Oglasi - Advertisement

Smrt ili kako se u narodu blaže kaže , put ka vječnom postojanju nije u suprotnosti s prirodom. Putovanje ka vječnosti počinje prestankom života, ali se dalje pokreće vaskrsenjem. U znak žalosti za preminulim, članovi porodice preminulog počinju da oblače crnu odeću . Žene su tradicionalno krasile crni šal, dok bi se muškarci opredijelili za crnu košulju ili fleur. Ova odjeća se održava godinu dana, tokom koje se ožalošćeni uzdržavaju od proslava, uzdržavajući se i od plesa i pjevanja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od prošlosti, sada postoji popustljivost koja dozvoljava nošenje crne odjeće u periodu od 40 dana, ili čak do šest mjeseci ili duže, ako se želi. Važno je naglasiti da, bez obzira na vrijeme smrti člana porodice, tradicija obilježavanja krsne slave ostaje nepromijenjena.

Pod takvim okolnostima, vjeruje se da je još važnije obilježavati i odati počast slavu, jer naše molitve za slavu služe i kao sredstvo za traženje utjehe za preminule duše naših rođaka.

Nakon smrti pojedinca, uobičajeno je da se uzdržavaju od bilo kakvog oblika proslave u domaćinstvu, uključujući svadbe, zabave, plesove i slične događaje, u trajanju od godinu dana. Kada su u pitanju pogrebni običaji i srodna pitanja, preporučljivo je potražiti savjet od svećenika, jer se običaji mogu razlikovati u različitim regijama. Zbog širokog spektra običaja, nemoguće je ovdje dati sveobuhvatan popis ili utvrditi vrijednost svakog pojedinačnog običaja.

U skladu s kršćanskom doktrinom, smrt se smatra posljedicom grijeha, posebno Adamovog prijestupa protiv Boga. Prvobitno je Bog namjeravao da prijelaz iz zemaljskog postojanja u vječni život bude bez patnje, nalik na ljupki izlazak leptira iz čahure, koji se na svojim krilima uzdiže na nebo.

Jeste li upoznati sa narodnim običajima vezanim za smrt voljene osobe?

Veza između narodnih vjerovanja koja okružuju sahrane i smrti voljene osobe može se pratiti do vremena kada su pojedinci obično udahnuli posljednji dah u granicama svojih domova.

U određenim regijama uobičajeno je da svi članovi porodice ostanu budni nakon smrti. Ova tradicija proizlazi iz vjerovanja da je smrt slična stanju sna, i postoji uočeni rizik da pokojnik može susresti osobu koja je zaspala, što će dovesti do njihove vlastite smrti.

U slučaju da pojedinac umre sa otvorenim očima, kaže se da će prva osoba koja će svjedočiti ovom nesretnom prizoru ubrzo nakon toga dočekati vlastitu smrt. Nadalje, postoji vjerovanje da ako se preminula osoba otkrije sa šibicama u posjedu u trenutku smrti, ona će biti predodređena da se preobrazi u vampira. Kao rezultat ovog vjerovanja, uspostavljena je praksa da se pokojnik probuši iglom kako bi se spriječio njihov povratak kao vampir.

Voda koju pokojnik koristi za kupanje je kontaminirana i ima sposobnost da nanese štetu svakome ko je nehotice prolije u blizini svog stana.

Prisustvo mrtvog tijela predstavlja opasnost i za životinje i za biljke, zbog čega se savjetuje izbjegavanje obavljanja pogrebnih povorki na poljima, livadama ili u blizini stada. Nasuprot tome, postoji vjerovanje da bolest ima zlonamjernu prirodu. Shodno tome, pojedinci s bolesnom djecom namjerno se postavljaju na put procesije, nadajući se da će se bolest prenijeti na pokojnika.

U određenim ruralnim krajevima naše nacije preovlađuje vjerovanje da su pojedinci koji dijele isti mjesec rođenja predodređeni da zadese ista sudbina. Naime, kada jedan rođak umre, vjeruje se da će i drugi uskoro slijediti njegov primjer. Kako bi se spriječila ova nesretna pojava, praksa poznata kao “iskupljenje” odvija se tokom sahrana. U okolini Zaječara najmiliji i poznanici simbolično se štite bacanjem komadića zemlje na groblje. Ovo duboko ukorijenjeno vjerovanje donosi utjehu, osiguravajući da pogođeni neće postati sljedeće žrtve ove navodne sudbine.

Na sahrani se poštuje običaj kada se pušta strijela. Pojedincu koji uspješno pogodi metu dodjeljuje se imovina koju je ostavio pokojnik.

Uvriježeno je mišljenje da se ne smije vraćati njihovim koracima kada se napušta groblje, jer se na taj način duša pokojnika može uspješno kretati natrag do svog počivališta.

Stvaranje lutke koja liči na pokojnicu uobičajen je ritual koji se poštuje u određenim kulturama. U ovoj praksi, žene uže porodice preuzimaju odgovornost da svakodnevno kupaju i oblače lutku. Za muškarce ova tradicija traje dvije i po godine, dok za žene traje dvije godine. Kada prođe ovaj određeni period, lutka se zatim polaže pored groba.

U oblasti parastosa, posebno u vlaškom kraju, postoje različita vjerovanja i običaji koji dolaze u obzir nakon sahrane. Značajan primjer je tradicija koja nalaže pojedincima koji sjede za stolom da ostanu sjediti dok najstarija osoba ne završi svoj obrok. Vjeruje se da ova praksa štiti mlađu generaciju od prerane smrti.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here