Kako ulazimo u prvi period gripe, COVID-19 i respiratornih bolesti, renomirani epidemiolog dr Nebojša Bohucki predviđa značajan porast broja oboljelih od ovih infekcija. Očekuje se da će predstojeća praznična okupljanja pogoršati problem, što će dovesti do naglašenije eskalacije broja pacijenata u narednim sedmicama.

 

 

 

 

 

 

Dr. Bohuck je identificirao jasan obrazac među pacijentima koji se bore sa teškim i ponavljajućim kašljem, uključujući djecu koja doprinose prenatrpanosti pedijatrijskih klinika i zdravstvenih centara. Moja supruga i ja se borimo sa ovim upornim kašljem već više od 10 dana. To je jedinstveni kašalj s kojim se do sada nisam susreo, uprkos mojim prethodnim hospitalizacijama zbog COVID-19, gripa i običnih prehlada. Kašalj se pojavljuje iznenada, pojačava se otprilike 30 minuta, a zatim se smanjuje nekoliko sati. Noć je najizazovnija, remeti san i izaziva nelagodu u glavi i stomaku. Čak sam pokušao da popravim situaciju mijenjajući nam krevet, nadajući se mirnijoj noći. Zanimljivo je da ne osjećam nikakve druge simptome povezane s bilo kojom bolešću. Čini se da je u pitanju isključivo kašalj, potvrdio je Vladimir V. iz Beograda.

 

 

 

 

 

 

 

Sličnu priču ima i Sanja D. iz Subotice, koja govori o upornom kašlju koji su imala njena dva sina (od sedam i devet godina) i njen stariji tinejdžer. Uprkos njenim naporima da ublaži njihove simptome kod kuće, kašalj ne pokazuje znakove jenjavanja. “Svi smo iscrpljeni od neprospavanih noći. To je uzelo danak i njima i nama. Danas smo zakazali pregled kod doktora i idemo na sve troje. Ovaj kašalj izgleda daleko od uobičajenog”, kaže zabrinuta majka. Dr Nebojša Bohucki, epidemiolog, naglašava da su respiratorne bolesti od početka pandemije Covid-a sve više rasprostranjene u svetu, pozivajući nas da im posvetimo posebnu pažnju. Preporuke dr. Bohucki naglašavaju važnost osoba koje kašlju i nastavljaju da rade da prestanu sa radom ako se ne osjećaju dobro. Pridržavanje mirovanja i hidriranje je od ključnog značaja, jer zanemarivanje ovih mjera može produžiti trajanje bolesti. Nije neuobičajeno da iskusite kašalj u periodu od dvije do tri sedmice, jer oporavak od virusa može potrajati i do mjesec dana. Osim toga, osjećaj slabosti može trajati nekoliko sedmica, pa čak i duže od mjesec dana. Dr Bohucki naglašava važnost prepoznavanja da nisu sve bolesti privremene. Iako se za COVID-19 preporučuje period izolacije od sedam dana, on ne garantuje potpuni oporavak u tom vremenskom okviru.

Ako osoba ima uporan kašalj koji traje duže od dvije sedmice, preporučuje se razmotriti mogućnost velikog kašlja i zatražiti analizu krvi radi potvrde. Simptomi velikog kašlja kod odraslih često su nespecifični, osim prisustva kašlja koji se obično pogoršava noću. Djeca, s druge strane, imaju kašalj tokom dana. Značaj praćenja ovih simptoma ističe dr. Bohucki, cijenjeni epidemiolog. Za prevenciju velikog kašlja, poznatog i kao kašalj, dr Nebojša Bohucki tvrdi da je jedina metoda davanje dve doze vakcine u prvoj godini života deteta, a zatim revakcinacija u drugoj godini. Vrijedi napomenuti da je naša zemlja tek prošle godine uvela petu dozu. Kombinovane vakcine poput “pentaxima” i “tetraxima” štite od četiri zarazne bolesti. “Pentaxim” se daje tokom druge godine i prije polaska u školu, dok je nedavno uvedena vakcina “tetraxim” postala dostupna 1. januara 2022.

 

 

 

 

 

Dr Bohucki izražava zadovoljstvo asortimanom vakcina dostupnih djeci i naglašava važnost primjene njih u određenim godinama. Ukupno pet vakcina pruža 85 posto zaštite kada se daju. Prema riječima dr. Bohucki, važno je napomenuti da ovo saznanje nije novo i da je tema razgovora od početka izbijanja COVID-19. Pojasnio je da čak i kada bi osoba koja je vakcinisana protiv COVID-19 ponovo doživjela bolest, rezultirajući simptomi bi bili blaži u poređenju sa tim.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here