Oglasi - Advertisement

Krompir jeosnovnanamirnica koja se često nalazi na našim  stolovima, a to je zbog njegovog izvrsnog okusa, pristupačne cijene i svestranosti u pripremi. Iako se krompir primarno jede kao prilog, vrlo lako može  se pretvoriti i u vrhunsko glavno jelo.

Kako vrijeme prolazi, pohranjeni krumpir će prirodno početi nicati, što će rezultirati smanjenjem izgleda i okusa. Preporučljivo je izbjegavati hlađenje krumpira. Ipak, ako su podvrgnuti lošim uvjetima dulje vrijeme, njihova se kvaliteta može pogoršati, pa čak i oboljeti. Nepravilno skladištenje krumpira može uzrokovati stvaranje klica na plodu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost ovih klica jasno pokazuje da je preporučena temperatura skladištenja prekoračena i da traženi uvjeti nisu ispunjeni. Primjenom ove tehnike jabuke mogu uspješno inhibirati rast klica krumpira oko 8 tjedana.

Kako bi krumpir ostao svjež, preporuča se izbjegavati njegovo skladištenje u plastičnim vrećicama ili spremnicima. Krumpir, višegodišnja zeljasta biljka, potječe iz peruanskih Anda, gdje se počeo uzgajati prije otprilike 8000 godina. Španjolski istraživači uveli su ga u Europu u 16. stoljeću, čak su ga poklonili papi Piju IV. Širenje se nastavilo iz Italije na ostatak kontinenta. Tijekom povijesti krumpir je bio neophodan u europskoj kuhinji, posebice u Irskoj, gdje je, uz mlijeko, činio glavni dio prehrane. Što se tiče sastava, sirovi se gomolji obično sastoje od različitih komponenti.

Sastav sadrži oko 75% vode, 18,2% škroba, 2% bjelančevina, 1,5% šećera, 1% celuloze, minimalni udio masti od 0,1% i 0,2% kiseline. Nadalje, sirovi gomolji izvrstan su izvor složenih ugljikohidrata u obliku škroba, zajedno s važnim vitaminima poput vitamina C i vitamina B.


Bitno je razumjeti da su sirovi gomolji bez kolesterola i soli (NaCl). Osim toga, oni su izvor vitalnih minerala, uključujući kalij, magnezij i željezo. Cijela biljka, osim gomolja, smatra se otrovnom zbog prisutnosti štetnog alkaloida solanina. Stabljika može doseći visinu od 30 do 150 cm i sastoji se od nadzemnog i podzemnog dijela. Ova se stabljika razvija ili iz izdanka gomolja putem vegetativnog razmnožavanja ili iz pravog sjemena putem generativnog razmnožavanja. Podzemne bočne stabljike, poznate kao stoloni, rastu vodoravno. Kako se stoloni zadebljavaju, pretvaraju se u gomolje, koji su modificirani dijelovi podzemne stabljike. Ovi gomolji djeluju kao primarni organ za skladištenje krumpira, omogućujući mu da izdrži zimu i razmnožava se.

Pokožica gomolja ima različite boje, od žute do ljubičaste, dok je meso obično u rasponu od bijele do žute; međutim, neke sorte mogu pokazivati ​​dašak ljubičaste boje. U rahlim tlima koja nisu dublja od 1 metra, korijenski sustav biljke je relativno plitak, veličine oko 40-50 cm. Potječe iz podzemnog dijela stabljike i širi se bočno do 45 cm. Ipak, nakon sadnje krumpira primarni korijen se razvija uz više bočnih korijena.

Kada krumpir sazrije, njegovo korijenje polako počinje propadati. Ovaj usjev uspijeva u klimi s umjerenom vlažnošću; međutim, nedostatak vode negativno utječe i na prinos i na kvalitetu gomolja. Razdoblja suše ili prekomjerne vlage dovode do razvoja sekundarnih gomolja na primarnima, uzrokujući deformacije i pukotine koje uvelike umanjuju njihovu tržišnu vrijednost. Kako bi se pozabavili sušnim uvjetima, poljoprivrednici imaju mogućnost korištenja raznih vrsta kišnih krila za navodnjavanje usjeva.

Krumpir najbolje uspijeva u uvjetima u kojima temperatura ostaje konstantna tijekom vegetacijske sezone i faze skladištenja gomolja. Bitno je da pri sadnji temperatura tla dosegne minimalno 6-8 °C. Stabljika i lišće počinju pokazivati ​​osjetljivost na niske temperature koje padaju između -1 i -2 °C. Za optimalan razvoj gomolja idealno je temperaturno područje od 17-20 °C.

 

Kada temperature prijeđu optimalni raspon, opadaju i formiranje gomolja i ukupni prinosi. Rast gomolja potpuno prestaje ako temperatura prijeđe 30 °C. Da biste ubrzali proces klijanja za otprilike 10-12 dana, idealno je održavati raspon temperature od 12-15 °C. Bitno je razumjeti da povišene temperature mogu spriječiti prinos. Ipak, privremeno povećanje na 20 °C tijekom ranih faza klijanja, nakon čega slijedi smanjenje na 8-10 °C, može povećati prinos.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here