Prema informacijama UNN-u, žena , majka koja živi u Dnjepru u Ukrajini pokušala je da učini krivično delo i  proda svog dvogodišnjeg sina za sumu od milion ukrajinskih grivna, što odgovara približno 23.500 eura. Motiv iza ovog uznemirujućeg čina bio je djetetov upad u njene privatne stvari. Ipak, policija je intervenisala i uhapsila ženu dok je bila u procesu predaje deteta drugoj osobi. Trenutna situacija u pogledu dobrobiti malog djeteta ostaje neizvjesna.

Tužilac za maloljetnike iz Okružnog tužilaštva Dnjepar uručio je 19-godišnjoj majci obavještenje o sumnji koje je izdalo Glavno tužilaštvo. Ovo obaveštenje je optužuje da je učestvovala u trgovini maloletnom osobom. Daljnjim ispitivanjem je otkriveno da je žena odlučila da proda sina jer je vjerovala da joj on ometa šanse da izgradi lični život. Tužilaštvo tvrdi da je ona otvoreno izrazila nespremnost da preuzme odgovornost za podizanje i njegovanje djeteta.

Tvrdilo se da je planirala da sredstva na koja se oslanjala iskoristi za otvaranje sopstvenog biznisa. U toku su istražne radnje u cilju otkrivanja svih specifičnosti izvršenja ovog protivpravnog djela. Trgovina djecom, koja se također naziva trgovina ljudima ili trgovina djecom, obuhvata nezakonitu aktivnost iskorištavanja ili trgovine djecom za različite oblike eksploatacije, obično uključujući, ali ne ograničavajući se na seksualnu eksploataciju, prisilni rad, prosjačenje ili druge eksploatacijske prakse.

Trgovina djecom je teško krivično djelo koje flagrantno krši osnovna prava pojedinca. Ova nedozvoljena radnja obuhvata otmicu, nezakonit transport ili odvođenje djece iz njihovih porodica ili zajednica, sa eksplicitnom svrhom njihove prodaje ili podvrgavanja različitim oblicima eksploatacije. Složena mreža kriminalaca umiješanih u trgovinu djecom djeluje na međunarodnom nivou, motivirana isključivo finansijskom dobiti na štetu najugroženijih. Međunarodne organizacije i vladine agencije aktivno su uključene u zaštitu prava djece i borbu protiv ovog odvratnog zločina kroz niz inicijativa.

Ovi napori obuhvataju edukaciju, prevenciju, praćenje i sprovođenje kazni za one koji su umešani u takva gnusna dela. Ključno je napomenuti da svi pojedinci mlađi od 18 godina posjeduju inherentna ljudska prava, koja se obično nazivaju pravima djeteta. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djeteta (CRC), uspostavljena 1989. godine, služi kao sveobuhvatan okvir koji opisuje ova prava.

U ovom pregledu ćemo se pozabaviti ključnim elementima koji se odnose na prava djece. Osnovna prava djece obuhvataju pravo na život, kao i pravo na preživljavanje i procvat. Ključno je uspostaviti atmosferu koja podstiče zdrav i holistički razvoj njihovih sposobnosti. Štaviše, djeca imaju pravo na osnovno obrazovanje bez ikakvog finansijskog opterećenja ili zahtjeva. Nadalje, vlade bi trebale osigurati da je pristup visokom obrazovanju zagarantovan, čime se podstiče stalni lični i intelektualni rast tokom čitavog života.
Dobrobit djece je od najveće važnosti i ona imaju pravo na postizanje optimalnog nivoa fizičkog i mentalnog zdravlja.

To uključuje pristup osnovnim medicinskim uslugama, preventivne mjere protiv bolesti i dostupnost zaštite mentalnog zdravlja. Nadalje, djeca imaju pravo da se zaštite od bilo kojeg oblika zlostavljanja, zanemarivanja ili eksploatacije. Odgovornost države je da donese zakone i propise koji čuvaju sigurnost djece i sprječavaju akte nasilja.

Izražavanje misli i uvjerenja je osnovno pravo djece, pored vrijednog sticanja znanja koje potiče njihov razvoj. Igra, ključni aspekt u životu djece, ima značajan utjecaj na njihov rast i napredovanje. Imperativ je priznati pravo djece na slobodno vrijeme i priliku da učestvuju u kulturnim, atletskim i rekreativnim aktivnostima. Nadalje, djeca imaju pravo na posebne garancije tokom perioda oružanog sukoba i rata.

Zaštita djece obuhvata njihovu zaštitu od prisilnog pozivanja u vojnu službu i zaštitu od fizičkih i emocionalnih povreda. Djeca imaju pravo na brigu, brigu i pomoć od svojih roditelja ili zakonskih staratelja. U situacijama kada dođe do odvajanja od roditelja, djeca imaju i pravo na alternativne oblike brige koji osiguravaju njihovu sigurnost i opću dobrobit. Prava djece su sveobuhvatna i primjenjiva su na svako dijete, bez obzira na njegovu rasu, vjeru, pol, jezik, nacionalno ili socijalno porijeklo i materijalni status. Od najveće je važnosti naglasiti da su ova prava nezavisna od bilo kojih drugih karakteristika. Odgovornost je država da sprovode mjere koje osiguravaju poštovanje, zaštitu i ostvarivanje prava djece.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here