Jedan poznati novinar iz daleke prošlosti je ostao  kontroverzna ličnost u sjećanjima onih koji su doživjeli rat na ovim prostorima. Okolnosti smrti ratnog novinara Riste Đoge i dalje ostavljaju mnoga neodgovorena pitanja. Prema zvaničnom izveštaju, njegova smrt je proglašena nesrećnim slučajem, usled pada sa terase hotela Drina.
Ronioci su upućeni da izvuku njegovo tijelo iz vode. Tokom sukoba u Bosni i Hercegovini, Risto Đogo je zajedno sa Ilijom Guzinom, Draganom Alorićem i Draganom Božanićem aktivno učestvovao u osnivanju Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Srbije – “Kanal S” u aprilu 1992. godine. voditelj Dnevnika uključivao je komične, sardonične i ironične prikaze rata, gdje bi satireo postupke bošnjačkih političara i režima Slobodana Miloševića. Ovi skečevi su stekli ogromnu popularnost među srpskim stanovništvom, a istovremeno su izazvali animozitet hrvatske i muslimanske zajednice. Okolnosti oko njegove smrti, iako nejasne, uobičajeno se vjeruje da su se dogodile pred kraj rata 1994. Rado ga se sećaju po tome što je iza sebe ostavio odanu ženu i dva sina, koji su izrasli u izuzetne ličnosti koje bi on nesumnjivo imao drži na najvišem poštovanju. Svake godine i njegovi protivnici i naša porodica odvoje trenutak da obilježe njegovu smrt. I oni koji su preživjeli rat ga čuvaju u sjećanju.
Uvaženi sin protojereja stavrofora Darka Ristova Đogo je 12. septembra 2023. godine napisao srdačnu poruku koja je istovremeno poslužila kao dirljiv podsetnik na postojanje njegovog oca i kao poruka upozorenja srpskoj zajednici. Nakon tragičnog incidenta masakra civila na pijaci Markale 5. februara 1994. godine, došlo je do odbijanja da se tijela žrtava prevezu na Markale. Kao odgovor, Đogo je doneo odluku da u studio donese kolekciju lutaka. Na brz i odlučan način se upustio u zadatak da demontira lutke, otkine im udove i razbaci ih po podu. Sa posljednjim naletom, zamahnuo je rukom, ponosno pokazujući tri prsta kako bi označio uspješan završetak svoje misije. Nerazjašnjena enigma oko smrti Riste Đoge i dalje zbunjuje istražitelje. Njegovo beživotno tijelo je 12. septembra 1994. godine otkriveno u Zvorničkom jezeru, tačnije u rijeci Drini. Iako su zvanični izvještaji njegovu smrt pripisali tragičnoj nesreći, uvjerljivi dokazi sugeriraju da je Đogo zadesila zlokobnija sudbina, jer je svaka kost na njegovom tijelu imala znakove oštećenja. New York Times pokrenuo je istragu o njegovom prevremenom odlasku uz dirljivu izjavu: „Risto Đogo, cijenjeni glavni i odgovorni urednik Televizije Republike Srpske, nije dočekao svoju smrt padom sa povišene terase hotela Zvornik Vidikovac u Drini. u noći sa 9. na 10. septembar 1994. Tragično je stradao utapajući se. Život mu je nemilosrdno oduzet.” Đogo je pozvan da preuzme ulogu voditelja programa u Sportskoj dvorani u Zvorniku. Nakon koncerta, pridružio se Guzini na ručku u motelu Vidikovac. Među njihovim sedećim položajima za stolom, Đogino prisustvo je omeo prekid koji je zahtevao da premesti kolica.
Nažalost, postoje spekulacije da je Đogo, vjerovatno pod uticajem pretjerane intoksikacije, doživio gubitak ravnoteže i sišao sa terase Vidikovca, zadesivši tragičnu sudbinu u dubinama Zvorničkog jezera. Na kraju je njegova nepomična figura izvučena iz vode. Risto Đogo, rodom iz Kalinovika, rođen je 12. februara 1956. godine. Dvije godine kasnije seli se u Sarajevo, gdje je od tada i nastanjen. Odličan akademski, Đogo je osnovno i srednje obrazovanje završio u Trećoj sarajevskoj gimnaziji. Godine 1979. diplomirao je na Fakultetu političkih nauka, specijalizirao novinarstvo. Profesionalni put započeo je u “Oslobođenju” i Radio-Sarajevu, gdje je usavršavao svoje vještine u različitim kapacitetima, da bi na kraju dospio do cijenjenog glavnog i odgovornog urednika na Televiziji Sarajevo prije rata. Oni koji su ga poznavali zauvijek će pamtiti njegov nepokolebljivi patriotizam, koji je ovjekovječio u njihovim glavama. Svaki unos u dnevnik počinjao bi prizivanjem “Bože pomozi”, što bi kulminiralo trijumfalnim prikazom tri podignuta prsta.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here