Muškarac iz Indije, star 39 godina, našao se u iznimno neuobičajenoj medicinskoj nevolji koja uključuje tumor koji se postojano razvijao u razdoblju od 15 godina. U početku se pojavio kao mala kvrga na potiljku kada je imao 24 godine. Postupno se tumor proširio do te mjere da je zapanjujuće podsjećao na sekundarnu glavu.

Razni zdravstveni problemi s kojima se suočavaju pacijenti mogu predstavljati značajne izazove.

Pacijent je iskusio niz simptoma uključujući kroničnu bol u vratu, utrnulost u rukama, smanjenu pokretljivost, osjećaj depresije i poteškoće sa spavanjem. Kako je tumor napredovao, izazvao je značajne komplikacije erodirajući približno 4 cm okcipitalne kosti, koja igra vitalnu ulogu u podupiranju mišića vrata i olakšavanju pokreta glave.
Operacija:

Nakon što su otkrili da je tumor počeo nagrizati strukturu lubanje, liječnici su donijeli hrabru i opasnu odluku da poduzmu operaciju s visokim ulozima kako bi spasili život pacijenta.

 


Tumor, koji potječe iz matičnih stanica u koštanoj srži, pripadao je mezenhimskoj kategoriji. Ova klasifikacija povezana je s iznimnom rijetkošću, javlja se u manje od jedne osobe na milijun godišnje.

Kirurški pothvat predstavljao je značajan izazov zbog zamršene prirode operacije. Blizina tumora ključnim krvnim žilama u vratu i mozgu zahtijevala je najveću preciznost vještog kirurškog tima, pod vodstvom dr. Dines Dut Šarma.
Ishod:

Kirurški tim uspješno je izvršio operaciju potpunom ekstrakcijom tumora, shvaćajući moguće strašne posljedice bilo kakvog pogrešnog koraka. Liječnički nalaz potvrđuje da se pacijent potpuno oporavio. Ovaj konkretan slučaj služi kao potvrda činjenice da neuobičajene zdravstvene prepreke zahtijevaju najveću preciznost i stručnost medicinskog tima, naglašavajući važnost ranog prepoznavanja i intervencije.

BONUS TEKST:

Ne samo da vratna kralježnica pruža potporu za glavu i trup, već služi i kao zaštitna barijera za leđnu moždinu i periferne živce. Degeneracija kralježnice, poznata kao cervikalna spondiloza, česta je pojava, a kako pojedinci stare, oblik kralježaka i međukralješnih zglobova se pogoršava. Oni koji vode sjedilački način života ili imaju loše držanje posebno su osjetljivi na ovo stanje.

Cervikalna spondiloza ima potencijal utjecati na paravertebralne živce smještene u vratu, koji imaju izravan utjecaj na više organa i dijelova tijela. Iritacija ili kompresija mogu dovesti do ovog stanja. Iako se simptomi ove bolesti protežu izvan vrata, oni obuhvaćaju niz problema kao što su vrtoglavica, zamagljen vid, nelagoda u očima, migrene, glavobolje i tinitus.

Cervikalna spondiloza može se pripisati raznim čimbenicima kao što su ozljede vratne kralježnice, nesreće, pretilost, osteoporoza, prethodni kirurški zahvati na vratnoj kralježnici i genetska predispozicija.

Cervikalnu spondilozu karakteriziraju različiti simptomi, poput boli u ramenu i vratu, boli koja se širi u rame ili ruku, glavobolje, migrene, grčevi mišića u vratu, ukočenost u vratu, vrtoglavica i tinitus.

Kada se dijagnosticira cervikalna spondiloza, to obično uključuje savjetovanje s medicinskim stručnjakom, podvrgavanje fizičkom pregledu i potencijalno dodatne dijagnostičke pretrage.

Za manje teške slučajeve, mogućnosti liječenja mogu uključivati ​​terapiju vježbanjem i medicinsku gimnastiku, dok teži slučajevi mogu zahtijevati lijekove poput analgetika, protuupalnih lijekova, acetaminofena, injekcija steroida ili čak kiruršku intervenciju.

Da biste ublažili stres, možete se baviti raznim vježbama koje ciljaju mišiće vrata, kao što je korištenje ručnika za zagrijavanje, lagano naginjanje glave naprijed i nazad, primjena laganog pritiska rukama iza glave, izvođenje bočnih lukova i izvođenje vježbe posebno osmišljene za jačanje vrata.

Kako biste bili sigurni da su vježbe prikladne za vaše specifično stanje, ključno je konzultirati se sa svojim liječnikom prije nego što krenete s bilo kojim režimom vježbanja ili terapije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here