Vlasnicima i Android i iPhone uređaja savjetuje se da izvrše temeljitu provjeru svojih telefona kako bi se uvjerili da nemaju instaliranu nijednu od 17 potencijalno štetnih aplikacija i da ih, ako se otkriju, odmah uklone bez odlaganja.
App Store i Google Play Store infiltrirane su lažnim aplikacijama, koje predstavljaju značajnu prijetnju kupcima. Među ovim lažnim aplikacijama su one koje lažno obećavaju da će poboljšati vaš kreditni balans, kao i lažne aplikacije za kredite koje predstavljaju rizik za vašu online sigurnost. Ovi primjeri predstavljaju najnovije primjere infiltriranog zlonamjernog softvera u pametne telefone, potencijalno omogućavajući neovlašteni pristup osjetljivim informacijama. Sljedeća lista pruža detalje o ovim zlonamjernim aplikacijama. Novoidentifikovani zlonamjerni softver pod nazivom Xamalicious, koji se krije u Android aplikacijama koje su već prikupile stotine hiljada preuzimanja, otkrila je kompanija za online sigurnost McAfee.
Iako su aplikacije uklonjene iz Google Play trgovine, Android korisnici koji su ih već instalirali moraju ih odmah deinstalirati. Prema McAfee-ju, prikriveni zlonamjerni softver ima mogućnost da preuzme potpunu kontrolu nad uređajima i izvrši lažne aktivnosti, uključujući klikanje na oglase, instalaciju aplikacije i druge radnje koje su finansijski vođene, bez odobrenja korisnika. Čak i ako ne posjedujete ove aplikacije, ključno je da budete oprezni i vodite računa o svim indikacijama da je vaš uređaj zaražen zlonamjernim softverom. Postoji nekoliko indikacija da bi vaš uređaj mogao biti ugrožen, kao što su upozorenja o virusu, zastarjelim antivirusnim softverom, smanjenim performansama i kapacitetom za pohranu, kao i potpuni kvar uređaja. Osim toga, ako su vaši kontakti primili neželjenu e-poštu ili poruke društvenih medija s vašeg računa, moguće je da je vaš telefon zaražen. Kako biste osigurali najveću sigurnost od hakera, ključno je zaštititi svoje podatke, a srećom, dostupne su brojne renomirane aplikacije koje će vam pomoći u ovom poduhvatu.
Aplikacije dizajnirane za upravljanje lozinkama, kao što su 1Password i LastPass, ističu se u svojoj sposobnosti da zaštite vaše podatke za prijavu sve dok ne budu potrebne. Da bi se osigurala privatnost vaših internetskih poduhvata, virtuelna privatna mreža (VPN) koristi siguran i šifrovan put, efikasno odvraćajući sve nametljive pojedince od pristupa vašim podacima. Brojni pojedinci koriste VPN aplikacije kako bi poboljšali svoju sigurnost. Mozilla Firefox Focus, pretraživač dizajniran za Android i iPhone, daje prioritet privatnosti i efikasno blokira razne usluge praćenja da prate vaše aktivnosti na mreži.
Brisanje vaše historije pregledavanja je nevjerovatno jednostavan i efikasan metod zaštite, nadmašujući mogućnosti privatnog pregledavanja ili anonimnih načina u smislu sveobuhvatnosti. Jednostavnim ažuriranjem pametnog telefona možda vam neće biti potrebne nikakve dodatne sigurnosne mjere; međutim, aplikacije kao što su “Bitdefender Mobile Security” i “Norton Mobile Security” pružaju sveobuhvatnu sigurnost integracijom različitih usluga kao što su VPN-ovi i menadžeri lozinki u pogodnu jednu aplikaciju.