Meksiko Siti, jedan od najvećih svjetskih gradova, na rubu je značajne krize vodosnabdijevanja zbog iscrpljenih vodotokova, nedovoljne infrastrukture, rasta stanovništva i utjecaja klimatskih promjena. Prema nedavnoj analizi koju je objavio CNN, otprilike 60 posto vodosnabdijevanja u Meksiko Sitiju dolazi iz podzemnih vodotokova unutar grada. Međutim, iscrpljivanje ovog izvora vode dovelo je do zabrinjavajuće stope potonuća, koja se procjenjuje na oko 20 inča godišnje. Sa trenutnom populacijom od 22 miliona, grad nadoknađuje nedostatak vode izvlačeći je iz obližnjih izvora.

 

 

 

 

 

Međutim, tokom prijenosa gubi se i do 40 posto vode. Meksiko Siti se također bori s posljedicama klimatskih promjena, koje su dovele do produženih perioda padavina i suša praćenih neuobičajeno visokim temperaturama. Smještena na visokoj nadmorskoj visini od približno 2225 metara nadmorske visine, gusto naseljena metropola Meksiko Siti prostire se na dnu jezera. Njegov temelj počiva na tlu bogatom glinom, zbog čega postepeno tone tokom vremena. Ovaj užurbani grad vrlo je podložan seizmičkoj aktivnosti i pokazuje izuzetnu osjetljivost na promjene klime. To je poseban izbor za izgradnju megagradova u moderno doba. Neadekvatna infrastruktura muči glavni grad Meksika, ometajući prirodno obnavljanje plovnih puteva tokom perioda obilnih padavina. Kako CNN ističe, gradske vlasti se bore s mnoštvom izazova, uključujući trenutne vruće temperature koje zahtijevaju normiranje vode i isporuku vode cisternama u različite četvrti. Dodatni problem se javlja za određene stanovnike Mexico Cityja, uključujući kvart dopisnika CNN-a Alejandra Gomeza, kojima nedostaju rezervoari za vodu za skladištenje vode iz cisterni. Potreba za vodom je neosporna, jer je ona vitalni resurs za sve pojedince.

 

 

 

 

 

 

U ovom konkretnom području nestašice vode nisu neuobičajene, ali se čini da je trenutna situacija ozbiljnija. Preovlađujuće vruće vrijeme pogoršava problem, čineći ga još složenijim. Gomez je, obraćajući se ranije pomenutim medijima, izrazio poteškoće sa kojima se suočava njegova porodica. Kako bi zadovoljili svoje higijenske potrebe, pribjegavaju prikupljanju vode iz vodokotlića. Prema Cristianu Domínguez Sarmientu, atmosferskom naučniku sa Nacionalnog autonomnog univerziteta Meksika (UNAM), brojne porodice u mom susjedstvu sedmicama trpe dugotrajnu nestašicu vode, a do dolaska prijeko potrebnih kiša preostala su četiri mjeseca. Prema CNN-u, meksički političari umanjuju ozbiljnost situacije, ali stručnjaci upozoravaju da se Meksiko Siti brzo približava kriznoj tački. Za samo nekoliko mjeseci, slavine bi mogle presušiti u značajnim dijelovima grada, scenario koji isti izvor naziva “nulti dan”. CNN ističe vodovodni sistem Cutzamala, složenu mrežu koja se sastoji od rezervoara, pumpnih stanica, kanala i tunela koji opskrbljuje otprilike 25 posto vode koja se koristi u dolini Meksika, uključujući glavni grad. Međutim, zbog tekuće suše, Cutzamala trenutno radi sa samo 39 posto svog kapaciteta, što označava istorijski nizak nivo funkcionalnosti. Prema Fabioli Sosa-Rodriguez, koja je šefica Odsjeka za ekonomski rast i okoliš na Metropolitan Autonomous University u Meksiko Sitiju, trenutna dostupnost vode je tek polovinu onoga što bi idealno trebalo biti dostupno. U oktobru prošle godine, Nacionalna komisija za vode dala je javnu izjavu da će provesti smanjenje vodosnabdijevanja za osam posto “kako bi se stanovništvu zajamčio pristup pijaćoj vodi tokom teške suše”. Ubrzo nakon toga, meksičke vlasti su, pozivajući se na nepovoljne vremenske prilike, poduzele daljnje mjere uvođenjem strožih ograničenja u distribuciji vode, što je rezultiralo značajnim smanjenjem količine vode koja se isporučuje kroz sistem od skoro 25 posto, kako je izvijestio spomenuti izvor medija. Kada ispituje potencijalne situacije vodosnabdijevanja u Mexico Cityju u narednim sedmicama i mjesecima, CNN počinje naglašavanjem činjenice da se otprilike 60 posto Meksika trenutno suočava sa umjerenim do ekstremnim uvjetima suše.

 

 

 

 

 

 

 

 

Međutim, situacija u Meksiko Sitiju je još teža, jer 90 posto površine grada doživljava jaku sušu. Kako se nalazimo u jeku sušne sezone, važno je napomenuti da se očekuje porast temperature do aprila ili maja, kaže Hune Garcia-Becera, docent za inženjerstvo na Univerzitetu Britanske Kolumbije. CNN priznaje osnovni dugoročni trend globalnog zagrijavanja uzrokovanog ljudskim djelovanjem, koje pogoršava suše i pojačava toplinske valove. Nadalje, kada kiša ipak padne, često je praćena jačim pljuskovima. Prema izvještajima medija, Meksiko je prošlog ljeta doživio jake vrućine koje su imale razoran uticaj na različite regije u zemlji, što je rezultiralo gubitkom najmanje 200 života. Naučnici su analizirajući situaciju zaključili da bi ovakvi ekstremni toplotni talasi bili gotovo nemogući bez uticaja klimatskih promjena. Početkom februara lokalni mediji u Meksiko Sitiju istakli su izjavu zvaničnika kompanije iz Konaga, upozoravajući da bi “nulti dan” u vodosnabdevanju potencijalno mogao da se dogodi već 26. juna ove godine ako ne bude značajnih padavina. Od tada, vlasti marljivo rade kako bi uvjerile stanovnike da je pojava scenarija nultog dana vrlo malo vjerovatna. Tokom konferencije za novinare održane 14. februara, meksički predsjednik Andrés Manuel López Obrador osvrnuo se na tekuće pitanje nestašice vode, uvjeravajući javnost da se ulažu napori da se pronađe rješenje. Gradonačelnik Meksiko Sitija, Martí Batres Guadarrama, također se osvrnuo na ovo pitanje tokom nedavne konferencije, odbacivši izvještaje o predstojećem “Nultom danu” kao ništa drugo do lažne informacije koje šire politički protivnici. CNN je, međutim, izrazio frustraciju zbog njihovih neuspješnih pokušaja da obezbijede intervju sa Conaguom i dobiju detaljne odgovore u vezi sa potencijalnom pojavom nulog dana.

 

 

 

Prema riječima Sosa-Rodrigueza, u razgovoru za CNN, ako Meksiko Siti nastavi sa svojom sadašnjom praksom potrošnje vode, moguće je da će grad iscrpiti zalihe vode prije početka kišne sezone. Sagovornik američke televizije također je upozorio da bi grad mogao doživjeti scenario “nultog dana”. Kako navodi CNN, ako bi sistem vodosnabdijevanja u Meksiko Sitiju pokvario, to ne bi rezultiralo potpunom nestašicom vode za cijeli grad. To je zato što su određena područja povezana s alternativnim sistemima. Međutim, u hipotetičkom scenariju “nultog dana”, većina stanovnika bi ostala bez pristupa vodi. Trenutno, već postoje dijelovi grada koji imaju dvonedjeljno odsustvo vode iz slavine, što dovodi do kupovine vode iz cisterne po visokoj cijeni do 100 dolara.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here