Važno je napomenuti da pretjerano nakupljanje ušnog voska može poslužiti kao potencijalna crvena zastavica za temeljne zdravstvene probleme, kao što medicinski stručnjaci upozoravaju. Često podcijenjene, promjene u proizvodnji ušnog voska mogu potencijalno značiti prisutnost stanja kao što su lupus, otitis externa ili otoskleroza. Slijedom toga, preporučljivo je budno promatrati sve promjene kako bi se omogućila pravovremena identifikacija i intervencija.

Kraljevski nacionalni institut za gluhoću (RNID) izrazio je svoje neslaganje s odlukom o ukidanju besplatnih usluga uklanjanja ušnog voska NHS-a u Engleskoj, navodeći da za to nema valjanog medicinskog razloga. To je povećalo bojazan da pojedinci koji si ne mogu priuštiti privatno liječenje pribjegavaju rizičnim alternativama.

Za pojedince je ključno da redovito kontroliraju svoj ušni vosak i ne zanemaruju moguće simptome, čak ni u situacijama kada su medicinske usluge ograničene. Dr. Veronica Matutit je za Sun Health naglasila važnost ušnog voska kao odraza cjelokupnog zdravlja, naglašavajući važnost pažljivog promatranja čak i manjih promjena u ušnom vosku.

Tri specifična stanja, kako je identificirao dr. Matutit, identificirana su kao odgovorna za prekomjerno stvaranje ušnog voska, što zahtijeva medicinsku dijagnozu i liječenje.

Lupus, kronična bolest koju karakteriziraju bolovi u zglobovima, umor i osip, može rezultirati prekomjernom proizvodnjom ušnog voska kao posljedicom tekuće upale. Plivačko uho, poznato i kao otitis externa, upala je vanjskog ušnog kanala s kojom se često susreću plivači.

Uobičajeni simptomi uključuju obilje ušnog voska, nelagodu, svrbež i privremeno oštećenje sluha.

Postupni gubitak sluha rezultat je otoskleroze, stanja koje s vremenom utječe na pojedince. Nije neuobičajeno da pacijenti zamijene simptome otoskleroze za nakupljanje ušnog voska.

Kako bi riješili problem prekomjernog nakupljanja ušnog voska kod kuće, pojedinci se mogu odlučiti za maslinovo ili bademovo ulje kao lijek. Medicinski stručnjaci preporučuju da stavite 2-3 kapi ulja u oboljelo uho i ležeći na boku 5-10 minuta.

Ovaj postupak treba ponoviti tijekom dana, ukupno 3-4 puta, u razmaku od 3-5 dana. Prema NHS-u, ušni bi se vosak trebao prirodno ukloniti nakon otprilike 2 tjedna. Ključno je suzdržati se od korištenja pamučnih štapića ili svijeća za uši, jer te metode mogu pogoršati stanje.

Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom ili one koje pate od infekcije uha trebaju biti posebno oprezne. Neizdrživa bol povezana s upalom uha zahtijeva brzu identifikaciju i pravovremen pristup učinkovitom liječenju.

Uobičajeni znakovi koji ukazuju na prisutnost infekcije uha uključuju:

Početni simptom infekcije uha često je blagi svrbež unutar ušnog kanala, koji može eskalirati u intenzivnu nelagodu ako se ne liječi. U početku može doći do blagog crvenila unutar ušnog kanala, ali kako infekcija napreduje, crvenilo i oteklina mogu se manifestirati i izvana.


U početku se može osjetiti lagani osjećaj nelagode, koji se može pojačati, osobito kada se na uho primijeni bilo kakav pritisak ili kada se pritisne. U ekstremnijim slučajevima, bol ima sposobnost zračenja u područje lica, vrata ili bočne strane glave.
Kako infekcija napreduje, u početku se može pojaviti bezbojni iscjedak u malim količinama, ali s vremenom može eskalirati u volumenu. Dok blagi slučajevi možda neće pokazivati ​​vidljive simptome, teži slučajevi mogu rezultirati gubitkom sluha ili stalnim osjećajem zvonjenja u ušima.
Neliječenje infekcije može rezultirati povećanjem limfnih čvorova na vratu, što dovodi do vrućice i potpunog začepljenja ušnog kanala. Za prevenciju infekcija uha:

Kako biste spriječili komplikacije, preporučljivo je suzdržati se od korištenja štapića za vatu za čišćenje ušiju jer oni mogu gurnuti ušni vosak dalje u ušni kanal. Iako mogu očistiti stijenke uha, najbolje je izbjegavati unošenje stranih predmeta u uši radi čišćenja.


Kako biste spriječili infekcije, preporučljivo je koristiti kapu za plivanje ili čepiće za uši tijekom plivanja, osobito ako ste podložni takvim stanjima.
Nakon kontakta s vodom, ključno je pažljivo osušiti uši ručnikom, a zatim upotrijebiti sušilo za kosu postavljeno na blagu temperaturu, jer će to spriječiti nakupljanje vlage koja može dovesti do pojave infekcija. Za daljnje smjernice i personalizirane preporuke temeljene na vašim individualnim zahtjevima, uvijek se preporučuje konzultirati se sa svojim zdravstvenim radnikom.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here