Oglasi - Advertisement

Istražite metode za ublažavanje ili smanjenje teških tegoba povezanih s menopauzom. Ova faza označava najznačajniju hormonsku promjenu za žene u dobi od 50 godina i starije. Osim toga, predstavlja potpuno prirodan dio puta starenja. Smatra se da ste ušli u menopauzu kada niste imali menstruaciju cijelu godinu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Tipično, menopauza nastupa oko 51. godine. Međutim, hormonalne promjene mogu započeti već u tridesetima žene, kao što se vidi u slučaju poznate glumice, a mogu započeti i u četrdesetima. Opseg ovih hormonalnih promjena varira među ženama.

  • Dok neki mogu podnijeti simptome kao što su valovi vrućine, poremećaji spavanja, noćno znojenje i promjene raspoloženja, drugi možda uopće neće doživjeti nijedan od ovih problema. Ovo naglašava razliku između perimenopauze i menopauze.

Perimenopauza je izraz koji se koristi za opisivanje prijelaza u menopauzu. Stručnjaci klinike Cleveland navode da u tom razdoblju jajnici počinju smanjivati ​​proizvodnju hormona estrogena i progesterona, što rezultira neredovitim menstrualnim ciklusima.

Ova faza označava da se tijelo priprema za prekid oslobađanja jajašca, označavajući približavanje kraja reproduktivne faze. Početak perimenopauze može se razlikovati među pojedincima.


Sve žene prolaze kroz fazu perimenopauze, koja može trajati nekoliko godina; međutim, neće svaka žena naići na simptome povezane s ovim prijelazom. Tijekom perimenopauze može se pojaviti niz simptoma, uključujući neredovite mjesečnice, promjene u trajanju ili tijeku ciklusa, valunge, češće mokrenje, poteškoće sa spavanjem i emocionalne promjene.

Žene bi trebale biti svjesne da tijekom ove faze još uvijek može doći do trudnoće jer ovulacija može ostati neredovita. Koji čimbenici doprinose varijacijama u simptomima menopauze? Dok se neke žene mogu susresti s blažim simptomima tijekom perimenopauze i menopauze, druge se mogu suočiti s ozbiljnijim poteškoćama.

Dok konačno objašnjenje za ovu varijaciju ostaje nedostižno u znanstvenim istraživanjima, smatra se da bi genetski utjecaji ili tjelesne upale mogli biti faktori koji doprinose. Doktorica Anna Kabeka, stručnjakinja za žensko zdravlje, napominje da žene s dijabetesom i inzulinskom rezistencijom često imaju izraženije simptome, kao i pušačice te one koje su pretile i suočavaju se s raznim zdravstvenim problemima. Preporuča se odmah procijeniti svoje zdravlje kada se počnete osjećati loše kako biste identificirali temeljni problem.

Upravljanje hormonalnim promjenama nakon pedesete godine života ključno je. Menopauza je prirodan i složen proces, ali ne zahtijeva dugotrajnu nelagodu. Nakon što se prepoznaju simptomi menopauze, savjetuje se da zakažete posjet svom ginekologu kako biste razgovarali o sljedećim koracima. Dr. Kabeka predlaže uvođenje zdravih načina života kako bi se ublažili teški simptomi povezani s menopauzom, ističući važnost uravnotežene prehrane, odgovarajuće hidratacije, pravilnog sna i odgovarajuće tjelesne aktivnosti.

Preporučuje se svim  pacijentima da u svoju prehranu uvrste niz zelenila i povrća, uz proteine ​​i visokokvalitetne masti, kao i voće s niskim glikemijskim indeksom poput bobičastog voća. Smanjenje izloženosti stresu ključno je, a važno je i redovito provjeravanje razine reproduktivnih hormona, jer ti podaci omogućuju vašem liječniku da pruži terapiju ako simptomi postanu nepodnošljivi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here