Tijekom ljetnih mjeseci niz voća doseže vrhunac sezone, što ga čini idealnom prilikom da iskoristite ovu blagodat i povećate potrošnju vitamina. Danas ćemo razgovarati o tome koje je voće zaista izvrsno u promicanju zdravlja probavnog sustava. Dr. Petar Borović iznio je fascinantne spoznaje o voću, osvrćući se na razne zablude koje su ga okruživale.

Poznat po svom stavu protiv kafića, daje zabrinjavajuće odgovore na brojne upite o zdravlju. U jednoj je raspravi detaljno opisao određeno voće koje podržava probavu, detoksificira crijeva i pomaže u regulaciji težine. S obzirom na obilje mogućnosti danas, zanemarivanje zdravlja je neoprostivo.

Napomenuo je: “Neka hrana bude vaš lijek”, naglašavajući da bi lijekovi trebali služiti isključivo kao sekundarna alternativa kada su apsolutno potrebni. Dr. Borović je istaknuo da ovo vrijeme nije samo za rasprave, već i za obilno uživanje u plodovima. Predložio je unos oko 400 do 500 grama raspoređenih u dva ili tri obroka, pri čemu je istaknuo da je optimalno piti vodu.

Kako bismo nježno pripremili želudac, trebali bismo oprati crijeva, baviti se laganom tjelovježbom i pojesti malo voća prije doručka, a sve ostalo ostaviti da odstoji 20 minuta — bez ikakvih prekida. Liječnik upozorava na ovu nezdravu praksu, savjetujući da to treba učiniti u roku od 20 sekundi. Kava je kategorizirana kao alkaloidni otrov koji daje brzi val energije, ali u konačnici dovodi do pada; stoga je preporučljivo da pojedinci započnu dan s vodom. Istraživanje koje je provela vojska pokazuje da 80 posto građana Srbije ne konzumira dovoljne količine vode.

Nedovoljna hidratacija negativno utječe na imunitet, termoregulaciju, pa čak i na tjelesnu privlačnost. Liječnik izražava neslaganje s mišljenjem da je kava zdrava, ističući da se miješanjem mlijeka s kavom stvara mješavina koju želudac teško probavlja, umjesto da se koristi voda koja je poznata po tome što pospješuje cirkulaciju. Tvrdi da voće igra ulogu u poboljšanju unutarnje i vanjske ljepote tijela. Srž ljepote nalazi se u voću. Jabuke su korisne.

Za lijepu preplanulost dok uživate na plaži, uključite u svoj režim mrkvu, dinju, jabuke i marelice. Kako biste bili sigurni da će vaša preplanulost i ten potrajati i nakon ljetnih mjeseci, nanesite mješavinu hladno prešanog maslinovog ulja u kombinaciji s 25 posto soka od limuna trideset minuta u svibnju tijekom ljeta—to će očistiti srce i razbistriti um maslinovim uljem.

Inspirirat ćemo ljude. Dr. Borović ističe: “Jeste li znali da je 56.000 smrtnih slučajeva od srčanog udara posljedica nezdravog načina života?” Voće je potrebno kuhati od 18 do 22 minute. Za optimalne dobrobiti, koristite vodu zajedno s temeljito očišćenim voćem. Preporučljivo je sve proizvode kupljene na tržištu potopiti u toplu vodu na 7 do 10 minuta, idealno s prstohvatom soli. Ova praksa jamči konzumaciju sigurne hrane – posebno u pogledu pesticida – i pomaže u prevenciji želučanih problema. Dr. Borović ističe da jagode, uz likopen, štite od raka dojke i prostate, pomažu u sprječavanju tamnjenja i potiču zdrav sjaj.

Ovu temu je dodatno elaborirao. Osim toga, evo nekih uobičajenih zabluda o lubenici. Dr. Borović pojašnjava da se lubenica, koja ima visok udio vode i likopena, ali nisku razinu šećera, smatra niskokaloričnom voćkom i trebala bi biti dio naše prehrane. Kako biste poboljšali hidrataciju prije obroka, korisno je piti vodu sobne temperature. Konzumacija 5-6 čaša vode može pomoći u sagorijevanju oko 350 kalorija. Koje voće pomaže probavi i detoksikaciji crijeva? Bobice.

Samo 125 grama malina sadrži 8 grama vlakana, čime se zadovoljava gotovo trideset posto dnevnih potreba prosječne osobe. Osim toga, maline imaju znatno niži sadržaj šećera u odnosu na brojne druge vrste voća. Ovo se voće pokazalo vrlo korisnim za osobe koje prate razinu šećera u krvi ili žele ukloniti višak masnoće. Brusnice, borovnice, kupine i jagode učinkovito podupiru zdravlje debelog crijeva. Obiluju vlaknima i vodom, kao i fitokemikalijama koje nude sustavne protuupalne prednosti, osobito u crijevima. Ovo voće može poboljšati zobene pahuljice, umiješati ga u smoothieje, umiješati u zelene salate s balzamičnim vinaigrette ili glazurom, ili ga dodati u umake.

Što se tiče probave, jabuke su bogate pektinom, topivim vlaknima koja učinkovito vežu kolesterol i razne toksine u tijelu. Srednja jabuka umjerene veličine sadrži oko 4,4 grama vlakana, što čini 17% dnevnog preporučenog unosa. Ne samo da su smokve izuzetno slatke i ukusne, već su i bogate raznim nutrijentima. Porcija od 150 g suhih smokava nudi otprilike 15 grama vlakana i puna je antioksidansa. Ovo jedno voće donosi znatne količine vitalnih mikronutrijenata, poput vitamina A, C, K i kalija. Suprotno tome, banane sadrže 3-4 g vlakana i izvanredan su izvor brze energije za korisne crijevne bakterije, što ih čini izvrsnim izborom za probiotike i cjelokupno zdravlje.

Slično tome, suhe šljive obiluju raznim esencijalnim vitaminima i mineralima, posebice vitaminom C, kalijem, vitaminom B6 i magnezijem, koji su svi ključni za poboljšanje probave i promicanje općeg zdravlja. Poznate po svojoj sposobnosti poboljšanja zdravlja probavnog sustava, suhe šljive djeluju kao blagi, prirodni laksativ.

Oni se mogu pohvaliti značajnim sadržajem vlakana koji obuhvaća i topive i netopive vrste. Svaka suha šljiva sadrži gotovo 1 gram vlakana, što olakšava dobivanje znatne količine ove esencijalne hranjive tvari. Osim toga, suhe šljive pružaju vrijedan izvor magnezija, minerala koji pomaže u opuštanju mišića unutar probavnog sustava, čime se olakšava cjelokupni probavni proces.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here