicu (ECU) po kursu 1:1 za američki dolar (1,1743 USD).

 

 

 

 

 

Tek 1. januara 2002. godine, fizički novčići i novčanice eura pušteni su u opticaj, potpuno zamjenjujući prethodne valute zemalja članica do marta 2002. godine. Uprkos smanjenju vrijednosti na 0,83 USD u oktobru 2000. godine, euro je ostvario rast. snažan oporavak i dostigao je svoj vrhunac od 1,60 američkih dolara 18. jula 2008. godine, prije nego što se stabilizirao blizu prvobitne emisione stope. Evropska kriza državnog duga u drugoj polovini 2009. izložila je evro značajnim izazovima. Kao odgovor, uspostavljen je Evropski fond za finansijsku stabilnost, zajedno sa drugim reformama usmjerenim na stabilizaciju i jačanje valute. Eurosistem, koji se sastoji od centralnih banaka zemalja eurozone, upravlja i administrira Evropskom centralnom bankom (ECB) u Frankfurtu. Kao nezavisna institucija, ECB ima isključivu vlast nad odlukama o monetarnoj politici. Osim toga, Eurosistem se aktivno uključuje u aktivnosti poput štampanja, kovanja i distribucije novčanica i kovanog novca u zemljama članicama, a istovremeno igra ključnu ulogu u funkcionisanju platnih sistema u eurozoni.

 

 

 

 

 

 

 

Prema odredbama navedenim u Ugovoru iz Maastrichta iz 1992. godine, većina država članica Evropske unije dužna je da uvede euro nakon što ispune specifične monetarne kriterijume i kriterijume konvergencije, iako to nisu učinile sve zemlje. Nakon potpisivanja Ugovora iz Maastrichta, Ujedinjeno Kraljevstvo i Danska uspješno su pregovarale o izuzećima od obaveze uvođenja eura. S druge strane, Švedska, koja je postala članica EU 1995. godine, odbacila je euro na neobavezujućem referendumu održanom 2003. godine. Ova odluka omogućila je Švedskoj da izbjegne zahtjev za uvođenje eura, jer nije ispunila potrebne finansijski i budžetski kriterijumi. Vrijedi napomenuti da su se sve zemlje koje su pristupile EU od 1993. godine obavezale da će na kraju uvesti euro.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here