Oglasi - Advertisement

Dijabetes melitus, koji se obično naziva dijabetesom, kronični je metabolički poremećaj koji nastaje zbog neravnoteže u razinama inzulina, što u konačnici uzrokuje porast razine glukoze u krvi. Posljedice ovog stanja mogu ozbiljno oštetiti vitalne organe i tkiva, uzrokujući komplikacije vrijedne pažnje. Na razvoj dijabetesa utječu brojni čimbenici i okidači.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Razvoj ovog stanja može se pripisati nezdravoj prehrani, pretjeranoj konzumaciji prerađene hrane, visokoj razini stresa i sjedilačkom načinu života. Osim toga, pojedinci koji već imaju dijabetes mogu doživjeti pogoršane simptome kao rezultat ovih čimbenika.

Tipični pokazatelji i dijagnostički standardi za dijabetes obično uključuju prekomjerno mokrenje, ekstremnu žeđ te neobjašnjivo i brzo smanjenje težine. Doktor Saša Kiković, endokrinolog, preporuča hitnu akciju osobama čija je razina glukoze u krvi veća od 7,0 mmol/l.
Nadalje, osobe s razinom glukoze u krvi u rasponu od 6,1 do 6,9 mmol/l trebaju biti podvrgnute oralnom testu tolerancije glukoze (OGTT). Pružatelji zdravstvenih usluga koriste različite standarde kako bi utvrdili prisutnost dijabetesa kod pojedinca.

Za dijagnosticiranje dijabetesa potrebno je zadovoljiti određene kriterije, kao što je razina glukoze u krvi natašte od 7,0 mmol/L ili viša, razina glukoze u krvi od 11,1 mmol/L ili viša tijekom oralnog testa tolerancije glukoze (OGTT) unutar 120 minuta, nasumični uzorak krvi s razinom glukoze od 11,1 mmol/L ili više zajedno sa simptomima i razinom glikiranog hemoglobina (HbA1c) od 6,5% ili više.

Pravilno upravljanje dijabetesom zahtijeva pridržavanje odgovarajućeg režima prehrane. Osobama s dijabetesom savjetuje se prehrana koja obiluje vlaknima i korisnim ugljikohidratima, uz ograničenje konzumacije zasićenih masti. Kako bi se postigla uravnotežena prehrana, preporuča se da osobe s dijabetesom teže tome da ugljikohidrati čine približno 50-55% njihovog ukupnog kalorijskog unosa.

Preporučene prehrambene smjernice sugeriraju da bi masnoće trebale činiti oko 30-35% ukupnog unosa kalorija, iako se osobama s dijabetesom tipa 2 savjetuje da unos masti budu ispod 30%. Proteini bi, s druge strane, trebali činiti otprilike 10-15% ukupnih kalorija. Osobe s dijabetesom se potiču da se klone visoko prerađene hrane, trans masti i hrane bogate zasićenim mastima.

Pojedinci čija je razina šećera u krvi blizu granice normale suočeni su s povećanom vjerojatnošću razvoja dijabetesa. Kako bi se ublažila ova mogućnost, imperativ je pridržavati se hranjivog režima prehrane, sudjelovati u redovitom tjelesnom vježbanju i održavati tjelesnu težinu koja je pogodna za dobro zdravlje. Dodatno, preporuča se podvrgnuti probiru za dijabetes u dobi od 45 godina, ili čak i ranije ako postoje dodatni čimbenici rizika, kao što je visok indeks tjelesne mase ili obiteljska pozadina bolesti.
Učinkovito upravljanje dijabetesom zahtijeva holističku strategiju koja uključuje liječenje, promjene načina života i, kada je to opravdano, lijekove. Dosljedno pohađanje zakazanih pregleda od iznimne je važnosti za smanjenje vjerojatnosti ozbiljnih komplikacija povezanih s dijabetesom. Evo malo dodatnog sadržaja za vaše zadovoljstvo.

Osjećaj umora, manjka energije i smanjene vitalnosti nakon buđenja česta je pojava koja se može pripisati proljetnom umoru. Međutim, ključno je biti oprezan jer ovi simptomi također mogu ukazivati ​​na značajniji problem u pozadini.
Prepoznajući važnost opreza, ključno je priznati da umor, tema koja se često povezuje s dolaskom proljeća, može poslužiti kao znak upozorenja za ozbiljnije zdravstvene probleme. Vaša trajna iscrpljenost može potjecati iz različitih izvora, uključujući neadekvatnu prehranu, sjedilački način života, nepravilne funkcije štitnjače, anemiju ili dugotrajne bolesti.

Kada pojedinci osjećaju uporni umor unatoč tome što su dovoljno spavali, postaje ključno razmotriti potencijalnu prisutnost dijabetesa. Ovo ima posebnu važnost za osobe u dobi od 45 godina i više, osobe s prekomjernom tjelesnom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes. Utjecaj depresije nadilazi puki emocionalni stres, očitujući se iu fizičkim simptomima.


Osim dubokih osjećaja tuge, pojedinci se također mogu susresti s dugotrajnim umorom i dugotrajnim osjećajem umora. Ovo psihološko stanje može se manifestirati u mnoštvu fizičkih manifestacija, uključujući trajnu iscrpljenost, poremećaje spavanja i smanjeni apetit. Kako biste poboljšali opću dobrobit i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veće obilje svježe hrane bogate vitaminom C u svoj dnevni režim prehrane.
Kako bi se potaknula optimalna funkcija živčanog sustava i održala dosljedna razina energije, važno je dati prioritet konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D. Preporuča se ograničiti konzumaciju šećera i prerađene hrane kako bi se spriječile fluktuacije u razinama energije, izbjegavajući pojavu iznenadnih navala energije praćenih umorom.

Ako tražite alternativnu opciju, razmislite o dodavanju tjelovježbe svojoj dnevnoj rutini. Iako to možda nije najprivlačniji izbor, uključivanje redovite tjelesne aktivnosti u vaš život može imati dubok utjecaj na vaše emocionalno blagostanje i povećati vam razinu energije. Kako pišu Vijesti.me, preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu redovna navika.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here