Veoma opasna igra poznata kao “krvavi dinar” osvojila je srca učenika osnovnih i srednjih škola, rasplamsavajući njihov entuzijazam. Oni se upuštaju u ovu igru ​​s takvim žarom da zanemaruju mogućnost ozljeda kao što su slomljene kosti, modrice, pa čak i opasne infekcije. Njihov glavni cilj je dokumentirati ova iskustva i podijeliti ih na platformama društvenih medija.

 

 

 

Učesnici se upuštaju u igru ​​u kojoj jedan učenik čvrsto stavlja šaku na sto, dok drugi učenik snažno baca novčiće, obično 20 dinara, velikom snagom. Izbor novčića je namjeran, jer su oni najveći i najteži, sposobni nanijeti najintenzivniji bol pri udaru zglobovima. Ova razmjena se nastavlja naprijed-natrag sve dok jedan od učesnika ne počne krvariti od rezultujućih posjekotina. Pobjednikom se proglašava onaj koji prvi izvadi krv.

 

U opisu TikTok videa, učesnik ponosno pokazuje rane na ruci, pripisujući ih igrici “Krvavi dinar”, za koju tvrde da je najbolja igrica u školi.

 

 

 

Osim toga, unutar ove mreže postoji tutorijal koji pruža smjernice o tome kako se uključiti u ovu opasnu igru.

 

Među komentarima onih koji su se bavili ovom glupom radnjom i na kraju su se povrijedili, primjedbe kao što su “Zarazio sam se od toga”, “Igra je bila intenzivna, cijela ruka mi je bila natopljena krvlju” i “Pokušavali smo to cijelo vrijeme cijelo odjeljenje, što je rezultiralo da su nam prsti i stolovi bili prekriveni krvlju”, podijeljeni su.

 

Prema rečima psihoterapeuta Jelene Manojlović, promocija nasilja je ovekovečena ovom takozvanom “igrom”.

 

Normalizacija i uživanje u nasilju su zabrinjavajuća pitanja, posebno kada je riječ o učenicima koji se bave takvim ponašanjem. Obeshrabrujuće je svjedočiti uzaludnosti obraćanja i roditeljima i školama, jer su ovi TikTok izazovi iskrivili dječju percepciju normalnog života i njegovih vrijednosti. Ranije smo iskusili štetne efekte fenomena kao što je “plavi kit”, gdje su djeca bila uključena u samopovređivanje. Nažalost, ova djeca nisu svjesna mogućih posljedica, kao što su infekcije i zategnuti odnosi sa vršnjacima. Oni koji odluče da ne učestvuju u ovim nasilnim igrama mogu se naći isključeni iz društva. Ovo postepeno uvođenje nasilja u živote djece kao vida zabave je alarmantno i moramo poduzeti mjere da spriječimo ponavljanje prošlih tragedija. Ne možemo dozvoliti da se istorija ponovi.

 

Ističe važnost roditeljske budnosti i odgovornosti u praćenju sadržaja koje njihova djeca konzumiraju na digitalnim platformama.

 

 

 

  • Obeshrabrujuće je svjedočiti potpunom napuštanju svoje uloge od strane profesora i nastavnika. Oni se nalaze nemoćni, nesposobni da poduzmu bilo kakvu akciju bez suočavanja s posljedicama. U prošlosti su škole služile kao obrazovne institucije, ali sada više ne liče na sebe, niti ispunjavaju svoju svrhu.

 

Dr Saša Milićević, pedijatar sa doktoratom, ističe mogućnost da deca dožive frakture i infekcije dok se bave upravo ovom igrom.

 

Potencijal za lomove, posebno u malom prstu, može se pripisati čak i najmanjim predmetima, kao što je novčić. Zbog obilja delikatnih kostiju u ruci, prijelomi se lako održavaju i teško ih je popraviti. Osim rizika od preloma kostiju, zabrinjavajuća su i oštećenja kože, često praćena infekcijama. Kovanice, budući da su jako kontaminirane, mogu sadržavati bakterije poput streptokoka, stafilokoka i Escherichia coli. Posljedično, kada novčić prouzrokuje ranu, vjerovatnoća infekcije je značajno povećana, što može utjecati ne samo na lokalno područje, već i šireći se po cijeloj ruci.

 

Prema riječima dr Milićevića, sa tim postoji i potencijalna psihička opasnost.

 

Osobe sa srčanim problemima, poremećajima srčanog ritma i astmom mogu iskusiti povećanje nivoa šećera i respiratorne poteškoće zbog iščekivanja bola.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here