Tijekom Božićnog posta dr. Predrag Nenadić dao je jasnu definiciju što je zdrava posna prehrana i preporučio određene namirnice koje treba konzumirati. U početku se upuštamo u post s namjerom unosa hranjivih obroka. Međutim, kako vrijeme prolazi, neizbježno se vraćamo pekarskim proizvodima zbog pretrpanog rasporeda koji nam ne dopušta pripremanje odgovarajućih obroka.

 

 

 

Kada razmišljate o tome što uključiti u jelovnik tijekom razdoblja posta, važno je priznati da to može biti težak i izazovan pothvat. Dr. Nenadić ističe kako je za uspjeh tijekom posta potrebna jaka volja kako bi se prevladale razne prepreke koje se mogu pojaviti. Post je praksa koja ima za cilj pročistiti i tijelo i dušu uklanjanjem fizičkih i mentalnih želja. To je ključni alat za održavanje dobrog tjelesnog i duhovnog zdravlja, što uključuje više od jednostavnog izbacivanja masne hrane. Samo konzumiranje posne hrane nije dovoljno ako ne obogaćuje čovjekov duhovni život, ne potiče dobronamjernost, blagost i ne pretvara čovjeka u pravednog slugu Božjeg.

 

 

 

 

Prednosti posta nadilaze izbjegavanje masne hrane; također uključuje suzdržavanje od loših djela. Post nije trend ili moda; umjesto toga, to je privatna stvar koja se ne bi trebala razmetati licemjerjem, za razliku od farizeja koji javno poste kako bi stekli društveni status. Kada započnete s režimom posta, ključno je voditi računa o svojoj prehrani. Jednostavno konzumiranje hrane odobrene za post ne jamči pravilnu prehranu ili zdravu prehranu. U stvari, mnoge namirnice koje se često konzumiraju nakon posta poput margarina, nemasnih sireva i pretjeranih peciva mogu biti štetne za zdravlje. Iako je gubitak težine često željeni ishod posta, uobičajeno je da se pojedinci zapravo udebljaju tijekom tog vremena. Često hrana koja se smatra “mršavom” zapravo može biti štetnija za nečije zdravlje od hrane koja je bogata mastima. To je zato što se nemasna hrana obično sastoji od rafiniranih sastojaka poput bijelog brašna, umjetnih sirupa, emulgiranih biljnih ulja i jednostavnih biljnih namaza. Kontinuirana konzumacija ove hrane može predstavljati rizik za ljudski organizam tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Postizanje ravnoteže između fizičkih želja i duhovnog pročišćenja je ključno, a to zahtijeva i umjerenost i suzdržavanje od određene hrane. Zbog činjenice da su svačije potrebe jedinstvene, ne može se propisati univerzalni plan prehrane. Bilo da postite na vodi ili ulju, važno je osigurati da tijelo prima sve bitne hranjive tvari koje su mu potrebne za ispravno funkcioniranje. Zanemarivanje toga može dovesti do negativnih posljedica pri pokušaju pridržavanja novog plana prehrane. To zahtijeva da dnevni obroci uključuju hranjive tvari iz svih skupina namirnica, uključujući bjelančevine, masti, ugljikohidrate, vitamine, minerale i oligoelemente. Za istinsku predanost postu savjetuje se pridržavanje crkvenih preporuka i pridržavanje kalendara posta. Međutim, suzdržavanje od šetnje, te oslanjanje na pekarske proizvode i brzu hranu može imati negativan učinak.

 

 

 

 

Tijekom posta korisno je ograničiti unos hrane na dva glavna dnevna obroka: doručak i kasni ručak, a izbjegavati večeru. To omogućuje tijelu da se ponovno postavi kroz autofagiju, uz prirodnu detoksikaciju i obnovu, promičući samozaštitu i iscjeljenje. Da bismo to postigli, važno je konzumirati prirodne i organske namirnice te ih pravilno kuhati kako bi se očuvala njihova nutritivna vrijednost.

Kako da postimo , ako patimo od anemije ?

Ako je anemija zabrinjavajuća, preporučuje se potražiti smjernice za modificirani plan posta koji odgovara vašim individualnim potrebama. Prema riječima dr. Nenadića, postom se ne želi pogoršati bolest, već se radi o liječenju. Ovaj proces uključuje i duhovnu i fizičku stabilizaciju tijela. Stoga, osobe s određenim zdravstvenim stanjima koja zahtijevaju posebnu prehranu ne bi trebale postiti, osobito stroge prakse posta koje Crkva može odobriti. Anemija je stanje koje zahtijeva posebnu prehranu kako bi se olakšao oporavak. Međutim, tijekom posta može biti izazovno konzumirati dovoljno hranjivih tvari za potporu ozdravljenju. Iako se može činiti da biljna hrana može u potpunosti zamijeniti hranu životinjskog podrijetla, to u praksi nije sasvim točno. Kao rezultat toga, oni s teškom anemijom moraju se pridržavati provjerene dijete i istovremeno se pročišćavati duhovnim postom.

Koje su neke hranjive opcije hrane koje se mogu konzumirati za brzo utaživanje gladi tijekom razdoblja posta?

Dr. Nenadić predlaže da su prirodne namirnice, posebice organske, visoko nutritivne i da ih treba uvrstiti u prehranu, pa tako iu vrijeme posta. Nasuprot tome, dr. Nenadić savjetuje da se ne konzumiraju industrijski proizvodi, posebice oni koji se prodaju kao posna hrana, jer često sadrže sastojke štetne za zdravlje. Općepoznato je da su kupus i masna hrana brzo rješenje za napade gladi, a srećom te su namirnice dozvoljene tijekom posta. Ipak, ključno je biti oprezan i ne stvarati naviku konzumiranja takve hrane. Neophodno je izbjegavati dugotrajnu upotrebu ovih namirnica. Ukusan i hranjiv međuobrok ili ručak je domaći kruh od cjelovitih žitarica namočen u hladno prešano maslinovo ulje. Ova namirnica brzo će zadovoljiti vašu glad i zaštititi vas od gladi, a istovremeno je zdrav izbor.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here