Vrijeme kada su bosanski vicevi dominirali komičarskim krajolikom je nešto što se svi sjećamo. Nezaboravne karikature poput Muje, Hase, Fate i brojnih drugih urezane su u naša sjećanja. Danas predstavljamo svježi vic, ali ovaj put se vrti oko Crnogorca.

Crnogorac i njegova supruga došli su pozdraviti svoju prinovu.

Dok je ona u trudovima, on se jednom onesvijesti, pa opet treći put, sve dok ne dođe babica i primijeti:

– Gospodine, imate kćer.

I on će:

– Hvala bogu da trpljenje ove vrste boli nije jednako muškosti, suprotno onome što sam ja proživjela!

BONUS 
Poznat kao “Grad svjetlosti”, Pariz se ističe svojim kultnim mjestima, poput Eiffelovog tornja, katedrale Notre Dame, Louvrea i mnoštva umjetničkih galerija. Ipak, ispod živahnih ulica i raskošnih avenija skriven je izvanredan svijet katakombi i podzemnih prolaza koji su zasjenjeni šarmom grada iznad.

Ispod grada nalazi se opsežan sustav komora i tunela poznatih kao Pariške katakombe, koji se protežu na više od 300 kilometara. Osnovane u kasnom 18. stoljeću, ove katakombe stvorene su kako bi se riješio problem prenapučenih grobnih mjesta.

 


Tijekom tog vremena, prenapučenost groblja postala je toliko ozbiljna da su tijela počela izlaziti, stvarajući veliku opasnost za zdravlje. Godine 1786. gradski dužnosnici odlučili su prenijeti ostatke s prepunih grobnih mjesta u prazne kamenolome koji su se nalazili ispod grada, što je dovelo do stvaranja katakombi. U godinama koje su uslijedile, kosti su pažljivo premještene i organizirane unutar ovih katakombi, s procjenama koje pokazuju da se tamo trenutno nalazi više od šest milijuna ljudskih ostataka.

U početku nedostupne javnosti, katakombe su početkom 19. stoljeća postale dostupne za turističko istraživanje, pretvarajući se u jednu od najintrigantnijih i najjedinstvenijih atrakcija u Parizu. Smješten u četvrti Denfert-Rochereau, ulaz poziva goste u uski, slabo osvijetljeni hodnik koji se probija duboko pod zemlju.

Poredani u simetrične uzorke, zidovi ovog tunela ukrašeni su lubanjama i kostima. Područjem se prožima uznemirujuća atmosfera, pojačana osjećajem zatvorenosti, a odjeci koraka koji odjekuju kroz tamu doprinose osjećaju nelagode.

Iako su katakombe dobro poznate, velik dio sustava podzemnih tunela u Parizu ostaje ili ograničen ili neobjavljen za javnost. Priče o tajanstvenim lokacijama, skrivenim prolazima i skrivenim odajama čekaju one koji ih žele otkriti. Fascinantan element katakombi je postojanje podzemnih zajednica poznatih kao “katafili”. Ovu skupinu čine entuzijasti koji sudjeluju u nedopuštenom istraživanju pariških katakombi i podzemnih tunela.

Na ove podzemne tunele entuzijasti gledaju kao na carstva slobode i uzbuđenja, oštro se suprotstavljajući strogim pravilima svakodnevnog postojanja iznad. S bogatim znanjem o pariškim katakombama i strukturiranim pristupom, katafili izrađuju karte, organiziraju tajna okupljanja, pa čak i produciraju kazališne predstave ispod površine.

Bez obzira na njihove pokušaje, njihovo djelovanje ostaje protuzakonito, što rezultira povremenim intervencijama pariške policije kako bi im se stalo na kraj. Godine 2004. vlasti su otkrile skriveno kino koje se nalazilo u jednoj od napuštenih podzemnih prostorija.
Ovo se kino može pohvaliti kompletnim sadržajima, uključujući kabinu za projekcije i sjedenje za posjetitelje, uz bar i restoran. Iako se u blizini nalazi sef, identitet onih koji stoje iza ovog tajnog kina i svrha njegova postojanja i dalje su obavijeni velom tajne. Tajanstveni atributi i zlokobna povijest katakombi potaknuli su maštu brojnih umjetnika, pisaca i filmaša.

Pariške katakombe, podzemno okruženje, dugo su bile mjesto za snimanje brojnih horor filmova i književnih djela, njegujući kulturu bogatu i fascinacijom i strahom. Danas su ove katakombe popularna turistička atrakcija koja svake godine privlači tisuće posjetitelja.

Osim običnih tunela napučenih ostacima kostura, pariške katakombe predstavljaju složenu mrežu koja pripovijeda povijest grada, zajedno sa svojim tajnama i skrivenim enigmama. Svaki tunel i komora kriju fragmente povijesti, zajedno s možda neotkrivenim pričama koje jedva čekaju da budu razotkrivene. Dok se Pariz samouvjereno predstavlja na dnevnom svjetlu, njegovo podzemno carstvo i dalje ostaje kao intrigantna i nedokučiva misterija, spremna za istraživanje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here