Gangrena je teško stanje obilježeno smrću tkiva, često povezanom sa smanjenim protokom krvi u pogođenom području. Prepoznavanje početnih znakova gangrene i pravodobno traženje liječničkog savjeta od presudne je važnosti jer u određenim slučajevima može brzo napredovati i predstavljati prijetnju životu.

  • Gangrenu prvenstveno uzrokuju infekcije bakterije Clostridium zajedno s raznim drugim bakterijskim infekcijama. Ove anaerobne bakterije cvjetaju u sredinama bez kisika. Kada određeni dijelovi tijela ne dobivaju dovoljno kisika i hranjivih tvari zbog nedovoljnog protoka krvi, može doći do smrti tkiva.

Čimbenici rizika: Pušenje Pretilost Dijabetes Kronična upala gušterače, slaba cirkulacija krvi, genetska predispozicija kod osoba s rakom dojke, jajnika ili melanomom, oslabljeni imunološki odgovor, nedavne operacije, traumatske ozljede, ozebline i ugrizi životinja, sve su to čimbenici povezani s različitim vrstama gangrene.

Suha gangrena obično zahvaća nožne prste i označena je crvenkastom linijom koja okružuje zahvaćeno područje, a koja na kraju postaje crna. Vlažna gangrena nastaje kada se razvije zaraženo mrtvo tkivo, što može dovesti do sepse. Plinska gangrena je rijetka, ali teška vrsta uzrokovana bakterijom Clostridium, koja stvara plinove i toksine. Simptomi povezani s gangrenom uključuju:

Simptomi gangrene uključuju

crvenilo,

oteklinu i bol oko rane,

zajedno s smrdljivim područjem ispunjenim gnojem i nedostatkom osjeta u zahvaćenom području, što također može pokazivati ​​promjenu boje kože.

Dijagnoza i liječenje: Za dijagnosticiranje gangrene mogu se koristiti laboratorijske analize tkiva, krvni testovi, X-zrake, CT skeniranje ili magnetska rezonancija. Mogućnosti liječenja mogu uključivati ​​davanje antibiotika, kiruršku eksciziju nekrotičnog tkiva ili čak amputaciju.

  • U slučajevima plinske gangrene može se primijeniti hiperbarična terapija kisikom. Prevencija gangrene: Kako bi se spriječila gangrena, neophodno je provoditi redovite preglede šaka i stopala, posebno za osobe s dijabetesom ili slabom cirkulacijom. Održavanje zdravog načina života prestankom pušenja, uravnoteženom prehranom i dosljednom tjelovježbom ključno je za poboljšanje cirkulacije i sprječavanje gangrene. Ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi, važno je bez odgađanja kontaktirati svog liječnika.

BONUS TEKST :

Blitva, koju zbog oblika lišća često uspoređuju s ciklom, obiluje vitaminima koji se nalaze upravo u lišću, a ne u korijenu, kao što se vidi u cikli. U nastavku je vodič o tome kako se blitva uzgaja i ugrađuje u jela:

Koji je način sadnje blitve? Blitva se može sijati između veljače i lipnja. Sjeme treba staviti u redove na dubinu od otprilike tri centimetra. Ako se sije gusto, blitva se kasnije može presaditi. Tijekom cijele godine možete rezati i brati listove blitve, jer novi rast izbija iz korijena. Koje su najbolje prakse za skladištenje blitve?
Jednom ubrani listovi blitve znaju brzo izgubiti svježinu, pa ih je preporučljivo zamrznuti kako bi zadržali svoje kvalitete.

Prednosti blitve u nutricionističkom smislu su zapažene. Ovo zeleno lišće prepuno je antioksidansa, a ima najmanje 13 varijanti. Njegov značajan sadržaj vlakana čini ga korisnim za dijabetičare jer pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Nadalje, blitva je izuzetna za jačanje imunološkog sustava i djeluje kao diuretik. Izvor je vitamina C i B, magnezija, željeza, kalija, kalcija i mangana, a obiluje bjelančevinama, celulozom i biljnim uljima.

Blitva ima dugogodišnju reputaciju prirodnog antibiotika. Učinkovito služi za obloge rana, a kada se pripremi kao lagana juha, koristi se za rješavanje problema povezanih s mjehurom i bubrezima. Osim toga, ovo zeleno lišće bogato je vitaminom A i luteinom, koji potiču zdravlje očiju i mogu smanjiti rizik od stanja poput katarakte.

Jelo: Blitva i mješavina od krumpira
Sastojci:

-Kilogram blitve,

-četiri manja krumpira,

-četiri do pet češnjeva češnjaka

-i 250 mililitara -maslinova ulja.
-sol

priprema:
Sitno nasjeckajte i očistite češnjak, pomiješajte ga s maslinovim uljem i ostavite da odstoji najmanje sat vremena prije kuhanja. Za početak operite krumpire, ogulite ih i narežite na kockice, a zatim ih stavite kuhati u slanu vodu. Blitvu dobro operite, odrežite donji dio stabljike i narežite listove na ploške širine jedan do dva centimetra. Nakon što je krumpir kuhan, izvadite ga šupljikavom žlicom i u isti lonac s vodom dodajte narezanu blitvu.
Kuhajte blitvu otprilike sedam minuta, zatim je procijedite i potopite u hladnu vodu kako bi sačuvala svoju živopisnu zelenu nijansu. Na štednjaku zagrijte tavu i umiješajte češnjak zajedno s maslinovim uljem. Nakon minutnog pirjanja ubacite kuhani krumpir i temeljito ocijeđenu blitvu. Sve zajedno promiješajte i pržite još dvije minute da se okusi prožmu.

Ovaj hranjiv i jednostavan recept savršen je za ukusan obrok koji potiče zdravlje. Savjetuje se da blitvu s krumpirom uvrstite u svoj jelovnik barem jednom tjedno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here