Opšte je poznato da kalcijum igra vitalnu ulogu u održavanju zdravih kostiju. Međutim, ono čega mnogi pojedinci možda nisu svjesni je ključna uloga koju vitamin D igra u apsorpciji kalcija. Bez adekvatne zalihe vitamina D, tijelo nije u stanju da apsorbuje kalcijum efikasno iu potrebnim količinama.

 

 

 

 

 

 

Stoga je vitamin D neophodan za jačanje jakih i otpornih kostiju. Postoje tri primarne metode pomoću kojih tijelo može dobiti vitamin D: izlaganje suncu, unos ishranom ili upotreba suplemenata. Prema Kraljevskom društvu za osteoporozu, nedovoljan nivo vitamina D može povećati vjerovatnoću razvoja osteoporoze i krhkih kostiju. Osim toga, ozbiljan nedostatak ovog esencijalnog vitamina može dovesti do rahitisa i osteomalacije (slabljenja kostiju), a smatra se i jednim od potencijalnih uzroka multiple skleroze. Sunce pokreće kožu da proizvodi vitamin D, što znači da tokom ljetnih mjeseci obično imamo dovoljno ovog vitalnog nutrijenta. Međutim, tokom zimske sezone kada su sunčani dani retki, ključno je obratiti posebnu pažnju na unos vitamina D. Stručnjaci preporučuju izlaganje kože direktnom suncu najmanje deset minuta, najbolje dva puta dnevno, čak i zimi.

 

 

 

 

 

 

 

U oblačnim danima koži je potrebno više vremena da proizvede vitamin D, pa je važno osigurati da provodite dovoljno vremena na otvorenom. Ostanak u neposrednoj blizini zatvorenog prozora neće donijeti nikakvu korist, jer staklo ometa sunčeve zrake. Važno je uzeti u obzir da koža bogata melaninom sintetizira vitamin D sporijim tempom. Kada je u pitanju zaštita od opekotina, ključno je biti na oprezu. Za svako izlaganje suncu duže od 10 minuta preporučljivo je nanijeti kremu koja sadrži zaštitni faktor. Oduprite se iskušenju da produžite svoje vrijeme na suncu radi sticanja dodatnog vitamina D, jer će to samo naštetiti vašoj koži, a ne koristiti vašim kostima. Budite posebno oprezni sa bebama i djecom u tom pogledu. Iako se esencijalni vitamin D može dobiti iz masne ribe (kao što su haringa, losos i skuša), jaja, jagnjeće jetre i određenih vrsta gljiva, teško je nabaviti dovoljne količine isključivo hranom.

 

 

 

 

 

 

Stoga se preporuča osigurati adekvatno dnevno izlaganje suncu. Uzimanje suplemenata vitamina D je korisna praksa da se osigura dovoljan unos ovog esencijalnog nutrijenta. Adekvatan nivo vitamina D igra ključnu ulogu u podršci imunološkom sistemu, jer su studije pokazale da su osobe s nedostatkom ovog vitalnog vitamina sklonije infekcijama, kao i razvoju antitijela koja su u osnovi autoimunih poremećaja. Ključno je napomenuti da treba izbjegavati prekomjernu konzumaciju vitamina D, jer može dovesti do hiperkalcemije, koju karakterizira višak kalcija u krvotoku. To može dovesti do simptoma kao što su mučnina, povraćanje, slabost i povećana učestalost mokrenja. Hipervitaminoza D također može doprinijeti nelagodi u kostima i problemima s bubrezima, uključujući stvaranje kamenca. Zbog ovih štetnih efekata, medicinski stručnjaci klasifikuju hipervitaminozu D kao visoko toksičnu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here