Oglasi - Advertisement

Banane su kao voće  poznate po svojoj nutritivnoj vrijednosti  i veoma su pogodne za naše zdravlje. Banane su jedne od rijetkog voća koje je  dostupno u trgovinama tijekom cijele godine. Bez sumnje jednu stvar smo svi primijetili , a to je da banane na sebi imaju naljepnice. Jeste li kada razmišljali šta znače te naljepnice ?

Banane i druge vrste voća obično dolaze s etiketama. Međutim, te se etikete često zanemaruju i bacaju bez puno razmatranja prije jela. Imaju važnu funkciju pružanjem bitnih informacija, uključujući primijenjene poljoprivredne prakse. Uz naziv proizvođača, etiketa bi trebala sadržavati numeričke podatke koji bacaju svjetlo na korištene tehnike uzgoja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ako pogledate naljepnicu pored imena proizvođača i vidite niz od četiri znamenke koje počinju s tri ili četiri, to znači da su u procesu uzgoja korištena sintetička gnojiva. Različitim vrstama voća dodjeljuju se jedinstveni identifikacijski kodovi u svrhu razlikovanja. Na primjer, limun se prepoznaje po šifri 4033, dok su banane označene šifrom 4011.

Važno je uzeti u obzir da kada naljepnica prikazuje niz od pet brojeva koji počinju znamenkom 9, to znači da je voće uzgojeno organski. To znači da u njegovom uzgoju nisu korištene sintetičke tvari ili pesticidi. S druge strane, ako šifra počinje s brojem 8, to znači da je hrana genetski modificirana, često se naziva GMO.

Koncept savršeno ilustrira banana označena šifrom 84011. Organizmi koji su genetski modificirani, poznati kao GMO, imaju izmijenjenu genetsku strukturu. U Srbiji postoje stroge zakonske zabrane uzgoja, prodaje i konzumiranja genetski modificirane hrane.

Osim toga, postoje propisi koji ograničavaju proizvode dobivene iz biljaka na najviše 0,9% genetski modificiranih organizama. Nekome bi moglo biti iznenađujuće, ali banana, namirnica koja se često jede, nije kategorizirana kao voće. Ovo se može činiti nevjerojatnim, ali je doista točno.

Naše razumijevanje voća i sjemenki može povremeno dovesti do pogrešnih predodžbi, a ovo služi kao primjer. S botaničkog gledišta, bitno je prepoznati da banane nisu kategorizirane kao voće, već kao bobičasto voće. Ova klasifikacija proizlazi iz toga što se razvijaju iz jajnika koji ima jednu šupljinu ispunjenu s više sjemenki, savršeno usklađenih s definirajućim osobinama bobica.

Banane dolaze od cvjetova koji imaju jedan jajnik, sa zaštitnim vanjskim slojem i sitnim sjemenkama, što je naznačeno crnim točkicama u sredini. Klasificirane pod rod Musa, banane se smatraju velikim zeljastim angiospermama. Stoga ispunjavaju sve botaničke uvjete da budu kategorizirane i kao voće i kao bobičasto voće.

Banane imaju posebnu klasifikaciju koja obuhvaća i voće i nevoće. Iako se često naziva stablom banane, ova biljka je zapravo sličnija đumbiru, ima mesnatu stabljiku, a ne drvenastu. Naime, žuti proizvod koji jedemo kategoriziran je kao voće jer sadrži sjemenke.
Zanimljivo je primijetiti da se smatra da su banane nastale prije otprilike 10.000 godina, što je neke stručnjake navelo na pretpostavku da bi one mogle biti najranije poznato voće. Vjeruje se da su najranije sorte banana uspijevale u regiji koja je obuhvaćala Malajski poluotok, Indoneziju, Filipine i Novu Gvineju.

  • Početne banane bile su prilično male, dimenzija sličnih prstu odrasle osobe. Ova značajka navela je arapske trgovce da ih imenuju koristeći izraz koji dolazi od arapske riječi za prst, “banana”. Kada govorimo o bobičastom voću, većina ljudi obično pomisli na voće poput borovnica, malina i kupina.

Bitno je prepoznati da su i banane dio ove kategorije. Slično kao i drugo bobičasto voće, banane značajno pridonose našem općem blagostanju opskrbom vitalnim hranjivim tvarima. Ovo voće je bogato kalijem, koji je ključan za regulaciju zdravog krvnog tlaka i podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava. Nadalje, banane pružaju obilje vitamina C i B, zajedno s mineralnim solima koje jačaju naš imunološki sustav i podržavaju razvoj jakih kostiju.

Osim toga, visok sadržaj vlakana u bananama podupire probavu i pomaže u sprječavanju zatvora. Ovo voće je također bogato dopaminom i katehinom, koji su moćni spojevi koji se bore protiv oksidativnog stresa. Banane pružaju ugljikohidrate poput glukoze i triptofana koji podižu raspoloženje, nudeći energiju i smanjujući stres. Preporučljivo je u dnevne obroke uvrstiti dvije banane. Zanimljivo je da se svake godine u svijetu pojede više od 100 milijardi banana, a Uganda je vodeći potrošač.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here