Standardne odvodne gume ili kabeli neučinkoviti su u uklanjanju skrutnute masti i ulja. Tom Watts, vodoinstalater podrijetlom iz Britanije, strogo savjetuje da se mast ne izlijeva u sudoper. Sada se pozabavimo rješenjem za odčepljivanje odvoda.

Nakon što je Tom Vats prenio video na TikTok koji raspravlja o posljedicama bacanja masti u odvod, njegov je sadržaj brzo postao popularan i prikupio impresivnih 16 milijuna pregleda. Vats naglašava važnost sprječavanja ulaska masti u odvod, ističući svoj status drugog najraširenijeg čimbenika koji pridonosi začepljenju cijevi, odmah iza vlažnih maramica.

  • Kada se masnoća i ulja skrutne, tradicionalne metode čišćenja odvoda, poput korištenja gumenih klipova ili kabela, neučinkovite su u njihovom uklanjanju. U takvim situacijama potrebno je osloniti se na stručnost vodoinstalatera koji ima pristup specijaliziranoj i skupoj opremi. Ovi alati koriste ili vakuumsko usisavanje ili tehnike lomljenja kako bi se uklonio stvrdnuti sloj.

 

BONUS ČLANAK :

U Srbiji, praksu uzgoja koza karakterizira decentralizirana priroda, s mnoštvom uspješnih pristupa uočenih u ovom sektoru poljoprivrede. Najnoviji podaci ukazuju na sve veći trend među mladima koji se odlučuju baviti uzgojem koza. Oni koji su postigli uspjehe u ovoj oblasti tvrde da se uzgoj koza pokazao unosnim, posebno u preradi mlijeka i proizvodnji mliječnih proizvoda.

U našoj zemlji uzgoj koza nije koncentriran, kaže Ivan Pitler, profesor tehnologije uzgoja ovaca i koza na novosadskom Poljoprivrednom fakultetu. Prisutnost ograničenog broja značajnih farmi u središnjoj Srbiji i Vojvodini karakterizira industriju. Iako je proizvodni uzgoj koza postigao zadovoljavajuću razinu intenziteta, još uvijek nije dosegao masovnije djelovanje.

Optimalan model za uspješne farme, kako se pokazalo iu našoj zemlji iu Europi, je obiteljska farma. Obično se sastoji od 50 do 80 osoba, jedna četveročlana obitelj sposobna je obavljati sve bitne zadatke. Nepostojanje velike proizvodnje glavna je prepreka izvozu kozjih proizvoda iz Srbije. Ipak, profesor Pitler tvrdi da smo po inovativnim tehnologijama uzgoja koza u rangu s razvijenijim zemljama.

Za poljoprivrednike koji rade na polju bitno je priznati potencijalnu potporu koju Europska unija može ponuditi. Unatoč tome, ključno je posjedovati sveobuhvatno razumijevanje financijskih prednosti, izvoznih proizvoda i potencijalnih prepreka. Posljednjih nekoliko godina zamjetan je porast entuzijazma mladih poljoprivrednika prema bavljenju uzgojem koza.

Za uzgajivače stoke s velikim aspiracijama, mogućnost zakupa zemljišta putem prava prvokupa često se vidi kao savršeno rješenje. Ovakav aranžman im omogućuje da svu svoju proizvodnju okupe na jednom mjestu. Prema uvriježenom mišljenju, za približno 75 koza bilo bi potrebno oko 9 bala djeteline, što je jednako otprilike 150 kilograma grana. Strogo se preporučuje da ambiciozni uzgajivači koza osiguraju dovoljno financijskih sredstava za pokrivanje najmanje tri godine.

Kao jedini u svojoj obitelji koji se bavi poljoprivredom, Dušan Rakić, rodom iz Iđoša kod Kikinde, odlučio se za specijalizaciju u uzgoju koza. Osnivanjem vlastite farme koza Rakić trenutno posjeduje stado od 75 koza, a namjerava ga još proširiti. Započevši svoj put kao mladi poljoprivrednik, Rakić je krenuo u pothvat stvaranja vlastite farme koza, počevši od skromnog stada od 30 koza.

Vođen željom za osnivanjem osobnog posla, Rakić se kao jedini član svoje obitelji bavi plemenitim pothvatom uzgoja životinja. Njegova nepokolebljiva predanost i neumorni napori dali su plodonosne rezultate, što dokazuje njegov uspješan posao u kojem se sada nalazi ukupno impresivnih 75 koza, dvostruko više od početnog broja. Unatoč seoskom okruženju, Rakića predanost odabranom zanimanju izdvaja od članova njegove obitelji.

Rakić naglašava kako je važno ne tjerati ove životinje na produktivnost. Što im više pružite, više će vam uzvratiti. Njihov dnevni raspored uključuje oko dva sata ujutro i dva sata navečer za izdvajanje mlijeka. Međutim, tijekom dana moraju neprestano lutati kako bi zadovoljili svoje potrebe za vodom i drugim vitalnim potrepštinama.
Za uzgajivače stoke koji žele objediniti svoju cjelokupnu proizvodnju, zakup zemljišta s pravom prvokupa često se smatra održivim rješenjem. “S obzirom na trenutna financijska ograničenja zbog kojih je kupnja vlastitog zemljišta nedostižna i pretjerane troškove najma privatnog zemljišta, ovo je postala moja preferirana strategija”, objašnjava on.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here