Jetra je bitan organ, budući da cjelokupno zdravlje tijela ovisi o njezinom pravilnom funkcioniranju. Kroz jetru se obrađuju sve tvari koje ulaze u krvotok. Prema liječnicima, pripremanje hranjivog doručka može podržati zdravlje jetre.

Neadekvatna prehrana i nezdrave navike dovode do nakupljanja toksina, što rezultira uništavanjem stanica jetre.

Kratak pregled zdravlja jetre.

“Prema njezinim riječima, osobe koje se bave večernjim treningom ne smiju se odreći večere, jer ona igra ključnu ulogu u učinkovitom oporavku i razvoju mišića. Naglasila je da ako je motivacija za propuštanje večere gubitak težine, bitno je prepoznati da vrsta i količina hrane koju jedemo ima daleko veći značaj od vremena obroka.

Savršen obrok.

Iako se mnogi pojedinci često odlučuju za visokokalorične večere, nutricionistica savjetuje da ih je bolje zamijeniti lakšim, lakše probavljivim opcijama.

Studije pokazuju da se tijekom večeri pojedinci odlučuju za kalorične namirnice, prerađene ugljikohidrate i masti, uključujući grickalice, slatkiše i brzu hranu. Česte pojave ovakvog ponašanja mogu nepovoljno utjecati na metabolizam i rezultirati poremećajem lučenja hormona. Preporučljivo je navečer odabrati lako probavljivu hranu koja nudi odgovarajuće hranjive tvari, osobito vlakna i proteine.

Ključni pokazatelji zdravstvenih problema jetre uključuju:

Kronični umor i pogoršanje zdravlja, povećanje veličine jetre, gorak ili metalni okus u ustima i pojava žute prevlake na jeziku su simptomi. Čimbenici koji pogoršavaju funkciju jetre:
Pogreške u ishrani, pretjerano jedenje, nezdrav izbor hrane; pušenje, konzumacija alkoholnih pića; fizički i emocionalni stres; komplikacije nakon bolesti i korištenje određenih lijekova. Ključno je prepoznati da je u slučaju pojave bilo kakvih pokazatelja ili zabrinutosti u vezi s disfunkcijom jetre neophodno hitno potražiti liječnički savjet. Jetra je jedinstvena po tome što nema živčane završetke, što dopušta potencijalno oštećenje bez ikakve boli koju pojedinac doživljava. Točnu dijagnozu i odgovarajuće liječenje može pružiti samo kvalificirani stručnjak.


Bez obzira na to, promjena prehrane tako da se klonite masne i začinjene hrane, kao i alkoholnih pića i pušenja, bit će korisna za vašu jetru. Osim toga, uključivanje kaše u dnevne obroke može pomoći u pomlađivanju funkcije ovog vitalnog organa, promicanju mladolikosti i dobrobiti.

Stručnjaci sugeriraju da je kaša, kada se priprema za doručak, posebno učinkovita u obnavljanju funkcije jetre.

Recept za kašu za pospješivanje oporavka jetre.

Jedna čaša zobenih pahuljica je korisna jer sprječava apsorpciju štetnih tvari, a istovremeno potiče uklanjanje toksina. Osim toga, pomaže u procesu probave i opskrbljuje tijelo energijom bez pretjeranog naprezanja želuca.

Bundeva, oguljena i narezana na kockice, težine između 20-40 grama, pomaže u obnavljanju staničnih struktura jetre i potiče pomlađivanje. Pomaže u detoksikaciji svih unutarnjih organa. Istraživanje koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Yale potvrdilo je zdravstvene dobrobiti bundeve za ljudski organizam. Također predlažu da ga uključite u salate. Konzumacija sirove bundeve na prazan želudac poboljšava funkcionalnost želuca i probavnog sustava.


Pola šake dobro opranih i sortiranih grožđica poboljšava rad jetre i potiče regeneraciju stanica.

Bademi – po ukusu. Oni osiguravaju masne kiseline koje tijelo nije u stanju samostalno sintetizirati. Osim toga, pomažu regulirati rad jetre.

Pomiješajte sve sastojke u malom loncu, zatim dodajte vodu ili mlijeko zajedno s prstohvatom soli po želji. Zakuhajte smjesu i maknite je s vatre. Pokrijte kašu i ostavite da odstoji.

Preporučljivo je kuhati ovu kašu 2-3 puta tjedno. Brzo se apsorbira i sprječava unos štetnih tvari. Osim toga, pruža osjećaj lakoće i energije te uklanja neugodne naslage s jezika.
Koje su još žitarice omiljene za jetru?

Proso je žitarica koja nudi biljne proteine ​​i ima antioksidativna svojstva. Ova žitarica pomaže u vezivanju toksina i olakšava njihovu brzu eliminaciju iz tijela. Osim toga, prosena kaša je vrlo hranjiva, potiče brzi osjećaj sitosti, lako se apsorbira u tijelu i pomaže u normalizaciji sastava krvi.

Heljda je izvor esencijalnih proteina, kiselina i minerala. Ove komponente pozitivno utječu ne samo na jetru, već i na poboljšanje rada svih tjelesnih sustava i organa. Osobito jačaju rad srca, krvožilnog i živčanog sustava.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here