Pretilost je posljedica neuravnotežene prehrane i tjelesne pasivnosti, glavnih problema suvremenog načina života. Naravno, treba se pravilno hraniti i osvježiti odgovarajućom tjelesnom aktivnošću, najčešće slobodnom.

Ali također moramo zapamtiti da postoje neke stvari koje mogu pomoći. Danas otkrivamo jednu takvu stvar koja bi vam mogla biti od pomoći. Još od zabilježene povijesti, ljudi su shvatili ljekovita svojstva biljaka i koristili ih za liječenje svih vrsta zdravstvenih problema. Naime, jabučni ocat ima pozitivan učinak na naš organizam.

  • Dodavanje jabučnog octa, vode s limunom i kajenskog papra u vašu jutarnju rutinu drastično će poboljšati sposobnost sagorijevanja masnoće vašeg tijela, a istovremeno će vam pružiti brojne druge zdravstvene prednosti. Sadržaj octene kiseline u jabučnom octu je ono za što se zna da ubrzava metabolizam, blokira skladištenje masti i smanjuje apetit. Također pomaže u regulaciji šećera u krvi i povećava osjetljivost na inzulin. Voda s limunom djeluje kao prirodna detoksikacija i na taj način pomaže u čišćenju velikog organa u tijelu koji u potpunosti metabolizira masnoće – jetre. Također, vitamin C u limunu podržava zdravlje crijeva tako što pomaže probavu i jača imunološki sustav.

Nasuprot tome, kajenski papar je bogat kapsaicinom, moćnim spojem koji aktivira termogenezu, proces kojim tijelo stvara toplinu i sagorijeva kalorije. Osim toga, kapsaicin pomaže procesu probave masti razgradnjom hrane topljive u mastima. To može uključivati ​​smanjenje apetita zbog produljenja vremena probave i apsorpcije, što rezultira smanjenjem potrošnje kalorija.

 

Ove tri stvari koje rade zajedno čine trio supermoći, ne samo da pomažu u mršavljenju, već i doprinose boljem općem zdravlju i dobrobiti. Jabučni ocat stoljećima je bio sveobuhvatan sastojak za kuhanje, davao je okus jelima i služio kao konzervans, a također je olakšavao zacjeljivanje rana i borbu protiv infekcija. Ovaj ljuti sastojak poznat je po svojoj obećavajućoj ulozi u liječenju dijabetesa i općem zdravlju. Sve veći broj istraživanja naglašava njegovu sposobnost pomoći u stabilizaciji razine glukoze u krvi. Stvaranje octa ovisi o prisutnosti kvasca i šećera koji se nalaze u jabukama. Za proizvodnju jabučnog octa, tekućina iscijeđena iz jabuka prolazi kroz proces fermentacije u dva koraka pri čemu kvasci prvo fermentiraju šećere u etanol.

Zatim će u fazi sekundarne fermentacije, preostale bakterije octene kiseline iz prve faze fermentirati etanol u octenu kiselinu, stvarajući ocat. Prema istraživanju, spoj odgovoran za jak okus octa – octena kiselina – element je unutar octa koji povoljno utječe na metabolizam. Iako jabučni ocat lagano miriše na jabuke i može imati vrlo izraženu kiselost koja bi se nekima s vremenom mogla svidjeti, gotovo je bez kalorija, ugljikohidrata, vlakana i proteina.

  • Štoviše, korištene sorte jabuka i metode prerade mogu utjecati na koncentracije minerala i polifenola u tragovima u jabučnom octu. Jabučni ocat ima višestruke prednosti za metaboličko zdravlje. OutputStream istraživanje sugerira da može poboljšati metaboličko zdravlje kroz nekoliko mehanizama povezanih s poboljšanom kontrolom šećera u krvi, smanjenjem razine kolesterola i promicanjem gubitka težine. Može usporiti apsorpciju ugljikohidrata u prehrani; stoga ga dijetetičari mogu koristiti u hrani. U ovoj maloj studiji, volonteri s normalnom inzulinskom osjetljivošću, inzulinskom rezistencijom ili dijabetesom tipa 2 nasumično su dobili placebo ili četiri žličice octa koje su popili u razmaku od dvije minute prije nego što su pojeli poslužen kruh s maslacem i sok od naranče uz piće.

Nakon obroka, vrijednosti skupine osoba koje su primale ACV ukazale su na značajno povećanje inzulinske osjetljivosti, s poboljšanjima u rasponu od 19 do 34 posto, kao i smanjenjem postprandijalne razine glukoze i inzulina.

Skupina otporna na inzulin pokazala je najizraženije prednosti. U četiri odvojena kratkoročna ispitivanja koja su procjenjivala učinke unosa octa na metabolizam glukoze, autori su otkrili da je konzumacija 2 žlice octa rezultirala prosječnim smanjenjem postprandijalne vršne glukoze od 20% Ovaj je fenomen zabilježen kod osoba sa i bez dijabetesa i jest. . . Kad se ocat konzumirao pet sati prije obroka, nije otkriven sličan učinak, što sugerira da vrijeme unosa octa u odnosu na obrok igra ključnu ulogu u njegovom djelovanju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here