Dubok uticaj klimatskih promjena je očigledan u dramatičnim promjenama vremenskih obrazaca, posebno u neviđenoj toplini posljednjih zima. Meteorološka predviđanja, koja se obično nazivaju vremenskom prognozom, nude vrijedan uvid u atmosferske prilike u određenim regijama. Ove prognoze se mogu podijeliti u dvije glavne kategorije: kratkoročne prognoze koje pružaju informacije o dnevnom vremenu i dugoročne prognoze koje obuhvataju raspon od nekoliko mjeseci.

 

 

 

 

 

Meteorološke stanice širom svijeta marljivo prikupljaju vremenske podatke u dosljednim intervalima od tri sata. Meteorološki centri širom svijeta primaju ove sinoptičke vrijednosti i pohranjuju ih u kompjuterske sisteme. Ovi podaci služe kao osnova meteorolozima za izradu vremenske prognoze. Put ka razvoju sofisticiranijih metoda mjerenja atmosferskih uslova započeo je 1848. godine objavljivanjem prve vremenske prognoze u britanskim novinama Daily News. Danas su meteorološke stanice opremljene nizom instrumenata uključujući termometre, higrometre, anemometre, vage i živine barometre. Pored ovih stanica, podaci se prikupljaju korištenjem meteoroloških balona, ​​aviona, satelita i radarske tehnologije. Kada je u pitanju predviđanje vremena, ključno je uzeti u obzir prirodne pokazatelje. Na primjer, čvrsto zatvoreni čunjevi znak su predstojeće kiše. Isto tako, mlohave alge ukazuju na prisustvo vlažnog zraka, dok komprimirana i kovrčava vuna ukazuje na suv zrak. Sada, hajde da se udubimo u prognozu za naredni period. Očekujemo uglavnom suhe i okrepljujuće dane, iako će temperature biti nešto više od uobičajenih. Kako budemo prelazili u drugu polovinu sedmice, južni vjetrovi će se pojačati, što će dovesti do veoma toplih uslova. Od petka će padavine biti sve češće zbog primarnog ciklona u zapadnoj Europi i sekundarnog ciklona na sjevernom Jadranu. Uprkos padavinama, vrijeme će ostati relativno blago, sa snježnim padavinama ograničenim na veće nadmorske visine.

 

 

 

 

 

Gledajući unaprijed, nema naznaka značajnijeg za da se u narednoj sedmici očekuje blagi priliv novog i umjereno vlažnog vazduha sa istočne periferije anticiklona koji se nalazi iznad jugozapadne Eće rezultirati prolaskom oblaka. Postoji šansa za mjestimične slabe padavine, potencijalno uključujući kišu i snijeg na visinama iznad 800 metara. Vjetar će prelaziti na slab do umjeren sjeverozapadni smjer. Maksimalne temperature ostat će slične današnjim, uglavnom od +6 do +14 stepeni Celzijusa. Od utorka do srijede povećanje oblačnosti u centralnim i povremeno jugoistočnim predjelima. Nakon toga će mjestimično padati slaba kiša i snijeg iznad 800 m nadmorske visine. Nasuprot tome, druga područja mogu očekivati ​​mješavinu oblaka i vedrog neba, sa uglavnom suvim uvjetima. Očekuje se slab sjeverozapadni vjetar, a dnevne temperature kretat će se od +4 do +13 stepeni Celzijusa. U određenim planinskim i sunčanim područjima može doći do mraza. Kako budemo ulazili u srijedu, temperature će ponovo početi rasti kako jug preuzme kontrolu. Prognoza predviđa formiranje snažnog centralnog ciklona koji će uticati na veliki dio zapadne Evrope. Kao rezultat toga, sekundarna ciklogeneza se očekuje krajem sedmice nad sjevernom Jadranom. Od petka do otprilike 27. februara zadržat će se relativno toplo vrijeme, iako može biti jakog juga, posebno uz obalu Jadrana. Padavine će biti česte, a uz obalu su moguća i grmljavina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Predviđa se da će Dinarski sistem, koji obuhvata priobalne regije duž jadranske obale, imati najveći nivo padavina. Ovo povećanje količine padavina može se pripisati uticajnom orografskom efektu. Što se tiče temperature, to će biti niže u odnosu na trenutne uslove. U nizinama će se temperature kretati od +4 do +12 stepeni. Sniježne padavine se očekuju u visokim planinama, ali samo na nadmorskim visinama iznad 900 m. Početak marta obilježili su nepredvidivi vremenski obrasci, sa čestim kišom i snijegom na planinama. Međutim, trenutno nema naznaka značajnog trenda zahlađenja praćenog snježnim padavinama u nizinama. Prema riječima Čubrila, sedmica je počela sa pretežno sušnim i toplim uslovima do otprilike 23. u mjesecu kada je postalo nestabilnije sa češćim padavinama, iako je i dalje ostalo relativno toplo.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here