Kada intervertebralni disk strši i vrši pritisak na živac, može uzrokovati bol koja se širi niz nogu. Ovo stanje se naziva išijas. Išijas je karakteriziran boli koja prati put išijasnog živca, koji se proteže od donjeg dijela leđa kroz kukove i stražnjicu, nastavljajući niz svaku nogu.

Svako oštećenje područja gdje živi živac može dovesti do uklještenja.

Lumbalna bol zrači niz natkoljenicu, proširujući se ispod koljena u potkoljenicu i/ili stopalo. Ova bol je uporna i intenzivna, često se opisuje kao peckanje, praćena utrnulošću u nozi, što otežava kretanje. Tipično, nelagoda utječe na jednu nogu značajnije nego na samu lumbalnu regiju. Bol se pogoršava noću i nakon duljeg razdoblja stajanja, sjedenja, kihanja, kašljanja ili naprezanja. Početni pristup liječenju išijasa obično uključuje korištenje lijekova koje je propisao liječnik.

Međutim, preporučljivo je ne ograničiti se samo na lijekove protiv bolova. Bavljenje jednostavnim vježbama istezanja mišića tijekom tretmana može vam pomoći da brzo zaboravite na bol.

Vježbe za komprimirani išijatični živac (išijas):

Vježbe istezanja nude značajne prednosti jer pomažu u smanjenju upale, što zauzvrat ublažava bol. U početku može biti izazovno, zbog čega se ove vježbe rade postupno, produžujući istezanje tijekom izdisaja.

Smjestite se na ravnu površinu i savijte nogu koja osjeća bol, nježno je povlačeći prema ramenu. Kada osjetite istezanje, zadržite taj položaj 30 sekundi. Nakon toga ispravite nogu, napravite kratku stanku i ponovite ovu vježbu još dva puta.

Još jednom, dok ležite, savijte koljena i nježno povucite noge prema prsima, pazeći da stražnjica ostane u kontaktu s podom. Prekrižite noge kao što je prikazano na slici, a rukama uhvatite zdravu nogu i nježno je povucite.

Zadržite noge u ovom položaju dodatnih 30 sekundi, zatim ih otpustite i vratite se u početni položaj. Ponovite ovu vježbu također dva puta.

Bavljenje ovim vježbama istezanja potiče protok krvi, smanjuje stagnaciju mišića i pospješuje vaš proces oporavka.

BONUS TEKST:

Prirodni antidepresivi, odnosno biljke koje mogu pomoći u poboljšanju raspoloženja, zaista postoje. One su vrlo efikasne u ranim fazama depresije, poboljšavaju koncentraciju i podižu raspoloženje.

U nastavku ćemo vam predstaviti nekoliko od njih:

Jasmin žuti

Znanstvenici su kroz razna istraživanja ustanovili da jasmin djeluje slično kao i lek valium, a njegov molekulski sastav je uporediv. Miris ove biljke učinkovito smanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Kada mirisne čestice jasmina dospeju u pluća, deluju na način sličan farmaceutskim antidepresivima i često se koriste kao alternativa za farmaceutske lekove. Također je opće poznato da je eterično ulje jasmina prirodni lijek za stres i depresiju.

Ginko biloba ima vrlo pozitivan utjecaj na živčani sustav, posebno kod osoba koje se suočavaju s problemima cirkulacije krvi u mozgu. Rezultati su nakon terapije ovom biljkom bili izvanredni. Ova biljka djeluje tako da povećava protok krvi u mozgu i pokazuje odlične rezultate u borbi protiv depresije koja je uzrokovana starenjem moždanih ćelija. Istraživanje koje je obuhvatilo 40 pacijenata pokazalo je značajan oporavak od depresije u usporedbi s pacijentima koji su primili placebo.

Lavanda
Lavanda je prirodni antidepresiv koji umiruje središnji živčani sustav i smanjuje krvni pritisak. Ova biljka pomaže u različitim stanjima, uključujući nervozu, depresiju i nesanicu. Eterična ulja lavande koriste se kao lijek za postizanje ovih učinaka.

Mnoge bolničke analize pokazale su vezu između omega 3 masnih kiselina i pojave depresije. Osobe koje su unosile nedovoljnu količinu omega 3 masnih kiselina češće su se suočavale s depresivnim problemima u usporedbi s onima koji su unosili adekvatne količine ove masne kiseline. Stoga je važno redovito konzumirati namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama. Ove se kiseline najviše nalaze u orašastim plodovima, posebno u orasima, kao i u ribi. Preporučujem da svi jedu ribu barem dva puta tjedno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here