Uobičajeno se vjeruje da drvo limuna može cvjetati samo u regijama koje su blagoslovljene toplim i sunčanim vremenom. Međutim, ono što je istina za limun  je da je sposoban da napreduje i daje plod čak iu zatvorenim okruženjima koja se pravilno održavaju.

Proces uzgoja drveta iz sjemena i na kraju berbe njegovog prvog ploda može trajati od 3 do 6 godina, ali nagrada je vrijedna čekanja.

Proces sadnje stabla limuna uključuje nekoliko ključnih koraka.

Za nabavku nekoliko limuna preporučuje se da se odlučite za organske, unatoč potencijalno većoj cijeni.

Izvadite sjemenke iz njih.

Počnite odabirom lonca od terakote ili plastike, po mogućnosti prečnika 20 cm. Alternativno, može se koristiti i drveni lonac. Ključno je prvo posaditi sjemenke limuna u malu saksiju i ostaviti im da rastu.

Da bi seme pokrenulo proces klijanja, potrebno mu je osvetljenje od 10 do 14 sati. Da biste to postigli, osigurajte umjetno svjetlo kada prirodno svjetlo nije dostupno. Slično kao što se tek izleženim pilićima daje svjetlost iz sijalice postavljene iznad njihovog ograđenog prostora, postavite sijalicu iznad lonca kako biste doveli svjetlost i toplinu sjemenu i posudi.

Da biste osigurali pravilan rast, preporučuje se upotreba raspršivača za zalivanje saksije i sjemena na dnevnoj bazi. Za optimalne rezultate, savjetuje se korištenje mlake vode i osigurati da je tlo dovoljno vlažno.

Proces sadnje:

Da biste napravili umirujući čaj od kamilice, počnite tako što ćete skuhati svježu šaržu i ostaviti da se ohladi.

1.Zatim pripremite limun tako što ćete ga narezati i ukloniti sve sjemenke. Na kraju lagano stavite netaknute sjemenke limuna u mlaki čaj od kamilice.

2. Počnite tako što ćete djelomično napuniti lonac zemljom, pazeći da dostigne polovicu, i nastavite sa temeljnim zalivanjem, osiguravajući ravnomjernu zasićenost. Nakon toga, nastavite sa punjenjem lonca skoro do ivica i još jednom ga obilno zalijte.

 3: Ravnomjerno rasporedite sjeme unutar saksije, a zatim nastavite sa dodavanjem svježeg sloja zemlje, osiguravajući da pokrije sjeme na dubini od približno 3 centimetra. Kada je to urađeno, nastavite sa zalivanjem tla još jednom. Lagano tapkajte tlo kako biste osigurali pravilno slijeganje.

Da biste započeli proces klijanja, osigurajte da je tlo toplo i vlažno prije nego što pokrijete posudu plastičnom folijom. Ostavite lonac da odstoji na toplom mestu. Za otprilike dvije sedmice vidjet ćete pojavu izdanaka limuna.

Važno je osigurati ishranu stablu limuna kada dostigne određeni nivo rasta. Obavezno nanesite gnojivo na stablo limuna u dva navrata tokom cijele godine, izbjegavajući pritom bilo kakvo nanošenje na lišće.

Kako bi se osigurali optimalni uvjeti za stablo limuna, bitno je održavati ravnotežu vlažnosti okolnog tla, izbjegavajući i pretjeranu suhoću i zalijevanje. Adekvatna izloženost svjetlu je također ključna za njegov rast. U nedostatku prirodnog svjetla preporučuje se dopuna umjetnim svjetlom.

Osim toga, ključno je napomenuti da drvo limuna uspijeva kada s njim komunicirate, upuštate se u razgovor, pjevate mu ili čak nježno tapkate po njemu.

Slijedeći naša detaljna uputstva, imat ćete priliku iskusiti divne nagrade koje proizlaze iz vašeg napornog rada.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here