• Danas imamo dvije zanimljive teme za raspravu, a prva se fokusira na opuštanje. U proteklih nekoliko dana prikupili smo zbirku viceva u kojima istinski uživate, a današnji nepresušni izvor humora vrti se oko klasične teme snahe i svekrve. Evo viceva za danas:

BONUS:

Čini se da ste ponudili opsežan članak koji prikazuje temeljito razumijevanje prehrane u odnosu na gripu, sadržavajući preporuke za odabir hrane, vitalne vitamine i minerale, kao i dijetetske strategije prilagođene različitim fazama bolesti. U nastavku je sažetak koji naglašava glavne aspekte prehrane tijekom gripe: Kako biste osigurali zdrav unos vitamina E, uključite ove namirnice u svoju prehranu: orašaste plodove (uključujući orahe, lješnjake i bademe), jaja, zeleno povrće, jetru, pšenične klice, biljna ulja i sjemenke. Osim toga, bogati izvori selena uključuju brazilske orahe, kvasac, cjelovite žitarice, plodove mora, plavu ribu, češnjak i luk.

Cink je lako dostupan u raznim namirnicama, uključujući crveno meso, školjke, pšenične klice, špinat, grašak, jaja, mlijeko, sjemenke bundeve i pivski kvasac. Vitamin C neophodan je u borbi protiv virusnih infekcija i može se dobiti iz namirnica kao što su peršin, radič, paprika, brokula, citrusno voće (poput naranči, limuna i grejpa), kivi, kiseli kupus, cvjetača, šipak, kelj, rotkvice i bobice.

Bakar je važan za borbu protiv infekcija, a nalazi se u plodovima mora, iznutricama, cjelovitim žitaricama, kakau, bananama, maslinama, lješnjacima i leći.

Beta-karoten je prisutan u žutom i narančastom voću i povrću, kao iu tamnozelenom lisnatom povrću poput mrkve, špinata, blitve, brokule, slatkog krumpira, rajčice, bundeve, manga i krušaka. Bogate polifenolima, koji su snažni antioksidansi, namirnice poput bobičastog voća, agruma, artičoka, šparoga, luka, peršina, kelja, čaja, kakaa, kave, crnog vina, cimeta, đumbira i muškatnog oraščića vrijedni su dodaci prehrani. Provedba specifičnih prehrambenih strategija ključna je u liječenju ranih stadija bolesti. Jedna od strategija koju treba razmotriti je povećanje učestalosti obroka, pogotovo jer apetit ima tendenciju smanjenja.

Preporučljivo je dati prednost konzumiranju tekućine, uključujući opcije poput pileće juhe, čajeva, kruha od dva kruha, banana, naribanih jabuka i kompota. Kako se prelazi u fazu oporavka, novi skup prehrambenih preporuka postaje relevantan. U ovoj se fazi osobito blagotvornima pokazuju svježe cijeđeni sokovi od različitog voća i povrća. Nadalje, preporučuje se uključivanje zobene kaše sa suhim voćem, ribom, rižom od cjelovitog zrna, varivima od povrća, svježim voćem, fermentiranim mliječnim proizvodima koji sadrže probiotike te jednostavnim jelima od povrća i svježim sirevima.

Za održavanje hranjive prehrane ključno je izbjegavati hranu s visokim udjelom jednostavnih šećera i zasićenih masti, uz izbjegavanje gaziranih pića, industrijskih pića i alkohola. Kako biste osigurali pravilnu hidrataciju, preporuča se piti puno tekućine, poput vode, čajeva, juha i svježe cijeđenih sokova. Pridržavanje ovih smjernica može ojačati vaš imunološki sustav, ublažiti simptome gripe i ubrzati proces oporavka organizma. Ključni čimbenik je održavanje uravnotežene prehrane koja obuhvaća raznolik niz vitalnih hranjivih tvari potrebnih za borbu protiv infekcija i poticanje tjelesnog pomlađivanja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here